ארגון הבריאות העולמי הכריז על מצב חירום גלובלי בשל הנגיף זיקה

בשבוע שעבר הזהיר הארגון כי הנגיף הנישא על ידי יתושים "מתפשט במהירות". מומחי בריאות אמרו כי הנגיף החשוד כגורם למומים בתינוקות עשוי להפוך לאיום גדול יותר לבריאות העולם מנגיף האבולה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתמונה נראה אדם חובש מסכה אוחז מכשיר גדול המפיץ עשן. הוא עומד בכניסה לבית

ארגון הבריאות העולמי (World Health Organisation) ׂהכריז היום (שני) על מצב חירום גלובלי בשל האיום הנשקף לבריאות הציבור מהנגיף זיקה. הארגון מסר את הודעתו בשל החשד כי הנגיף זיקה קשור לעלייה במומים חמורים בתינוקות בדרום אמריקה. 

ראשת ארגון הבריאות העולמי, מרגרט צא'ן, כינתה את התפשטות הזיקה "אירוע יוצא דופן" המצריך תגובה מתואמת. "אני מכריזה כעת כי הריכוז האחרון של מקרי מיקרוצפליה וחריגות ניורולוגיות נוספות שדווחו באמריקה הלטינית, בעקבות ריכוז דומה בפולינזיה הצרפתית ב-2014, הוא מצב חירום המעורר חשש בינלאומי", אמרה צ'אן.

אשה בהיריון, בעיר רסיפה בברזיל בשבוע שעברצילום: אי־פי

מוקדם יותר היום אמר שר הבריאות של ברזיל, היכן שאובחן גידול במספר ההידבקויות בנגיף, כי התפרצות הזיקה חמורה משנהוג היה לחשוב עד כה. שר הבריאות של ברזיל, מרסלו קסטרו, אמר כי 80% מהנדבקים בנגיף אינם מפתחים סימפטומים. השר הוסיף כי שיפור בבדיקות לאבחון הנגיף יסייע בעצירת התפשטותו. לדבריו, ברזיל תחייב ממשלות מקומיות לדווח על מקרי הידבקות בנגיף החל מהשבוע הבא, אז יחלו לפעול בכמעט כל המדינות בברזיל מעבדות לאבחון הנגיף. 

במקביל להודעת שר, נשיאת ברזיל דילמה רוסף חתמה היום על צו המאפשר לנציגי הרשויות להיכנס לכל מבנה במדינה כדי להשמיד בתי גידול של היתוש הנושא את הנגיף זיקה. הצו מאפשר לנציגי משרד הבריאות גישה לכל בית ובניין פרטי או ציבורי, אפילו אם בעליו אינו ניתן לאיתור. על פי הצו, נציגי משרד הבריאות רשאים להבקש מהמשטרה תגבורת כדי להיכנס לכל בית שנחשד כי קיים בו ריכוז של יתושים.

ארגון הבריאות של האו"ם הזהיר בשבוע שעבר כי הנגיף הנישא על ידי יתושים "מתפשט במהירות" באמריקות, וכי עד ארבעה מיליון מקרי הידבקות צפויים באזור זה של העולם בשנה הקרובה. על פי מומחי בריאות, הנגיף זיקה עשוי להפוך לאיום גדול יותר לבריאות העולם מנגיף האבולה. על רקע התפשטות הזיקה מופעל על ארגון הבריאות העולמי לחץ לפעול במהירות נגד הנגיף, זאת לאחר שראשיו הודו כי הארגון הגיב באיטיות להתפרצות האבולה שפגעה בחלקים מאפריקה בשנה שעברה.

על אף שהסימפטומים של הנגיף זיקה אינם חריפים, מדענים חושדים כי קיים קשר בין הנגיף לעלייה במיקרוצפליה - מצב שבו תינוקות נולדים עם גולגולת ומוח קטנים באופן חריג. תינוקות שגולגולתיהם קטנות מדי סובלים לרוב מהפרעות בתפקוד המוח, הגורמות לפיגור התפתחותי, לקות קוגניטיבית ולפעמים גם מוות.

על אף שטרם הוכח קשר בין הזיקה למיקרוצפליה, ראשת ארגון הבריאות העולמי, הזהירה בשבוע שעבר כי קיים "חשד כבד" לקשר סיבתי. הנגיף התגלה במוחם של חמישה מתוך 49 תינוקות שמתו כתוצאה ממיקרוצפליה. מכון המחקר הברזילאי "פיוקרוז" הודיע שהנגיף התגלה גם בשליה של אשה שהפילה בשליש הראשון של היריונה, וכי המקרה מקרב ליצירת קשר ברור בין הנגיף לבין המום. 

ברזיל, שנפגעה באופן החמור ביותר על ידי הנגיף, התריעה מפניו באוקטובר, אז ניכר גידול במקרי המיקרוצפליה בצפון־מזרח המדינה. על רקע החשש מפני מעלייה דומה בשטחן, קולומביה, אקוודור, אל סלוודור, ג'מייקה ופוארטו ריקו הודיעו כי על נשים לא להתעבר עד שישתלטו הרשויות על הנגיף. 

החרדה מפני הנגיף התפשטה גם למדינות בצפון אמריקה ובאירופה המרוחקות ממוקדי ההתפרצות, זאת לאחר שעשרות מקרי הידבקות אובחנו בקרב אנשי עסקים ותיירים ששבו משהות במדינות זרות. התפשטות הנגיף הביאה מדינות רבות ברחבי העולם לפרסם הודעות אזהרה לנשים הרות שלא לנסוע לאזורים שבהם נמצא הנגיף. 

הזיקה התגלה לראשונה בשנות ה-40 של המאה שעברה באפריקה. הנגיף מופץ על ידי יתוש מסוג אדס מצרי (Aedes aegypti) המעביר מחלות נוספות כקדחת דנגי וקדחת צהובה. לאחר ההידבקות קיימת תקופת דגירה שנמשכת כשלושה עד 12 ימים. כרגע אין טיפול לנגיף זיקה, ועל פי ארגון הבריאות העולמי ככל הנראה ייקח יותר משנה לפתח חיסון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ