התפרצות זיקה: ארגון הבריאות העולמי מזהיר מפני "התפשטות עוצמתית" של הנגיף

מנכ"לית הארגון הודיעה על כינוס דיון חירום ואמרה כי היא "מודאגת מאוד" לאחר שנודע שהנגיף, שמועבר באמצעות יתושים ועל פי החשד גורם למומים קשים בתינוקות, אותר ב-23 מדינות באמריקה הלטינית

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תינוק בברזיל שנולד עם גולגולת קטנה, אתמול
תינוק בברזיל שנולד עם גולגולת קטנה, אתמול
גרדיאן

ארגון הבריאות העולמי זימן היום (חמישי) ישיבת חירום בעקבות ה"התפשטות העוצמתית" של הנגיף זיקה (ZIKA) שעל פי החשד גרם למומים קשים באלפי תינוקות במדינות אמריקה הלטינית. "בשנה שעברה המחלה אותרה במדינות אמריקה הלטינית שם היא התפשטה באופן פתאומי ועצום", אמרה מנכ"לית ארגון הבריאות העולמי, מרגרט צ'אן בתדרוך שערכה בז'נבה. צ'אן הבהירה כי היא "מודאגת מאוד" מכך שהנגיף אותר כעת ב-23 מדינות ברחבי האזור. בארגון מעריכים כי שלושה-ארבעה מיליון בני אדם יידבקו בזיקה.

התפשטות הנגיף הביאה מדינות רבות ברחבי העולם לפרסם הודעות אזהרה לנשים הרות שלא לנסוע לאזורים שבהם נמצא הנגיף. "רמת הסכנה היא גבוהה מאוד", הוסיפה צ'אן. בחלק מהמקרים נמצא כי הנגיף גרם ללידתם של תינוקות עם גולגולות קטנות במיוחד. אין חיסון או תרופה לטיפול בזיקה. מרקוס אספינל, מומחה למחלות מדבקות בארגון, העריך כי שלושה-ארבעה מיליון בני אדם יידבקו בזיקה. הוא לא ציין בתוך כמה זמן הדבר יתרחש.  

צ'אן הבהירה כי הקשר בין נגיף זיקה שמועבר על ידי יתושים לבין המומים הקשים שהופיעו ברכים נולדים עדיין לא הוכח. "יש לנו חשד מוצק, זוהי נקודה חשובה מאוד", אמרה, "הקשר האפשרי שינה באופן חד את רמת המסוכנות של הנגיף מאיום מתון לרמות מדאיגות ביותר". צ'אן מנתה את הסיבות שהופכות את האיום לרציני יותר. "ראשית, מדובר בקשר אפשרי בין הזיהום הנגיפי למומים בלידה; שנית, פוטנציאל ההתפשטות הבינלאומית של הנגיף; שלישית, העובדה שאוכלוסיות חדשות שנפגעו מהנגיף לא מחוסנות; רביעית, המחסור בחיסונים".

היא הוסיפה כי בגלל תופעת אל-ניניו שגורמת להתחממות מזג האוויר, אוכלוסיות היתושים שמעבירות את הנגיף עשויות להתפשט. "לכן החלטתי לכנס ועידת חירום תחנת תקנות הבריאות הבינלאומיות", אמרה צ'אן. 

מרגרט צ'אן, מנכ"לית ארגון הבריאות העולמי

שלשום הכריז שר הבריאות הברזילאי, מרסלו קסטרו, על גיוס 220 אלף חיילים שיעברו מבית לבית, יחלקו עלוני מידע וירססו נגד יתושים. היתוש, הנושא את המחלה לא נמצא בישראל, אך עד עתה כבר אותרו ארבעה ישראלים הנושאים את הנגיף, אף שלא נדבקו בארץ.

רשויות הבריאות בקולומביה, אל־סלבדור וג'מייקה פרסמו בסוף השבוע הודעות חריגות הממליצות לנשים לא להיכנס להריון, עקב התפשטות הנגיף והקשר האפשרי בינו לבין הגידול במספר התינוקות הנולדים כשהיקף גולגולתם קטן מהממוצע. תינוק שגולגולתו קטנה מדי סובל בדרך כלל מהפרעה בתפקוד המוח, שתוצאותיה הן פיגור התפתחותי, לקות קוגניטיבית ולפעמים גם מוות.

מהו זיקה

הווירוס זיקה מוכר למדע כבר יותר מ–60 שנה, מאז התגלה לראשונה באוגנדה. הוא נחשב וירוס לא מזיק במיוחד ובמרבית המקרים האדם הנגוע לא יידע כלל שנדבק בנגיף. ברוב המקרים, חשוב לציין, המחלה אינה מלווה בסכנה או בסימפטומים קשים. אלה כוללים בעיקר חום בינוני ופריחה, החולפים מאליהם תוך כמה ימים. ככל הידוע חלק קטן מהמקרים עלול להוביל לתסמונת נוירולוגית בשם "גיאן ברה" שברוב המקרים גורמת לשיתוק זמני.

למעשה, עד היום לא ידע העולם התפרצות אלימה של הנגיף ועל כן לא פותח עבורו חיסון או טיפול אחר. מה שמעלה אותו מחדש לכותרות והופך אותו למאיים הוא הקשר האפשרי שלו לריבוי מקרי המיקרוצפליה, כפי שמעריכים צוותי הרפואה בברזיל. אלה מתבססים על העלייה הבלתי סבירה במספר הנשים בהיריון שעובריהן אובחנו עם המום, בשעה שהן עצמן דיווחו על סימנים אדומים על גופן בעת ההיריון — אחד הסימפטומים לזיהום. הדבר גם תואם את עיתוי תחילת התפשטות הווירוס בברזיל. "הקשר עדיין לא ברור במאה אחוז", אומר ד"ר לסלי לובל, חוקר מעבדות נגיפיות באוניברסיטת בן גוריון, "אבל אני חושב שההנחיות לנשים הרות שלא להגיע למדינות הללו הן נכונות כדי לא לקחת סיכון מיותר".‎

ובישראל

עד עתה אותרו ארבעה ישראלים הנושאים את הנגיף, אף כי לא נדבקו בארץ. בשבוע שעבר דווח על תינוקת בת שנתיים ששבה עם משפחתה מקולומביה והתגלתה כלוקה בנגיף. ואולם התברר כי גם אמה וככל הנראה שני בני משפחה נוספים נושאים את הנגיף.

במשרד הבריאות סבורים כי אין סיבה לבהלה. "אין לנו חשש מקומי מהתפרצות הנגיף", אומר ראש מינהל שירותי בריאות הציבור, פרופ' איתמר גרוטו. "החשש שלנו הוא לגבי נשים הרות הנוסעות למדינות הנגועות". כמו כן הבהירו במשרד כי יתושי האדס הקיימים בישראל הם מסוג "אדס אלפבופיקטוס" — (המוכר בשם אדס הנמר האסייתי) שנחשב אמנם כמעביר יעיל לווירוסים כמו דנגה צ'יקונגוניה אך פחות לנגיף זיקה — ונכון להיום אין יתושי אדס מצרי בישראל. "ההערכה היא שהסיכון להעברה מקומית של הנגיף זיקה בישראל בכלל הינו נמוך מאוד", נמסר מהמשרד. "בעונה זו של השנה, יתושי אדס אלבופיקטוס אינם פעילים כלל ולמעשה בחודשים אלה אין סיכון".‎

תגובות