הפער המגדרי בהשתתפות בכוח העבודה צומצם בפחות מאחוז ב–20 שנה

על פי האו"ם, מ-1995 הצטמצם הפער בשיעור ההשתתפות ב-0.6 אחוז בלבד; על רקע התפשטות הזיקה, אמנסטי מאשים ממשלות באמריקה הלטינית בעידוד אלימות נגד נשים המבקשות לעבור הפלות

"הארץ" וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
"הארץ" וגרדיאן

נשים ראו רק "שיפורים שוליים" בשיעור התעסוקה שלהן ב–20 השנה האחרונות, כך על פי דו"ח שפרסם האו"ם לקראת יום האשה הבינלאומי. שפרסם ארגון העבודה הבינלאומי של האו"ם (International Labour Organization), ההבדל בשיעור התעסוקה בין גברים לנשים ברחבי העולם קטן מאז 1995 ב–0.6%.

דו"ח האו"ם מתייחס לנתונים מ–178 מדינות, וניתן ללמוד ממנו כי שיעור בשנת 2015 היה נמוך ב–25.5% מזה של גברים באותה שנה. פער זה קטן ב–0.6% מכפי שהיה 20 שנה קודם לכן. על פי רשת החדשות בי־בי־סי, ראש ארגון העבודה הבינלאומי גאי ריידר, אמר כי הדו"ח מראה על "האתגרים העצומים שעדיין עומדים בפני נשים המנסות למצוא ולהחזיק במשרות מכובדות". מחברי הדו"ח ציינו כי "במדינות שבהן לנשים יש גישה קלה יותר לעבודה נותרת איכות המשרות שלהן מקור לדאגות".

בתמונה נראות שתי נשים עומדות לצד שולחן. אחת מביטה על השנייה, בעודה קוראת מסמך
יריד עבודה, בוושינגטון בינואר השנהצילום: רויטרס

מחברי הדו"ח ציינו כי בחלקים רבים של העולם ישנה סבירות גבוהה יותר בקרב נשים מאשר בקרב גברים להישאר ללא עבודה. על פי הנתונים, 6.2% מהנשים ברחבי העולם מובטלות, זאת בהשוואה ל–5.5% מהגברים. עוד נכתב כי גם נשים שעובדות,

כמו כן נכתב בדו"ח כי החלוקה של עבודות בית בין גברים לנשים נותרה לא שוויונית, על אף שפער זה מצטמצם. בנוסף נכתב כי כשעבודה בתשלום ועבודה לא בתשלום נלקחות בחשבון נשים ברחבי העולם עדיין עובדות יותר שעות מגברים. "התקדמות בהתגברות על מכשולים אלו איטית, ומוגבלת לכמה אזורים בעולם", כתבו מחברי הדו"ח.

לרגל יום האשה הבינלאומי פורסמו כמה דוחות העוסקים בנושא זה, בהם דו"ח של ארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" המתמקד באלימות הנשקפת לנשים באמריקה הלטינית על רקע התפשטות הנגיף זיקה. בדו"ח העוסק בהגבלות על גישה לאמצעי מניעה והפלות, ארגון זכויות האדם מאשים ממשלות באמריקה הלטינית בעידוד אלימות כלפי נשים, הנמצאות בסכנת מעצר, פציעה או מוות בעיות אלו, הקיימות זמן רב במדינות אמריקה הלטינית, הובלטו על רקע התפשטותו של הזיקה, החשוד כגורם לעיוותים קשים בראשיהם של עוברים. עם התפשטות הנגיף קראו ממשלות במדינות אלו לנשים לדחות הריונות מתוכננים.

בתוך כך, מספר הנשים המשתמשות באמצעי מניעה במדינות מתפתחות זינק לשיא בשנים האחרונות, כך על פי נתונים שפרסם האו"ם. על פי המספרים, יותר נשים מבעבר משתמשות כעת בשיטות לתכנון משפחה. ב–2015, כך נכתב, 64% מהנשים הנשואות או נשים שלהן שותף לחיים, בגילים 15 עד 49, השתמשו בשיטות מודרניות כלשהן של תכנון משפחה. ב–1970, כך מראים הנתונים, היה השיעור 36%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ