אובמה בטקס הענקת תארי חסידי אומות עולם: האנטישמיות גוברת, כולנו יהודים

הטקס התקיים לראשונה בארה"ב כחלק מאירועי יום הזיכרון הבינלאומי לשואה. בין מקבלי התואר בני זוג פולנים שהחביאו ילדה יהודייה ומורה צרפתייה שהצילה ילדים יהודים ממחנה כליאה

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אובמה נואם בשגרירות ישראל בוושינגטון, הלילה
אובמה נואם בשגרירות ישראל בוושינגטון, הלילהצילום: אי־פי

נשיא ארצות הברית ברק אובמה נאם הלילה (חמישי) בשגרירות ישראל בוושינגטון לרגל יום הזיכרון הבינלאומי לשואה שצוין ברחבי העולם. בטקס הוענקו תארי חסידי אומות עולם אחרי מותם לארבעה אנשים, שני אמריקאים ושני פולנים.

אובמה פתח את נאומו במשפט "כל המציל נפש אחת בישראל כאילו הציל עולם ומלואו". לדבריו, "האנטישמיות גוברת, אנו לא יכולים להכחיש זאת. כאשר אנו רואים יהודים עוזבים את אירופה... כשמרכזים יהודים מותקפים ממומבאי ועד קנזס, כאשר צלבי קרס מופיעים בקמפוסים, אל לנו לשתוק. כאשר יהודים מותקפים בכל מקום, עלינו להגיב לכך כאילו היינו כולנו יהודים...". אובמה הוסיף: "על כולנו לעשות כל שביכולתנו... יש לנו אחריות, וכנשיא אוודא שארצות הברית מובילה את המאבק באנטישמיות".

בטקס הכיר "יד ושם" באמריקאים רודי אדמונדס מטנסי ולויס גאנדן מאינדיאנה ובאזרחים הפולנים ולרי ומרילה זבייבסקי כחסידי אומות עולם. רס"ר אדמונדס השתתף בכניסת הכוחות האמריקאיים לאירופה ונלקח בשבי בידי הגרמנים. כאשר הורו הגרמנים לפקוד את כל אסירי המלחמה היהודים, אדמונדס הפר את ההוראה וסירב להפרידם. גאנדן, מורה צרפתייה, עזרה להבריח ילדים יהודים ממחנה כליאה בדרום צרפת לבית ילדים אותו הקימה בסמוך למחנה. היא הגנה על הילדים כאשר המשטרה הצרפתית הופיעה במקום. בני הזוג זבייבסקי החביאו ילדה יהודייה בביתם בוורשה עד שאמה יכלה לקחת אותה.

בטרם עלה לבמה סופרו סיפוריהם של חסידי אומות העולם החדשים. אובמה שיבח את "סיפורי הגבורה", כדבריו, ואמרי כי הוא "התרגש עמוקות" מביקורו במוזיאון "יד ושם" ומהמפגש עם הניצולים. "האם היה לנו האומץ לפעול כמותם?" שאל אובמה, ושיבח את רס"ר אדמונדס, שלדברי בנו התעקש שהוא "רק מילא את תפקידו" כאשר אמר לחיילים הנאצים "כולנו יהודים". אובמה אמר כי "כל מתקפה על אמונה היא מתקפה על האמונה של כולנו" והוסיף – "כולנו אכן יהודים".

הנשיא האמריקאי הצטרף למנהיגים יהודים בטקס שמתקיים בשגרירות ישראל בוושינגטון, בטקס בו קיבלו קרוביהם של הארבעה את התארים בשמם. זו הפעם הראשונה בה טקס שכזה מתקיים בארצות הברית. שגריר ישראל בארה"ב רון דרמר אמר כי השתתפותו של אובמה באירוע הינה "מחווה ראויה לראויים ביותר שבינינו".

בשנה שעברה אמר אובמה כי אירועי הזיכרון הבינלאומיים לשואה הם הזדמנות להרהר על ההתמודדות עם "הפרק הנוראי הזה בהיסטוריה האנושית" ועל המאמצים לעצור את טבח העם ברחבי העולם. "כיבוד הקורבנות והניצולים מתחיל בהכרתנו המחודשת בערכו ובכבודו של כל אדם", כתב אובמה בינואר שעבר. "זה דורש מאיתנו את האומץ להגן על הנרדפים ולהרים קול נגד צרות האופק והשנאה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ