פעילים נגד הפלות בארה"ב מצטרפים למאבק על עוברים מוקפאים

הקפאת העוברים, שהפכה לתופעה נפוצה, גורמת בשנים האחרונות לסיבוכים חדשים במקרי גירושים. ארגונים נגד הפלות טוענים שההחלטה צריכה להיות דומה לזו שמתקבלת בשאלת המשמורת על ילדים

תמר לוין, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפריה מלאכותית בקליפורניה
תמר לוין, ניו יורק טיימס

ארגונים נגד הפלות שואפים להשיג דריסת רגל בשדה קרב חדש: סכסוכי המשמורת על עוברים מוקפאים. למשל, המקרה של ג'לזיה מקווין וג'סטין גדברי. השניים, תושבי מיזורי, התגרשו וכעת הם נלחמים בבית המשפט על העוברים המוקפאים שנוצרו בהפריית מבחנה ונותרו לאחר לידת התאומים שלהם. מקווין מעוניינת לעשות בהם שימוש על מנת ללדת ילד נוסף בעוד גדברי מסרב. לאחר שבית המשפט פסק לטובתו של גדברי ואסר על מקווין לעשות שימוש בעוברים ללא הסכמת בעלה לשעבר, גייסו מקווין ועורך דינה את הארגונים המתנגדים להפלות על מנת לסייע להם בערעור.

ההתקדמות המדעית, שהפכה את העוברים המוקפאים לתופעה נפוצה, גורמת בשנים האחרונות לסיבוכים חדשים במקרי גירושים. כעת טוענים ארגונים נגד הפלות שבמקרים כאלה צריכה להתקבל החלטה שתהיה לטובת האינטרסים של העוברים, בהתאם לאותה אמת מידה משפטית שבה משתמשים במקרים של סכסוכי משמורת על ילדים. בתצהיר שהוגש בחודש שעבר במקרה של בני הזוג ממיזורי, נטען כי האינטרס הבסיסי של עובר הוא להיוולד. תומס אולפ, מ"אגודת תומס מור", משרד עורכי הדין השמרני שהגיש את התצהיר יחד עם ארגונים אחרים, אמר: "בני זוג יכולים לחלק ביניהם את רכושם כרצונם, אבל עוברים הם יצורים חיים ולכן בתי משפט חייבים לקבוע בהתאם לטובת האינטרסים שלהם".

עד כה, רוב בתי המשפט התייחסו לעוברים כאל רכוש משותף, ולעתים קרובות צידדו בצד שמתכנן לא להשתמש בהם, תוך הדגשה שיש לו או לה את הזכות לא להביא ילדים לעולם. בפסיקות אחרות יושם חוק החוזים, והוחלט מי מבני הזוג ראוי יותר לקבל את העוברים או שנדרשה הסכמה הדדית.

המשרד התערב גם בתיק שהתפרסם בקליפורניה, על העוברים המוקפאים של השחקנית סופיה ורגארה וארוסה לשעבר ניק לוב, שרוצה להוליד אותם באמצעות פונדקאית. בקשתה של ורגארה לדחות את בקשתו סורבה, אבל תאריך למשפט עדיין לא נקבע.

סופיה ורגארה. נמצאת במאבק משפטי על עובריםצילום: רויטרס

מקווין, בת 43, אמרה כי היא הסבירה לתאומים בני השמונה שלה ושל גדברי כי היא נלחמת עבור אחיהם ואחיותיהם. בעקבות המשפט הקימה ארגון שנקרא Embryo Defense ("הגנת עוברים") על מנת לסייע לאנשים נוספים במצבה. לדבריה, למרות שהחזיקה בעמדות התומכות בהפלות בעבר, כיום אין לה בעיה לשתף פעולה עם הארגונים השונים המסייעים לה. עורך דינו של גדברי, טים שלזינגר, אמר שמרשו מתרעם על מעורבותם של ארגונים זרים. "לקוחי סבור שזה עניין פרטי בינו לבין אשתו לשעבר", אמר שלזינגר.

תיקים מן הסוג הזה הם חלק משיח רחב יותר על השאלה מהו אדם – סוגייה שהפכה למרכזית בדיון על הפלות. פעילים במדינות רבות בארה"ב מבקשים לחוקק חוקים שיעניקו לעוברים מעמד חוקי של בני אדם כבר בהפרייה – מהלך שיבלום לא רק אפשרות להפלה, אלא גם סוגים מסוימים של אמצעי מניעה וסיוע להולדה (כגון הפרייה מלאכותית או הפריית מבחנה). אף חוק כזה עדיין לא עבר, וישנם ארגונים המתנגדים להפלות שתופסים חוקים כאלה כחריפים מדי, ואולם ישנם כמה מועמדים רפובליקאים לנשיאות – בהם הסנאטורים רנד פול וטד קרוז והמושל לשעבר מייק האקבי – שתומכים בגישה זו.

ארגונים המתנגדים להפלות הפנו את תשומת לבם לעוברים מוקפאים רק לאחרונה. "מסורתית, למרות שבהפריה מלאכותית נוצרים עוברים רבים, היא נתפסה כאמצעי המסייע לזוגות להביא ילדים לעולם – אז ארגונים נגד הפלות לא התעסקו בזה", אמרה ליסה איקמוטו, מרצה בבית הספר למשפטים דיוויס שבאוניברסיטת קליפורניה. "אבל ככל שהדיון על המחקר בתאי גזע עובריים התחמם, הקבוצות הללו החלו לשים לב לשאלת העוברים המוקפאים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ