אי-פי

החיילים המקסיקאים הצליחו בקושי לגבור על חייליו של ברון הסמים הגדול של מקסיקו חואקין "אל צ'אפו" גוסמן, שנלכד אתמול (שישי) במוטל בתום מצוד של כמעט שבעה חודשים. אולם עוד לפני שנפתח בקבוק השמפניה הראשון כבר נשמעו קולות רבים שקראו להסגיר את הפושע המסוכן לארה"ב, ורצוי כמה שיותר מוקדם.

מנהיגי מקסיקו נמנעים עדיין מלהתייחס לנושא הסגרתו של גוסמן לארה"ב, אבל גם אם יחליטו לעשות זאת זה לא יקרה מהר כל כך. בינתיים הוא נשלח בחזרה לכלא אלטיפלאנו, בדרגת השמירה הגבוהה ביותר במקסיקו, אותו כלא ממנו נמלט בחודש יולי באמצעות מנהרה.

גוסמן, העומד בראש קרטל הסמים הגדול "סינלואה", צולם אתמול כשהוא לבוש באימונית כחולה מובל באזיקים למסוק של הצבא המקסיקאי. החיילים שסחבו אותו לא היססו בשלב מסוים לסובב אותו ישירות למצלמות כדי שיוכלו לתפוס זווית טובה יותר שלו.

אחרי שנעצר בפעם הראשונה בגואטמלה ב-1993, גוסמן נידון ל-20 שנות מאסר. ב-2001 הצליח לברוח בפעם הראשונה מכלא שמור דרך סל כביסה שבו הסתתר, למרות שעדיין ישנם כאלה שמטילים ספק בסיפור. הקריאות להסגרתו לארה"ב מוכרות לרשויות במקסיקו עוד מפברואר 2014, כשגוסמן  נעצר בתום 13 שנים של מנוסה על ידי כוחות אמריקאים ומקסיקאים בבית מלון בעיר מסלאטן שבמקסיקו. הוא הועמד למשפט על אישומים רבים הנוגעים לאימפריה שניהל להפצת מתאמפטמינים וקוקאין ברחבי אמריקה הלטינית, ארה"ב, אירופה ואוסטרליה. קרטל סינלואה גם מעורב בכמה מלחמות סמים עקובות מדם במקסיקו בעשור האחרון.

הנשיא פנייה נייטו (במרכז) והתובעת גומס, אתמול במסיבת עיתונאיםצילום: אי־פי

אולם אז ב-2014 התעקשה משלת מקסיקו כי היא יכולה להתמודד עם האיש שכבר נמלט פעם אחת מהכלא, בטענה כי עליו קודם לשלם את חובו לחברה במקסיקו. בריחתו בפעם השנייה מהכלא השמור, תחת אפם של השומרים, הביכה מאוד את ממשלתו של הנשיא אנריקה פנייה נייטו ופגעה בצורה קשה במוניטין של המדינה בכל הנוגע להתנהלותה עם ארגוני הפשע.

החגיגות אתמול בקרב בכירי השלטון במקסיקו לאחר לכידתו בשנית לא היו דומות לאלה שלאחר לכידתו הראשונה של גוסמן. עם זאת, הם דאגו להבהיר יותר מפעם אחת כי איסוף המידע המודיעיני שהוביל למעצר והחקירה כולה בוצעו על ידי הכוחות המקסיקאים בלבד. וכמו אז גם היום, הם לא התייחסו כלל לאפשרות של הסגרה.

הסנטור והמועמד בפריימריז הרפובליקאיים בארה"ב מרקו רוביו, דרש אתמול להסגיר את גוסמן באופן מידי לרשויות האמריקאיות "בהתחשב בעובדה ש'אל צ'אפו' כבר הצליח לברוח מהכלא המקסיקאי פעמיים ואסור שההזדמנות השלישית להביא אותו בפני הצדק תחמוק מהידיים".

גוסמן, בנו של חוואי שהפך לברון הסמים הגדול בעולם, נלכד בתום חילופי אש שהתנהלו בין חייליו לבין חיילים מקסיקאים במבנה בעיר לוס מוצ'יס, עיר חוף במדינת המחוז בה נולד גוסמן, סינלואה. "אל צ'אפו" ככל הנראה חשב שהסיפור שלו צריך להפוך לסרט הוליוודי. לדברי התובעת הכללית במדינה ארלי גומס, אחת הסיבות לכך שהרשויות הצליחו להגיע למבנה בו הסתתר בשכונה יוקרתית בעיר היתה שהוא רצה שיצלמו עליו סרט ביוגרפי. "הוא יצר קשר עם שחקניות ועם מפיקים וכך החוקרים הצליחו לעלות עליו", אמרה גומס.

מאבטחו של גוסמן, "אל צ'ולו", עצור בידי החיילים, אתמולצילום: אי־פי

כבר בחודש אוקטובר אותר גוסמן במדינת המחוז דורנגו שליד סינלואה, אולם הרשויות החליטו להמתין עם המעצר משום שהוא שהה במקום עם שתי נשים וילד. בחודש דצמבר הוא הוריד פרופיל ועבר לעיר לוס מוצ'יס. לדברי גומס, אחד מאנשיו של גוסמן, שגם בנה את המנהרה ממנה הוא נמלט, הוביל את החוקרים לשכונה בלוס מוצ'יס ושם הם עקבו אחריו במשך חודש. ביום רביעי הם הבחינו בפעילות רבה סביב המבנה בו הוא הסתתר וביום חמישי הגיעה למקום מכונית. הרשויות ידעו ש"אל צ'אפו" נמצא בתוך הבניין והחליטו ללכוד אותו ביום שישי, אך נתקלו באש כבדה. חמישה חשודים ששהו  עם גוסמן במקום נהרגו ושישה אחרים נעצרו. בתקרית גם נפצע אחד החיילים. לדברי אחד השכנים, חילופי האש נמשכו שלוש שעות.

גוסמן ומאבטחו הראשי איוון "אל צ'ולו" גסטלום, הצליחו לברוח מתוך המבנה לרחוב דרך תעלת ביוב. החיילים רדפו אחריהם והשניים נעצרו על כביש מהיר במכוניות שהספיקו לגנוב בניסיון להימלט משם.

"מעצרו של גוסמן משמעותי מאוד עבור הממשלה משום שהוא מוכיח כי הציבור יכול לבטוח במוסדות שלו", אמר פנייה נייטו בנאום לאומה. "המקסיקאים יכולים לסמוך על החלטות הממשלה ולהאמין לנחישותה לבנות מדינה טובה יותר" הוסיף.

עדיין לא ברור מה יעלה בסופו של דבר בגורלו של גוסמן. ב-25 ביוני 2015, ימים אחדים לפני שנמלט מהכלא, הגישה ארה"ב בקשה להסגירו לידיה. בחודש ספטמבר הוציא בפעם השנייה שופט אמריקאי צו מעצר לגוסמן בגין ארגון פשע, הלבנת הון, הברחת סמים, רצח ועוד. אולם עורכי דינו של גוסמן ערערו לבית משפט והשיגו צווים שעשויים לדחות את תהליך ההסגרה בחודשים ואולי אפילו שנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ