משחררת עבדים שחורה תופיע על שטר 20 דולר החל מ-2020

לקראת חגיגות המאה למתן זכות הבחירה לנשים, תופיע דמותה של הרייט טאבמן במקום זו של הנשיא אנדרו ג'קסון בעל העבדים. שגעון המחזמר "המילטון" מנע הופעת אשה גם על שטר 10 דולר

ג'קי קומס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי קומס, ניו יורק טיימס

משרד האוצר של ארה"ב הודיע היום (רביעי) כי דמותה של הרייט טאבמן, אמריקאית שחורה שהובילה אלפי עבדים אל חירותם, תתנוסס במרכזו של השטר על סך 20 דולר, במקום דמותו של הנשיא אנדרו ג'קסון, שהחזיק עבדים בבעלותו.

דמויותיהם של נשים אחרות ושל מנהיגים למען זכויות אזרח יכללו בעיצובים החדשים של השטרות שיונפקו ב–2020. על העיצובים החדשים של השטרות הירוקים המפורסמים בעולם הוחלט לקראת חגיגות המאה למתן זכות הבחירה לנשים ולכבוד התיקון ה–19 לחוקה האמריקאית. 

הרייט טאבמן בשלהי המאה ה-19צילום: H. B. Lindsley / ספריית

עוד נודע כי אלכסנדר המילטון, שר האוצר הראשון של ארה"ב ומייסד הבנק הפדראלי המרכזי, הזוכה לפופולריות עצומה לאחרונה בזכות מחזמר על חייו, יישאר על השטר של 10 דולר. כמה ארגוני נשים גינו את שר האוצר, ג'ק לו, על כך שלא עמד בהבטחתו מלפני עשרה חודשים: לשים דמות של אשה על השטר של 10 דולר, שאף הוא צפוי לעבור בזמן הקרוב שינוי מקיף נגד זיופים.

כאשר הודיע לו בחודש יוני שאשה תעמוד, ככל הנראה, בחלק הקדמי של השטר של 10 דולר, ודאי חשב שזה יהיה צעד מוצלח לממשל אובמה. אך זה היה לפני שהמילטון קנה לו מעריצים רבים בעקבות המחזמר "המילטון". עם המעריצים נמנים לא רק צופים אמידים, המוכנים להוציא כסף טוב תמורת כרטיסים בברודוויי, אלא גם המוני נערים ונערות היודעים בעל פה את כל מילות השירים ומכירים בפרטי פרטים את סיפור חייו רווי האירועים של האיש חובב הפולמוסים.

ללחץ על לו הצטרף גם יוצר המחזמר, לין מנואל מירנדה, שעודד את המעריצים להביע את רצונם להשאיר את המילטון על השטר. וכך, בחודשים שבהם התקבלו הערות מהציבור על הדמות הנשית שצריכה להתנוסס על השטר של 10 דולר, כבר נכנע לו לשיגעון אלכסנדר המילטון השוטף את ארה"ב.

עוד בטרם התקבלה הודעה רשמית בעניין, הופיעו מספר נשים בתקשורת ואמרו שהצלחתו של המילטון היא הפסד לנשים רבות. "שוב הנשים האמריקאיות נאלצות להמתין לתורן", כתבה הפרשנית הפוליטית קוקי רוברטס בניו יורק טיימס. "אולי נראה שעלינו לטפל בדברים חשובים יותר, אבל כולנו נעקוב כדי לראות אם אכן יימצאו הזדמנויות אחרות", אמרה הסנאטורית הדמוקרטית ממיזורי, קלייר מקסקיל ממיזורי.

אל הכתבה ב"ניו יורק טיימס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ