לאחר שהפכו גיבורים, בקומנדו בארה"ב מנצלים את התהילה לעשיית רווחים

ההתנקשות בבן לאדן הפנתה את אור הזרקורים אל אריות הים: הסודיות פינתה מקום להופעות בטלוויזיה וחוזי ספרים במיליוני דולרים, אך גם הובילה לקרע פנימי ביחידת העילית

ניקולאס קוליש, כריסטופר דרו ושון ניילור, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתמונה נראים לוחמים יורדים בעזרת חבל ממסוק המרחף באוויר אל סירה בלב ים
ניקולאס קוליש, כריסטופר דרו ושון ניילור, ניו יורק טיימס

המתמודד למשרת מושל מיזורי, אריק גרייטנס, מבסס את הקמפיין שלו לתפקיד הבכיר על ניסיונו כלוחם ביחידת הקומנדו אריות הים (Navy Seals). את עברו ביחידה הוא מתאר בשלושה ספרים שפירסם ובאתר הקמפיין שלו, שם מופיעה תמונתו לבוש במדי לוחם ובידו רובה. דוגמה לכך ניתן למצוא בחשבון הטוויטר שלו, בו הופיע לאחרונה הציוץ: "באריות הים למדנו שבקרב אין פרס למי שמגיע למקום השני".

גרייטנס, המבקש לזכות במועמדות המפלגה הרפובליקאית לתפקיד המושל, מצא עצמו במאבק נגד כמה מעמיתיו לשעבר מהיחידה, שבסרטון שהעלו לרשת האשימו אותו בניצול הרקע שלו ביחידה ובהפרזה בהישגיו. הוויכוח חושף קרע בקרב לוחמי היחידה, שנוצר בעקבות מה שחלקם מתארים כניצול למטרות מסחריות של ההשתייכות ליחידה, שבעבר עודדה חשאיות.

צילום מסך מסרטון יוטיוב הטוען כי אריק גרייטנס ניסה לקדם עצמו בעזרת המוניטין שלו כלוחם

על רקע הפנימי הורתה המפקדה המיוחדת ללוחמה ימית של ארה"ב (NSWC) לאנשיה להוריד פרופיל, וראשיה מנסים בחודשים האחרונים להביא לביטולן של הופעות בציבור של לוחמים בשירות פעיל. כמו כן, בחודש ספטמבר אשתקד הורה הפנטגון על תקנה המגבילה את ההופעות של אריות הים בסרטים, בתוכניות טלוויזיה ובמשחקי וידאו. צעד נוסף נקטו לוחמי היחידה בהווה ובעבר, שהפיצו מסמך המותח ביקורת חריפה על המסחור של היחידה והנזק שהוא גורם. שמו של המסמך נותן ביטוי למצבה של היחידה: "אריות הים משתוללים: פרסום, תהילה ואובדן המקצוען השקט". לוחם ביחידה, פורסט קרואל, כתב בעבודה אקדמית בנושא כי "השגת מעמד של סלבריטאים על ידי ניצול אמצעי תקשורת ופרסום משחיתה את התרבות של קהילת אריות הים". לדברי קרואל, פוליטיזציה וחשיפת טקטיקות של היחידה "שוחקות את יעילותה, פוגעות בביטחון הלאומי ומערערות את היחסים הבריאים בין המערכת הצבאית למערכת האזרחית".

אך על אף המאמץ לבלום את המגמה, לביקורת השפעה מועטה בלבד על לוחמי היחידה לשעבר. אלה מרבים יותר ויותר לשאת נאומים, להתבטא בסוגיות פוליטיות ברשת החדשות "פוקס ניוז", ולהדפיס את שם היחידה על כובעים, תרמילים, אריזות ויטמינים ואפילו על האוטובוסים המשמשים אותם במסעות בחירות. בנוסף, בחודשים הקרובים עומדים לראות אור כחצי תריסר ספרים שנכתבו על ידי לוחמי היחידה, ואלו יתווספו ליותר ממאה ספרים דומים שראו אור מאז 2001.

תחילת המגמה ב–2011, לאחר ש"צוות שש" של אריות הים הרג את אוסמה בן לאדן בפקסיטאן. בעקבות אותו מבצע, אנשי היחידה, המייצגים פחות מ–5% מכלל לוחמי היחידות המיוחדות של צבא ארה"ב, נדחפו לאור הזרקורים. מספר לוחמי היחידה שנחשפו בפומבי גדול בהרבה מעמיתיהם בכוח דלתא ומיחידת הריינג'רס שנחשפו (האתר הסאטירי The Onion פרסם ידיעה פיקטיבית לפיה חיל הים הקים יחידת עלית של אריות הים לכתיבת ספרים, שמטרתה לפרסם מבצעים סודיים של היחידה).

רוברט אוניל, לוחם לשעבר באריות הים שזיהה עצמו כאדם שהתנקש בבן לאדן, בטנסי ב-2014צילום: בלומברג

בין שלל הפרסומים של לוחמי היחידה לשעבר ניתן למצוא תיאורים של פעולות נעוזות, מבצעים תחת זהות בדויה, טכניקות אילוף כלבים ואפילו של ההומור המקובל ביחידה. אחד הלוחמים לשעבר, מאט ביסונט, הרוויח מיליוני דולרים מספרו "לא יום קל" (No Easy Day), בו הוא מגולל מיד ראשונה את לכידת בן לאדן, אך הוא נאלץ לוותר על הרווחים משום שלא מסר את כתב היד לאישור הפנטגון לפני פרסומו.

כמה מלוחמי היחידה לשעבר טוענים שזוהי זכותם להפיק תועלת מהניסיון שצברו בצבא. לדבריהם הפרסומים אינם גורמים נזק, והם חשפו רק מעט מהטקטיקות הסודיות של היחידה, אם בכלל. "מאז ראשית המלחמות בעולם כותבים לוחמים את סיפוריהם", הסביר ברנדון ווב, שהקים אתר בשם Sofrep, המנוהל על ידי יוצאי היחידה ומתמקד בקהילת לוחמי היחידות המיוחדות. "לאמריקאים חשוב לשמוע מה חווים הבחורים שנלחמים במלחמות, ולא רק מהזווית של פוליטיקאי או גנרל", מוסיף ווב, שפרסם כמה ספרים העוסקים בשירותו ביחידה.

את הדיון הפנימי ביחידה מסבכת העובדה כי צבא ארה"ב סייע להוליווד בעבר להפיק סרטים, מתוך תפישה שנרטיבים מעוררי השראה יסייעו בגיוס חיילים ותמיכה. המפקדה ללוחמה ימית בעצמה עודדה את הביקוש לסיפורים על פעולות נועזות של אריות הים: לאחר ש–19 מלוחמי היחידה וצוות מסוק נהרגו בפעולה באפגניסטאן ב–2005, קיבל לוחם שהשתתף בפעולה חופשה כדי לכתוב ספר, שהפך לאחר מכך לרב מכר בשם "השורד היחיד". הספר ראה אור ב–2007 וסרט המבוסס על הסיפור עלה לאקרנים ב–2013. "הם החליטו שעלי לכתוב ספר על המבצע", כתב הלוחם מרקוס לוטרל בספרו השני, "שירות". זה היה "מוזר", הסביר, כי "כלוחמים לימדו אותנו לא לספר כלום לאנשים מבחוץ, בפרט לא לתקשורת". אך לדבריו, "גם ידענו שצריך למלא משימות כששרשרת הפיקוד דורשת".

אימון של אריות הים, בקליפורניה ב-2010צילום: REX

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ