מסמכי פנמה |

הטייקון, מנהל לשכת רה"מ ופרקליט הצמרת: 600 חברות ישראליות מופיעות בהדלפת הענק מפנמה

בין מאות בעלי המניות בחברות אלה נמצאים גם אישים מוכרים כמו הפרקליטים יעקב וינרוט, דב ויסגלס ואנשי העסקים עידן עופר וטדי שגיא ■ מסמכי פנמה נחשפים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ההודעה הקולית במשרדו של עו"ד אמיר מאור, העומד בראש סניף חברת מוסאק־פונסקה בישראל, מבשרת לפונים (באנגלית) שהם הגיעו למשרדי "חברה לייסוד חברות". עיון במסמכי פנמה ממשרד מוסאקה־פונסקה שהודלפו מגלה כי במאגריה רשומות יותר מ–600 חברות ישראליות, וכ–850 בעלי מניות ישראליים. רבות מהחברות שייכות לאנשים לא מוכרים, אולם בין מאות המוטבים ובעלי המניות יישנם גם כמה שמות המככבים תדיר בעיתונות הישראלית.

חשיפת המאגר מספקת הצצה לפן של הכלכלה שהיה עד היום סמוי לציבור בישראל. ואולם, כל עוד האחזקות בחברות וההכנסות מהן — אם קיימות כאלה — מדווחות כחוק לשלטונות המס בישראל, אין כל עבירה בהחזקת חברה כזו.

אחת מהחברות הרשומות במאגר היא "ספיר החזקות", שנרשמה באוגוסט 2002 באיי הבתולה הבריטיים. בעל המניות והדירקטור היחיד שלה היה פרקליט הצמרת יעקב וינרוט. בסוף 2009 הואשם וינרוט בשוחד והלבנת הון, ושנתיים לאחר מכן זוכה לחלוטין מכל ההאשמות נגדו. במהלך המשפט התגלה כי באותה חברה הופקדו כ-30 מיליוני שקלים, שכר הטרחה שקיבל ממיכאל צ'רנוי וארקדי גאידמק.

בהקשר לוינרוט הוזכרה גם פרשת ההונאה של הפטריארכיה היוונית משנת 2000, שבה הוצעו לכאורה אדמות יקרות ערך של הפטריארכיה בירושלים לחכירה בת 999 שנים. העסקה אמורה היתה להתבצע דרך חברה בשם Christian Lands of Israel, אותה ייצג וינרוט. מסמכי הייסוד של החברה, כמו גם בקשת מתן ייפוי כח לוינרוט נמצאים במאגר המודלף.

פרקליט צמרת ישראלי נוסף שנמצא במסמכי מוסאק־פונסקה הוא דב ויסגלס, שהיה גם מנהל לשכתו של ראש הממשלה אריאל שרון. שותפו לעסקים של ויסגלס, עו"ד אסף הלקין, רשם באמצעות משרד עורכי הדין הפנמי ארבע חברות. באחת מהן, Talaville Global, היה ויסגלס בעל המניות היחיד. מטרתה המוצהרת, לפי טופס רישום החברה באיי הבתולה הבריטיים, היתה קידום עסקאות נדל"ן במזרח אירופה. החברה נרשמה בחודש מאי 2012, ובדצמבר אותה שנה מושכנו כל מניותיה כנגד הלוואה מבנק בשם Raiffeisen בווינה.

בתשובה לפניית "הארץ" הסבירו ויסגלס והלקין כי החברה "נרשמה לצורך קבלת הלוואה מהבנק לשם השקעת הכספים בנכסים אירופאיים. הבנק נאות ליתן הלוואה רק לתאגיד". הם הוסיפו כי "פעילות החברה מדווחת לרשויות המס בישראל. המס הנדרש, החל על הפעילות האמורה, משולם בישראל".

חברה נוספת שרשם הלקין היא GFI Technologies. החברה נרשמה במאי 2013 באי אנגווילה, למטרת השקעה בחברות טכנולוגיה באלבניה. בתור בעלי המניות שלה נרשמו הלקין, אזרח אלבני בשם איסמעיל מולטי, וחברה קנדית בשם Global Fluids International (GFI) S.A. הלקין לא השיב לשאלת "הארץ" אילו השקעות ביצעה החברה, אם בכלל, אך ענה כי מטרת החברה היא "מכירת טכנולוגיות בתחום הדלק. כל הכנסות בעלי המניות הישראליים מדווחות לרשויות המס בישראל".

אף ששמו אינו מוכר לרוב הציבור, אחד מאנשי העסקים הישראלים הבולטים שמופיע במאגר הוא יעקב אנגל. כיום פועל אנגל בעיקר בתחום הכרייה באפריקה באמצעות חברת אלנילטו (מקבוצת אנגלאינווסט). רק בשנה שעברה דווח ב־Themarker כי אלנילטו זכתה במכרז בינלאומי של ממשלת טוגו להקמה ופיתוח של מכרה פוספטים ומפעל דשנים במדינה, בהשקעה של 1.4 מיליארד דולר. ב–2010 זכתה אלנילטו במכרז ענק לכריית עופרות ברזל בליבריה, אך לאחר כשנה וחצי מכרה את הזיכיון לחברה ססה־גואה ההודית תמורת 90 מיליון דולר.

חברת אנגלאינווסט רשמה באמצעות מוסאק פונסקה חמש חברות. חלקן נמצאות בשליטה ישירה של אנגל או של חברות אחרות בבעלותו — אולם לגבי כמה מהחברות הקשר מטושטש יותר. כך, ב–2012 רשמה אנגלאינווסט באי אנגווילה חברה בשם TDNN, שבעל המניות והדירקטור היחיד שלה היה סא"ל (במיל') אוליבייה רפוביץ. מטרת החברה המוצהרת היתה פעילות כרייה ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו. רפוביץ, שבשנים האחרונות שימש גם כשליח קק"ל בבלגיה, סירב להשיב לשאלת "הארץ" בנושא.

חברה אחרת שרשמה אנגלאינווסט היא חברת irisgianman. מלבד הרישום עצמו, קשה לאתר את הקשר בין החברה הבת, שמטרתה פיתוח מכרות באתיופיה, לבין החברה האם. מטרתה של החברה החדשה, שהוקמה באוקטובר 2011 באי אנגווילה, הוא פעילות כרייה באתיופיה. בעלי המניות שלה, כפי שנרשמו, הם שני ישראלים בשם איריס לוונשטיין וי' (שמו המלא שמור במערכת), ואיטלקי תושב אדיס אבבה בשם וולונה ג'יאנקרלו. לוונשטיין אמרה ל"הארץ" כי אף שנרשמה כבעלת מניות, אין לה שום קשר לפעילות החברה. "המניות רשומות על שמי אבל הן לא שלי. הן מוחזקות אצל י', הן שלו", אמרה. בתשובה לשאלת "הארץ" הוסיפה לוונשטיין כי המניות נרשמות כך "מסיבות היסטוריות", כלשונה, אך לא פירטה מעבר לכך. עם י' לא ניתן היה ליצור קשר עד למועד פרסום הכתבה, ויעקב אנגל סירב להגיב.

איש העסקים עידן עופר מוזכר גם הוא בהקשר של כמה חברות המופיעות במאגר. בשנת 2008 הוא מונה כדירקטור יחיד ובעל המניות בחברת Golden Glade Properties limited שהוקמה באיי הבתולה הבריטים. שמה של החברה שונה לאחר מכן ל Golden Aviation ואת עופר החליפו כדירקטורים וכנשיא וסגן נשיא של החברה ג'ון פרנק מגינסון ודיוויד אפטון תוגמן. על פי המסמכים, ב–2013 הועברו המניות של עופר לחברת Peymas Enterprises שחתמה על הסכם משכנתה עם בנק ג׳י.פי מורגן לטובת רכישת מטוס. בנוסף היה רשום עופר כבעלים ודירקטור בחברת Joleam Ltd שנרשמה בשנת 2009 באיי הבתולה הבריטיים ושל חברת Compass Aviation Ltd שנרשמה בהם בשנת 2007. אודי אנג'ל, שותפו של עופר לניהול עסקיו ובעל מניות ב"חברה לישראל" רשום כדירקטור בחברה. דוברו של עופר לא הגיב לשאלות על אחזקותיו בחברות הללו ועל פעילותן.

במשרד עורכי הדין בפנמה יש התכתבויות רבות הקשורות לבנק לאומי. רובן נוגעות לסניף הבנק באי ג'רזי, המשרת לקוחות שלהם חשבונות בנק במקלטי מס. זה האי שבו החזיק בעבר חשבון ראש הממשלה בנימין נתניהו. מלבד זאת, יש התכתבויות גם עם פקידים בסניפים שונים בישראל, המטפלים בלקוחות ספציפיים שלהם חברות במקלטי מס או עומדים בקשר עם עורכי דין ישראלים המייצגים לקוחות כאלה. באוקטובר 2015, דיווח בנק לאומי לבורסה על סגירת הסניף באי ג'רזי. בנק לאומי אמור להיות גוף שמאוד רגיש בכל הקשור למסוי בינלאומי, וזאת בעקבות החקירה שערכו נגדו רשויות המס האמריקאיות, ושבגינה נאלץ לשלם בדצמבר האחרון קנס של 1.5 מיליארד שקל. עם זאת, הפעילות בג'רזי אינה קשורה לחקירה האמריקאית.

אחד מהלקוחות הישראלים של סניף לאומי באי ג'רזי הוא המיליארדר טדי שגיא, שעשה את הונו בזכות פיתוח אתרי הימורים באנגליה ובמקומות אחרים בעולם. שגיא המתגורר במקביל בארץ ובאנגליה, מפתח בשנים האחרונות את מתחם קמדן בלונדון, כמתחם נדל"ן מסחרי המבוסס על שימושים באפליקציות. שגיא רשום כבעל מניות יחיד של לפחות 16 חברות אוף־שור הרשומות דרך משרד מוסאק פונסקה. רובן עוסקות בנדל"ן, כאשר חלקן קשורות בצורה ישירה במתחם קמדן. סניף לאומי באי ג'רזי נותן שירות לחלק מהחברות. מהמסמכים עולה שפקידים של בנק לאומי באותו הסניף, משמשים גם כדירקטורים בחברות האוף־שור של שגיא. כך לדוגמה, אדם בשם כריס ליס, הוא גם דירקטור בחברת מידו פרופרטי.

במסמכים אחרים רשומים ישראלים נוספים כקשורים לחברה זו, כמו ברק בירן, שלאחר מכן החליף אותו כדירקטור איש בשם אורן מרחב. אדם אחר, בשם דארן טאודיק, משמש כדירקטור בחברת קמדן מרקט הודלינגס קורפ אשר משמה ניתן להניח שהיא קשורה לפרויקט בקמדן. גם טאודיק וגם ליס מוגדרים, לפי האי־מיילים כמנהלים בבנק לאומי, בסניף האי ג'רזי. תכתובת אחרת הנוגעת לסניף מתארת מפגשים חברתיים ועסקיים על אנשי הפירמה עם נציגי הבנק. כך, בעת משחקי גולף או ברביקיו, נידונו לעתים העסקים של הבנק עם מוסאק פונסקה. מקורבים לשגיא מסרו כי מדובר בחברות שלא הוקמו על ידו, אלא נרכשו. כמו כן, באשר לפעילות הדירקטורים, מדובר בחלק משירותי הנאמנות של בנק לאומי.

"פעילות לאומי ג'רזי נעשית בהתאם להוראות הדין ולכללי הרגולציה שחלים עליה כמתחייב מהוראות הרשות לפיקוח על שירותים פיננסיים של ג'רזי", נמסר מבנק לאומי. "מטבע הדברים אנו מנועים מלהתייחס לעניינים פרטניים של לקוחות מפאת חיסיון בנקאי. כפי שדיווחנו לפני מספר שבועות, חתמנו על הסכם למכירת פעילות החברה לנאמנות בג'רזי, וזאת כחלק ממדיניות הבנק לצמצום הפעילות הבינלאומית".

עו"ד אמיר מאור, נציג מוסאק פונסקה בישראל מסר כי "מוסאק פונסקה עדכנה אותנו לפני שבוע שהיתה חדירה למחשבים שלהם ונגנב מידע. כל מידע שאתה משתמש בו הוא כזה שהושג בגניבה ואני לא נותן שום תגובה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ