15 חודשי מאסר נגזרו על יו"ר בית הנבחרים לשעבר שהתעלל מינית בנערים

דניס הסטרט הוגדר על ידי השופט "מתעלל סדרתי בנערים" בגין פשעים שביצע בשנות השבעים. בגלל חוקי ההתיישנות, הוא נשפט על ניסיונותיו להשתיק את התלונות נגדו באמצעות שוחד

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

בית משפט פדראלי בשיקגו, ארה"ב, גזר ביום רביעי 15 חודשי מאסר על יו"ר בית הנבחרים לשעבר, דניס הסטרט, שהורשע בעבירות מין בקטינים ועל כך שניסה להשתיק את התלונות נגדו באמצעות שוחד. בפסק הדין כינה השופט את הסטרט בן ה-74 "מתעלל סדרתי בנערים". הסטרט, המרותק לכסא גלגלים, הודה דקות ספורות לפני הקראת פסק הדין בפעם הראשונה כי הוא "מתבייש במעשיו" וכי "התעלל" בתלמידים בעת שעבד בבית ספר בשנות השבעים של המאה שעברה.

הסטרט, איש המפלגה הרפובליקאית, כיהן כציר בית נבחרים מטעם מדינת אילינוי בשנים 1987-2007. בשנים 1999-2007 שימש יו"ר בית הנבחרים והיה לפוליטיקאי שהחזיק בתפקיד את פרק הזמן הארוך ביותר בהיסטוריה האמריקאית. הסטרט התפטר מהקונגרס אחרי שנטען כי העלים עין מפרשה מינית שבה היה מעורב חבר הקונגרס מארק פולי.

דניס הסטרט בבית המשפט בשיקגו, ביוני
דניס הסטרט בבית המשפט בשיקגו, ביוניצילום: Charles Rex Arbogast/אי־פי

הסטרט הודה באוקטובר כי הפר את חוקי הדיווח הפיננסיים כשניסה לשלם לאדם שאותו תקף מינית דמי שתיקה בסך 3.5 מיליון דולר. בפועל שילם הסטרט לקורבנו 1.7 מיליון דולר בתשלומים קבועים שהעביר לו בשנים 2010-2014. אותו קורבן הגיש בשנה שעברה לבית המשפט תביעה שבה הוא דורש לקבל את יתר הסכום.

הסטרט הואשם בכך שהתעלל מינית בסך הכל בחמישה נערים ביורקוויל, פרבר של שיקגו, בשנים 1965-1981. הצעיר שבהם היה בן 14. חוקי ההתיישנות מנעו את העמדתו לדין של הסטרט בגין פשעים אלה. "אני מצטער מאוד על מעשי. הם בטחו בי ואני ניצלתי זאת", אמר הסטרט בבית המשפט.

סניגוריו של הסטרט ביקשו מבית המשפט שלא להטיל עליו עונש מאסר בפועל וטענו כי בריאותו רופפת וכי הוא כבר שילם מחיר כבד על מעשיו. רבים מעמיתיו למערכת הפוליטית פנו לבית המשפט בבקשה להקל בעונשו. בעקבות הודאתו, הוסר דיוקנו של הסטרט מאולם בית הנבחרים בקונגרס האמריקאי. הסטרט נשלח לטיפול המיועד לעברייני מין. כמו כן נגזרו עליו שנתיים מאסר על תנאי וקנס בסך 250 אלף דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ