ברזיל מגייסת 220 אלף חיילים כדי להילחם בנגיף זיקה

שר הבריאות הברזילאי הכריז כי חיילים יעברו מבית לבית, יחלקו עלוני מידע וירססו נגד יתושים. עד עתה אותרו ארבעה ישראלים הנושאים את הנגיף, אף שלא הודבקו בארץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איש לבוש חליפת הגנה בצבע צהוב, מסיכה על פניו ומיכל תרסיס על גבו וצינור בידו מרסס את האוויר ברחוב בריו דה ז'נרו בברזיל. לידו יש שלט לבן עם צבעים עליזים שכתוב עליו "קרנבל ריו 2016".
ריסוס בריו דה ז'ניירו בברזיל, אתמול. הווירוס מוכר למדע כבר יותר מ–60 שנהצילום: אי־אף־פי

הווירוס זיקה, אשר מועבר על ידי יתושים וככל הנראה גורם למומים מוחיים קשים בתינוקות, ממשיך להתפשט ולעורר פחד בברזיל — אך גם מחוצה לה. אתמול הכריז שר הבריאות הברזילאי, מרסלו קסטרו, על גיוס 220 אלף חיילים שיעברו מבית לבית, יחלקו עלוני מידע וירססו נגד יתושים. היתוש, הנושא את המחלה לא נמצא בישראל, אך עד עתה כבר אותרו ארבעה ישראלים הנושאים את הנגיף, אף שלא נדבקו בארץ.

עם זאת, במשרד הבריאות סבורים כי אין סיבה לבהלה. "אין לנו חשש מקומי מהתפרצות הנגיף", אומר ראש מינהל שירותי בריאות הציבור, פרופ' איתמר גרוטו. "החשש שלנו הוא לגבי נשים הרות הנוסעות למדינות הנגועות".

הווירוס זיקה מוכר למדע כבר יותר מ–60 שנה, מאז התגלה לראשונה באוגנדה. הוא נחשב וירוס לא מזיק במיוחד ובמרבית המקרים האדם הנגוע לא יידע כלל שהוא נדבק בנגיף. ברוב המקרים, חשוב לציין, המחלה אינה מלווה בסכנה או בסימפטומים קשים. אלה כוללים בעיקר חום בינוני ופריחה, החולפים מאליהם תוך כמה ימים. ככל הידוע חלק קטן מהמקרים עלול להוביל לתסמונת נוירולוגית בשם "גיאן ברה" שברוב המקרים גורמת לשיתוק זמני.

למעשה עד היום לא ידע העולם התפרצות אלימה של הנגיף ועל כן לא פותח עבורו חיסון או טיפול אחר. מה שמעלה אותו מחדש לכותרות והופך אותו למאיים הוא הקשר האפשרי שלו לריבוי מקרי המיקרוצפליה — מום מולד שגורם לפגיעה מוחית ולממדי ראש קטנים.

אלו מתבססים על העלייה הבלתי סבירה במספר הנשים בהיריון שעובריהן אובחנו עם המום, בשעה שהן עצמן דיווחו על סימנים אדומים על גופן בעת ההיריון — אחד הסימפטומים לזיהום. הדבר גם תואם את עיתוי תחילת התפשטות הווירוס בברזיל. "הקשר עדין לא ברור במאה אחוז", אומר ד"ר לסלי סובל, חוקר מעבדות נגיפיות באוניברסיטת בן גוריון, "אבל אני חושב שההנחיות לנשים הרות שלא להגיע למדינות הללו הן נכונות כדי לא לקחת סיכון מיותר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ