נשיא בוליביה מסרב להכיר בתבוסה במשאל עם על שינוי החוקה

אוו מוראלס ביקש לשנות את החוקה כך שיוכל להתמודד לכהונה רביעית. לאחר ספירת יותר מ-80% מהקולות נוטה הכף לרעתו, אך מוראלס טוען כי קולות מאזורי הספר ישנו את התוצאה הסופית

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

נשיא בוליביה סירב להכיר בתבוסתו לאחר פרסומן של תוצאות ראשוניות ממשאל עם בשאלה אם הוא רשאי להמשיך לכהונה רביעית כראש המדינה. בשיחה אתמול (שני) עם עיתונאים, אוו מוראלס אמר כי הוא יכיר בהחלטת העם, אך הוסיף כי עדיין לא ניתן לקבוע את התוצאה הסופית. כבסיס לטענתו אמר הנשיא כי ישנה אפשרות שקולות מאזורי הספר ישנו את המאזן לטובתו.

נציגים מוועדת הבחירות של בוליביה הודיעו כי לאחר ספירת 80.5% מהקולות, ההצעה לשנות את החוקה נדחתה על ידי 54.5% מהמצביעים לעומת 45.5% שתמכו בה. שיעור ההשתתפות במשאל עומד על 87%, כך נמסר. במסיבת עיתונאים קצרה אמר מוראלס כי על אף שנספרו הקולות מרוב הערים בבוליביה, תוצאות מאזורי הספר עשויות להשפיע על התוצאה הסופית. "הם לא אוהבים אותנו במיוחד בערים, אבל התוצאות הראשוניות מעוררות בי תקווה", אמר הנשיא.

הנשיא אבו מוראלס, אתמול במסיבת עיתונים בלה פאסצילום: רויטרס

במשאל העם נשאל אם יש לשנות את החוקה כדי לאפשר למוראלס, הנשיא הראשון מקהילת הילידים של בוליביה, להתמודד לנשיאות ב–2019 ובאופן תיאורטי להישאר בתפקידו עד 2025. מוראלס אמר כי ללא קשר לתוצאת המשאל הוא לא ינטוש את "מאבקו", וטען כי התוצאה המאכזבת במשאל היא תוצאה של "מלחמה מלוכלכת" שניהלה האופוזיציה ברשתות החברתיות. בעוד נמשכת ספירת הקולות, בכירים באופוזיציה קראו לפקחי בחירות מ"ארגון מדינות ארה"ב" לא לעזוב את בוליביה עד שתוכרז התוצאה הסופית.

מוראלס הוביל את צמיחת הכלכלה בבוליביה בזמן שמחירי המזון החלו להרקיע שחקים. הוא בנה שדות תעופה, כבישים מהירים ואת גאוות לה פאס – הרכבל – שנבנה על ידי חברה אוסטרית. הוא גם שיגר באמצעות הסינים לוויין ראשון לחלל. כתוצאה מכך, ב–2014 מוראלס נבחר שוב לתפקידו עם 60% תמיכה.

אך מוראלס ספג ביקורת לאחר שהצמיחה הכלכלית נעצרה. הרווחים של המדינה ממקורות גז ומינרלים, המסתכמים בשלושה רבעים מסך הייצוא שלה, צנחו בשנה שעברה ב–32%. בנוסף, פשתה השחיתות במדינה וחופש העיתונות ספג מכה כואבת אחרי שרוב מערכות החדשות נרכשו על ידי בעלי הון המקורבים לממשלה. כמו כן התלוננו פעילי איכות סביבה ועיתונאים כי הם נרדפים על ידי השלטון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ