בשל הבצורת, ונצואלה תנתק את החשמל לארבע שעות מדי יום

הניתוקים יתרחשו במשך 40 ימים בגלל הבצורת החמורה שגרמה להתייבשות מאגר המים בתחנת הכוח הגדולה במדינה. הצעד צפוי להגביר את אי-שביעות הרצון מהנשיא ניקולס מדורו

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאגר המים המתייבש בסכר גורי בוונצואלה, החודש
מאגר המים המתייבש בסכר גורי בוונצואלה, החודשצילום: רויטרס

ונצואלה תנתק את אספקת החשמל ברחבי המדינה לארבע שעות בכל יום על רקע הבצורת הממושכת שגרמה למשבר אנרגיה, כך מסר אתמול (חמישי) שר החשמל במדינה. הצעד מוסיף לאי-שביעות הרצון מהנשיא ניקולס מדורו, שממשלתו הסוציאליסטית מתמודדת עם בעיות כרוניות של מחסור במוצרים בסיסיים, בהם מזון ותרופות, בשל צניחת מחירי הנפט.

רוב החשמל במדינה מגיע מתחנת הכוח ההידרואלקטרית גורי, המיצרת חשמל באמצעות מים. המאגרים בסכר גורי, שהיה בעבר אחד מהגדולים בעולם, הגיעו לשפל היסטורי, בעוד תופעת האל-ניניו העולמית גרמה לעיכוב בעונת הגשמים. "יהיו הגבלות", אמר שר החשמל לואיש מוטה בנאום טלוויזיוני, כשהוא נמנע מהמונח הטעון פוליטי "הקצבה". "זה הכרחי, זוהי הקרבה", הוסיף.

ניתוקי החשמל יתרחשו לסירוגין בזמנים שונים של היממה למשך ארבע שעות מדי יום, לתקופה של 40 ימים שתחל ביום שני, אמר מוטה, שציין כי זמני הניתוקים יפורסמו בעיתונים ובאתרים ממשלתיים. מגזר הנפט לא ייכלל בקיצוצים. לדברי מוטה, הצעד יסייע להעלות את מפלס המאגרים ויבטיח "ניהול זהיר" של הסכר.

מבקרים מהאופוזיציה טוענים כי המצב הוא תוצאה של כישלון הממשלה להשתמש בגנרטורים תרמואלקטריים כמקור חלופי לחשמל, שיביא להפחתת השימוש במים במאגר. המנהיג הסוציאליסט המנוח הוגו צ'אבס נאלץ גם הוא לקצץ בצריכת החשמל במהלך בצורת ב-2010, שנה שבה שיעורי התמיכה בו היו מהנמוכים ביותר במהלך שלטונו.

כלכלת ונצואלה נמצאת במשבר חמור, וסובלת מאינפלציה גואה ומחסור במוצרי יסוד על רקע הצניחה העולמית במחירי הנפט. הנשיא מדורו טוען כי ממשלתו היא קורבן של "מלחמה כלכלית" שמנוהלת על ידי יריביה הפוליטיים בתמיכת וושינגטון.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ