לראשונה בארה"ב: תביעה על ניפוח הצלחה של בוגרי אוניברסיטאות מגיעה לביהמ"ש

אנה אלאבורדה סיימה ב-2008 בית ספר למשפטים בקליפורניה. היא סמכה על נתונים שהציג המוסד בנוגע לשילוב בוגריו בשוק העבודה, אולם נותרה ללא משרה ותובעת אותו על הטעייה מכוונת

אליזבת אולסון, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בית הספר למשפטים תומאס ג'פרסון בסן דייגו
בית הספר למשפטים תומאס ג'פרסון בסן דייגוצילום: Tracie Hall
אליזבת אולסון, ניו יורק טיימס

כמעט עשר שנים חלפו מאז סיימה אנה אלאבורדה, עורכת דין צעירה ושאפתנית מקליפורניה, את לימודיה האקדמיים. ציוניה היו מהטובים ביותר במחזור, עברה את בחינות הלשכה והחלה לעבוד על מנת להחזיר את עליות התואר המשפטים, אשר הסתכמו ב-150 אלף דולר.

היום (שני) תגיע אלאבורדה, בת 37, לבית המשפט בסן דייגו ותגולל סיפור המוכר מאוד לסטודנטים למשפטים ברחבי ארה"ב. מאז שסיימה את לימודיה בבית הספר למשפטים תומאס ג'פרסון ב-2008, היא אינה מצליחה למצוא עבודה כעורכת דין במשרה מלאה. אלא שלסיפור של אלאבורדה יש גם כמה אלמנטים יוצאי דופן: היא הסטודנטית הראשונה למשפטים שתובעת את המוסד שבו למדה על כך שניפח את נתוני ההצלחה שלו בשילוב בוגרים בשוק העבודה כדרך לפתות מועמדים להירשם אליו.

אנה אלאבורדה
אנה אלאבורדהצילום: COLEY BROWN / NYT

אין זו הפעם הראשונה שבוגרים מתוסכלים מנסים לתבוע את האוניברסיטאות והמכללות שבהן למדו. בשנים האחרונות הוגשו לפחות 15 תביעות במישיגן, אילינוי, ניו יורק ומדינות נוספות על ניפוח נתוני הצלחה אלה. אלא שאף אחת מהן לא הגיעה לדיון משפטי. רק תביעתה של אלאבורדה נותרה פעילה. בתביעות האחרות נקבע כי הסטודנטים היו מודעים לכך שהעסקה במקצוע אינה מובטחת. במקרה של אלאבורדה אפשר השופט הליך משפטי חרף טעות המוסד האקדמי כי טענותיה אינן מבוססות.

להופעתה של אלאבורדה בבית המשפט יש משמעות סמלית נוספת. זו תהיה הפעם הראשונה שהיא מדברת על הפרשה אחרי שנים של שתיקה וניסיונות לשקם את מצבה הפיננסי. החוב של אלאבורדה בגין ההלוואה שקיבלה ללימודים מסתכם כעת ב-170 אלף דולר והריבית נאמדת ב-8% בשנה. התואר שקיבלה לא סיפק לה עבודה יציבה ומתגמלת והיא נאלצה להסתפק בעבודות זמניות וזוטרות במספר משרדים. ב-2011 החליטה לתבוע בטענה שלא היתה נרשמת לבית הספר אם היתה יודעת שמדובר בהטעיה סטטיסטית מכוונת.

שכר הלימוד בבית הספר למשפטים תומאס ג'פרסון בתקופה שבה למדה בו אלאבורדה היה אחד הגבוהים ארה"ב  והסתכם ב-137 אלף דולר - גבוה אפילו מזה של בית הספר למשפטים של אוניברסיטת סטנפורד. עם זאת, לדבריה, אחוז ההצלחה של בית הספר בבחירות הלשכה נמוך בעקביות מ-50% והוא אחד הנמוכים בקליפורניה. בית הספר תומאס ג'פרסון, כמו מוסדות אחרים, טוען להגנתו כי הוא מציג רק את הנתונים שלשכת עורכי הדין האמריקאית דורש. השופטים בדרך כלל מסכימים עם טענה זו.

ספריית בית הספר למשפטים של אוניברסיטת הארוורד
ספריית בית הספר למשפטים של אוניברסיטת הארוורדצילום: אי־פי

"הסטודנטים היו חייבים לעצום את עיניהם כדי לא להבחין שנתוני ההצלחה הטובים של בוגרי משפטים כוללים גם כאלה שהועסקו בעבודות זמניות וחלקיות", כתב השופט מלווין שוויצר מבית המשפט העליון של ניו יורק ב-2012, כשדחה תביעה שהגישו תשעה סטודנטים לשעבר במדינה. התשעה דרשו פיצויים בסך 225 מיליון דולר בטענה שהולכו שולל.

בקליפורניה, לעומת זאת, חוקי הגנת הצרכן חזקים יותר מבמרבית המדינות בארה"ב, ולכן הם סבלניים יותר לתביעתה של אלאבורדה. עם זאת, שתי תביעות נגד מוסדות אקדמיים במדינה (בית הספר למשפטים באוניברסיטת גולדן גייט ובית הספר למשפטים של אוניברסיטת סן פרנסיסקו) לא הגיעו לשלב המשפט והסטודנטים הסירו את תביעותיהם לבסוף. בית הספר למשפטים תומאס ג'פרסון, שבו לומדים כ-430 סטודנטים בבניין בן שמונה קומות בסן דייגו, החל לספק תארי משפטים ב-2001. הוא טוען להגנתו כי נתוני ההצלחה שהוא מפרסם מדויקים.

אל הכתבה ב"ניו יורק טיימס"

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ