אד פילקינגטון, גרדיאן

אלברט וודפוקס, האסיר שהוחזק הכי הרבה זמן בבידוד בארה"ב - 43 שנה - שוחרר אתמול (שישי) מהכלא בלואיזיאנה. וודפוקס נכנס לכלא לאחר שהורשע ב-1972 בדקירתו למוות של סוהר צעיר, אף שטען שמעולם לא לקח חלק ברצח. אתמול, במקביל לשחרורו, הוא חגג גם יום הולדת 69.

בעת ריצוי עונשו היה וודפוקס כלוא בתאו במשך 23 שעות ביום, והותר לו לצאת לחצר קטנה ומגודרת במשך שעה אחת ביום - גם שם לבדו. בחודש יוני האחרון פסק השופט הפדרלי ג'יימס בריידי לשחרר את וודפוקס מבית הכלא. עוד פסק השופט שוודפוקס, שהואשם בפברואר בפעם השלישית באותו רצח שאירע לפני 43 שנה, לא יועמד שוב לדין.

וודפוקס חותם על כרזה של הפנתרים השחורים לאחר שחרור מהכלא, אתמולצילום: אי־פי

בהודעה שפורסמה על ידי עורכי דינו, אמר וודפוקס כי הוא ינצל את החירות שזכה בה כדי לפעול למען אסירים המוחזקים בבידוד בארה"ב, שמספרם כ-80 אלף. "עכשיו אני יכול להשקיע את כל המאמצים שלי כדי לשים קץ לשימוש הברברי בבידוד אסירים ואמשיך לפעול בנושא מחוץ לסורגים", אמר.

שחרורו של וודפוקס התאפשר לאחר שמדינת לואיזיאנה הסכימה לחזור בה מן הערעור על פסק הדין ששלל את העמדתו לדין בפעם השלישית. הוא התפרסם בעולם כחבר בשלישיית אנגולה. בגין אותו רצח ב-1972 הוגשו נגדו שלושה כתבי אישום בשלושה עשורים שונים. הוא הועמד לדין פעמיים והורשע פעמיים. שתי ההרשעות בוטלו בבתי משפט בלואיזיאנה ובבתי משפט פדרליים.

תומכיו של וודפוקס טענו במשך השנים כי הוא הופלל על ידי הרשויות מכיוון שהיה פעיל פוליטית בשנות ה-70, אז היה חבר בתנועת הפנתרים השחורים והפגין נגד הפרדת שחורים במדינה.

שניים מחבריו לשלישייה שוחררו הרבה לפניו. אחד, רוברט קינג, יצא מהכלא בשנת 2001 ואילו השני, הרמן וולאס, שריצה 30 שנה בבידוד, הורשה לצאת מהכלא יומיים לפני שמת ב-2013 מסרטן. "לא היתה שום סיבה הגיונית לשמור אותו בבידוד במשך כל כך הרבה זמן בגין פשע שבו כל הראיות היו מעורערות", אמר קינג לגרדיאן. "המדינה עשתה את זה בשם המאבק באידיאולוגיה של הפנתרים השחורים ומשום שהרשויות לא רצו שיגלו שהן טעו כל הזמן הזה", הוסיף.

לידיעה ב"גרדיאן"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ