וול סטריט ג'ורנל: ארה"ב הסכימה למו"מ עם צפון קוריאה לפני הניסוי הגרעיני האחרון שלה

לפי הדיווח, ממשל אובמה היה מוכן להתפשר על דרישתו מפיונגיאנג לעצור את תוכנית הגרעין כתנאי לשיחות. ארה"ב מכחישה: צפון קוריאה היא שהציעה מו"מ, ואנחנו סירבנו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קים ג'ונג און בתמונה שפורסמה על ידי סוכנות הידיעות של צפון קוריאה היום

ימים ספורים לפני שצפון קוריאה ערכה את הניסוי הגרעיני הרביעי שלה, בו לטענתה נעשה שימוש לראשונה בפצצת מימן, הסכים ממשל אובמה בחשאי לקיים עמה שיחות במטרה לשים קץ באופן רשמי ליחסים העוינים בין המדינות, ואף להתפשר על התנאי הקבוע שדרש מפיונגיאנג קודם כל לעצור את פיתוח הארסנל הגרעיני שלה. הוול סטריט ג'ורנל דיווח היום (ראשון) כי במקום זאת, הציעה ארה"ב להכניס את תוכנית הגרעין הצפון קוריאנית לתוך המשא ומתן. לדברי בכירים אמריקאים המקורבים לנושא, פיונגיאנג סירבה להצעה והניסוי הגרעיני שערכה בתחילת חודש ינואר קטע את המהלך המדיני באבו.

משרד החוץ של ארה"ב הגיב לדיווח ואמר כי וושינגטון היא שדחתה את הצעת צפון קוריאה לדון בהסכם שלום, משום שהוא לא כלל את פירוק נשקה הגרעיני. "יש להבהיר כי היו אלה הצפון קוריאנים שהציעו לדון בהסכם שלום", אמר דובר משרד החוץ, ג'ון קירבי. "שקלנו בזהירות את הצעתם, והבהרנו כי פירוק הנשק הגרעיני חייב להיות חלק מכל דיון שכזה. הצפון דחה את תגובתנו", הוסיף.

לפי הדיווח בוול סטריט ג'ורנל, פרק זה ביחסי ארה"ב־צפון קוריאה היה אחד מתוך כמה ניסיונות לא מוצלחים בעבר שלפי בכירים אמריקאים יזמה ארה"ב בניסיון לדון עם צפון קוריאה על פירוקה מנשק גרעיני במהלך הקדנציה השנייה של הנשיא ברק אובמה בבית הלבן, זאת לצד המשא ומתן, המוצלח יותר, עם איראן על תוכניתה הגרעינית. באמצעות הסכם הגרעין ההיסטורי שנחתם בין טהראן לבין שש המעצמות, אותת אובמה לפיונגיאנג כי הוא פתוח למסלול דיאלוג דומה עם משטרו של קים ג'ונג און. אולם הבית הלבן עדיין רואה בצפון קוריאה מדינה הרבה יותר אטומה ובלתי משתפת פעולה. הניסיונות הכושלים לפתוח במשא ומתן בין הצדדים הם שאפיינו את היחסים הדיפלומטיים בין וושינגטון לפיונגיאנג בשנים האחרונות.

מאז עלה לשלטון בשנת 2011, העלה קים ג'ונג און את הדרישות של ממשלו עבור הסכם שלום שישים קץ באופן רשמי למלחמת קוריאה, 63 שנים אחרי שהסתיימה בשביתת נשק שברירית. מומחים רבים מעריכים כי זהו ניסיון לכפות על ארה"ב להזיז את כוחות הצבא שלה מדרום קוריאה. ארה"ב התעקשה שלפני הכל צריכה פיונגיאנג להתפרק מיכולותיה הגרעיניות, ושזהו תנאי לכל שיחות שלום אפשריות בין הצדדים, גם למרות שהיא התפשרה על התנאי המקדים שמאלץ את צפון קוריאה לנקוט לפני הכל צעדים שיוכיחו את נכונותה לוותר על התוכנית הגרעינית שלה. פיונגיאנג דחתה גם את הפשרה הזאת.

טנק אמריקאי במהלך התרגיל הצבאי השנתי של ארה"ב ודרום קוריאה, בדצמברצילום: אי־פי

התגובה הבינלאומית לניסוי של צפון קוריאה בחודש שעבר ושיגור טיל נושא לווין בתחילת החודש היתה חדה ומהירה. הסנקציות האמריקאיות החדשות ומאמצי הממשל בוושינגטון ללחוץ על סין, בעלת הברית הפוליטית והכלכלית העיקרית של פיונגיאנג, מהווים עבורה מבחן אם תוכל לשבור את המבוי הסתום שנוצר. החוק האמריקאי הרחיק יותר מבעבר כדי לחסום מהמשטר הצפון קוריאני משאבים המממנים את הנהגתו ואת תוכנית הגרעין שלו, בין השאר על ידי הרחבת הרשימה השחורה של החברות, בעיקר סיניות, שעושות עסקים עם צפון קוריאה, הטלת סנקציות על אישים צפון קוריאנים ועל נכסיהם המעטים מחוץ למדינה.

תומכי החוק טענו כי נדרש יותר לחץ כדי להרתיע את צפון קוריאה. לדבריהם, "החוק יכריח את קים לבחור בין חזרה לשולחן המשא ומתן וסיום תוכנית הגרעין של ארצו לבין קיצוץ המשאבים המממנים מלבד את אותה תוכנית גם את משטרו". לעומתם טוענים המתנגדים לסנקציות כי צפון קוריאה שונה מאיראן משום שבמשך עשורים היא התנהלה בבידוד מוחלט משאר הקהילה הבינלאומית מה שמגביל מאוד את ההשפעה של הסנקציות עליה. "זה לא כמו איראן שהיתה פגיעה מאוד משום שהיו לה המון קשרי מסחר בעולם", הסביר בכיר בממשל ארה"ב, "לסנקציות תהיה השפעה, אבל צינור החמצן של פיונגיאנג מגיע ברובו מהתמיכה הסינית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ