ברוס דגלאס, גרדיאן

בתוך רצף האירועים סביב פרשת השחיתות של ממשלת ברזיל, התפרסמו אתמול (רביעי) הקלטות סתר של שיחות טלפון בין הנשיאה המכהנת דילמה רוסף לנשיא לשעבר לואיש אינסיו (לולה) דה סילווה, מהן עולה בין השאר כי מינויו של לולה בקבינט אתמול, מונע מהרצון למנוע מהתביעה בברזיל להעמיד אותו לדין בגין הלבנת הון.

השופט סרחיו מורו, שמונה להיות אחראי על חקירת השחיתות סביב ענקית הגז הממשלתית פטרובראס, שחרר לפרסום אמש קרוב ל–50 הקלטות שמע וגרם לסערה בקונגרס ובאופוזיציה אשר דורשת מרוסף להתפטר.

הפגנות בברזיל בעקבות שיחה מפלילה בין נשיאת ברזיל רוסף והנשיא לשעבר, לולהקרדיט: TV GLOBO TV BANDEIRANTES רויטרס

אתמול בלילה יצאו עשרות אלפי בני אדם לרחובות בסאו פאולו, בברזיליה ובערים רבות אחרות להפגין נגד הממשלה ולדרוש גם כן מהנשיאה להתפטר. בבירה ברזיליה ירתה המשטרה גז מדמיע ורימוני הלם לעבר יותר מ–5,000 מפגינים שהתאספו מחוץ לארמון הנשיאות ובניין הקונגרס. מפגינים רבים נשאו שלטים הקוראים גם למעצרו של לולה שהואשם בשבוע שעבר בהלבנת הון ובאי־דיווח על דירה שהחזיקה משפחתו ונבנתה על ידי מהנדסי חברה ששמה נקשר בפרשת השחיתות.

אתמול מונה לולה לקבינט של יורשתו כדי להגדיל את ההגנה המשפטית לה הוא זוכה. עם זאת, היום הוציא שופט פדראלי בבריזליה צו מניעה המשעה את מינויו של לולה. צו המניעה הוצא על בסיס חששות כי מינויו של לולה יפגע בחקירה בעניינו.

רוסף ולולה בסאו פאולו ב-2014צילום: אי־פי

על פי בכיר ב"מפלגת הפועלים" (PT) האוחזת בשלטון, לולה, בן 70, יכהן כראש הסגל של רוסף. משמעות ההחלטה היא כי הנשיא לשעבר לא יצטרך לעמוד לדין בבית משפט פלילי מחוזי, אם יגיעו הדברים לכך, ויוכל להישפט בעליון, שם השופטים, שרבים מהם מונו על ידי לולה ורוסף, ידידותיים יותר מהשופט מורו. חברי הקבינט הם בין כ–700 בכירים במדינה הנהנים ממעמד משפטי מיוחד, שמשמעותו היא שניתן להעמידם לדין רק בערכאה הגבוהה ביותר של ברזיל. בפועל מונע הדבר את כליאתם של בכירים אלו, שכן הליכים משפטיים בבית המשפט העליון נגררים לרוב על פני שנים. השופט מורו, המגיע מהעיר הדרומית קורטיבה, כבר הטיל עונשים חמורים על מספר אנשי עסקים בכירים שהורשעו במעורבות בסקנדל הממשלתי.

בשיחה שהוקלטה אתמול ושנחשבת כמזיקה ביותר לנשיאה רוסף ולקודמה בתפקיד לולה מבין השיחות שפורסמו, אומרת רוסף ללולה כי היא שולחת לו את מסמכי השר הרשמיים "למקרה הצורך". לדברי כלי תקשורת בברזיל והאופוזיציה, משמעות הדברים היא שהנשיאה מוסרת ללולה את המסמכים מהר כדי שהוא יוכל להראות אותם לשוטרים במידה שיגיעו לעצור אותו ולהימנע ממעצר.

בארמון הנשיאות הכחישו את הפרשנות ואמרו כי רוסף שלחה ללולה את פרטי התיק שלו כדי שיוכל לחתום עליהם במקרה שלא יוכל להגיע לטקס ההשבעה שלו שאמור להתקיים בברזיליה היום. עוד נמסר כי יינקטו צעדים משפטיים נגד השופט מורו. לפני שבועיים נעצר לולה לזמן קצר בידי המשטרה בסאו פאולו ועבר תשאול יחד עם רעייתו מריסה לטיסיה ובנו הבכור פביו לואיש. לאחר שחרורו סיפר לולה כי הרגיש כאילו נחטף. הוא תהה מדוע מורו משתמש בשיטות אגרסיביות כל כך למרות שהוא עצמו הציע להעיד באופן רשמי על החשדות נגדו.

בשיחה לאחר מעצרו שהוקלטה אף היא בסתר על ידי החוקרים ופורסמה אתמול על ידי מורו, מביע לולה באוזני רוסף את תסכולו מהצעדים שנוקט נגדו השופט מורו, אותם תיאר כ"מופע זיקוקים לא מתכונן". לולה מלין כי "החוקרים חושבים שהודות לתקשורת שמובילה את החקירה הם יוכלו לייסד מחדש את המדינה. יש לנו בית משפט עליון פחדן, פרלמנט פחדן, יו"ר פרלמנט דפוק, נשיא סנאט דפוק. אני לא יודע כמה מחוקקים מאוימים וכולם עדיין סבורים שיקרה כאן איזה סוג של נס". עם זאת, באותה שיחה הבהיר לולה לנשיאה כי הוא לעולם לא ייכנס לממשלה כדי להגן על עצמו.

רימוני הלם נגד מפגינים בבירה ברזיליה, הלילהצילום: אי־אף־פי

ההחלטה של מורו להקליט את שני הבכירים ולפרסם את ההקלטות בתקשורת ספגה ביקורת קשה, גם על ידי אלה שערערו על ההחלטה של לולה להצטרף לממשלה. מורו הצדיק את מעשיו בכך שלדבריו השיחות הן עניין לציבור. "דמוקרטיה בחברה חופשית מצריכה שהאזרחים יידעו מה המושלים שלהם עושים, גם כאשר הם מנסים לפעול בחשיכה", אמר.

אדריאנה בלתזאר, מתנועת המחאה ואם פרה רואה (Vem Pra Rua) בריו דה ז'ניירו, אמרה כי אם רוסף לא תתפטר ההפגנות יימשכו. פעילי אופוזיציה אחרים הודיעו כי הם נערכים לארגן שביתה כללית שתחל בשבוע הבא. מלבד ההאשמות בשחיתות נגד הממשלה, סובלת ברזיל מהמיתון החמור ביותר זה 25 שנה והצמיחה הכלכלית צפויה להמשיך להצטמק עוד בהמשך השנה. רוסף עצמה עומדת בפני ניסיונות הדחה על ידי חברי קונגרס נוכח החשדות נגדה בגין שימוש לא חוקי בבנקים ממשלתיים כדי לכסות על גירעונות בתקציב המדינה. בנוסף מתנהלים נגדה הליכים בחשד שמימנה את הקמפיין שלה לנשיאות ב–2014 מכספים שהגיעו ממעשי שחיתות בפטרובראס.

לידיעה ב"גרדיאן"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ