יותר ממיליון איש הפגינו ברחבי ברזיל וקראו להדחת הנשיאה רוסף

על רקע פרשת השחיתות בענקית הנפט "פטרובראס" והמיתון המעמיק והולך, קראו מפגינים ביותר מ-300 ערים להתפטרות הממשלה. בסאו פאולו נערכה ההפגנה הגדולה בתולדות העיר

רויטרס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפגינים נגד הנשיא דילמה רוסף, בסאו פאולו
רויטרס, גרדיאן

יותר ממיליון בני אדם יצאו אתמול (ראשון) לרחובות ברזיל בקריאה לפרישתה של  הנשיאה דילמה רוסף, על רקע התגברות הזעם הציבורי שעשוי להביא את הקונגרס לקדם את הליכי ההדחה של מנהיגת השמאל. המחאה אתמול היתה הגדולה ביותר בגל ההפגנות נגד הממשלה, שנחלש בשנה שעברה אך התגבר פעם נוספת בעקבות חקירת השחיתות בסביבתה הקרובה של רוסף.

מהעיר מנאוס שבלב יער האמזונאס, דרך המרכז העסקי בעיר סאו פאולו ועד לבירה ברזיליה, צעדו מפגינים בקריאה לרוסף לפרוש מתפקידה. לפי מקורות במשטרה, 3.5 מיליון בני אדם השתתפו בהפגנות ב-326 ערים. הערכות של משטרת ברזיל בנוגע להפגנות קודמות התבררו לעתים כמוגזמות, אולם מספר המשתתפים הפעם היה ללא ספק רב. לא דווח על אלימות במהלך ההפגנות.

מפגינים בדמויותיהם של הנשיא לשעבר דה סילבה והנשיאה הנוכחית רוסף, בברזילהצילום: רויטרס
בובות בדמותן של דה סילבה ורוסף במדי אסיר, בסאו פאולוצילום: רויטרס

חברת הסקרים דטה-פולהה העריכה כי 500 אלף בני אדם יצאו לרחובות סאו פאולו, בהפגנה הגדולה ביותר בתולדות העיר. בריו דה ז'ניירו קהל של מאות אלפי בני אדם השתרך לאורך החוף בקופקבנה. מקורות בממשלה הכירו בכך כי ההפגנות היו גדולות יותר מהצעדות נגד הממשלה במארס 2015, בהן השתתפו כמיליון בני אדם.

רבים מאשימים את רוסף בהידרדרות הכלכלה למיתון החמור ביותר זה 25 שנה. סקרי דעת קהל מצביעים על כך שיותר ממחצית מהאזרחים תומכים בהדחת הנשיאה, שנבחרה מחדש לכהונה שנייה ב–2014. רוסף, העומדת על כך שלא תפרוש, היא האחרונה מבין שורה של מנהיגי השמאל באמריקה הלטינית העומדים בפני התקוממות נגד שלטונם בעקבות משברים כלכליים והאשמות בשחיתות.

בובות של רוסף ודה סילבה, בסאו פאולוצילום: אי־פי

המתיחות לקראת ההפגנות גאתה לאחר שהתביעה בסאו פאולו האשימה ביום חמישי את קודמה של רוסף הנחשב למדריכה הפוליטי, הנשיא לשעבר לואיש אינסיו לולה דה סילווה, בהלבנת הון וביקשה לעצור אותו. רבים בהפגנות הביעו את תמיכתם בסרג'יו מורו, השופט המפקח על חקירה בת שנתיים המתמקדת בחברת הנפט הממשלתית פטרובס, במסגרתה נעצר הנשיא לשעבר דה סילווה.

כמו בהפגנות מחאה קודמות, הצעדות אתמול הובלו על ידי ברזילאים ממעמד הביניים, הזועמים על האשמות השחיתות בממשלתה של רוסף. בני המעמד העני, ממנו שואבת מפלגת הפועלים שבשלטון את כוחה, לא הגיעו במספרים גדולים להפגנות הקודמות, אך תמיכתם ברוסף שוקעת ככל שהאבטלה מחריפה והאינפלציה גואה. "הממשלה סייעה לאנשים רבים לקנות בתים, מכוניות ומכשירי חשמל, אך עדיין אין לנו שירותי בריאות, חינוך, וסניטציה בסיסית", אמר פאולו סנטוס, מלצר שעבר בהפגנה בריו דה ז'ניירו בדרכו לעבודה.

בשדרות פאולסיטה בסאו פאולו, הידועות בגורדי השחקים שלה, קהל רב של מפגינים לבוש בבגדים בצבעים הלאומיים, צהוב וירוק, קרא "דילמה החוצה" ונופף בשלטים עליהם נכתב "עצרו את השחיתות". "המדינה נמצאת במבוי סתום ואנו נלחמים להותיר את החברה שלנו מעל לפני המים", אמר בעל עסק קטן, מוניקה ג'יאנה מישלטי, בהפגנה בסאו פאולו. "הגענו לתחתית", הוסיף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ