"פליטי האקלים" בארה"ב מחפשים את ביתם החדש - בתמיכת הממשלה

סיפורם של תושבי האי ז'אן שארל בלואיזיאנה מספק הצצה לבעיות הצפויות לעולם בעתיד. כדי לסייע להתמודד עם המעבר, הממשלה העבירה לראשונה עשרות מיליוני דולרים לקהילה

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתמונה נראית ילדה קטנה יושבת על גשר עץ המוביל לבית קטן. מתחת לגשר נראים מים
ניו יורק טיימס

מדי בוקר יוצאת ג'ואן בורג מהבית הטחוב ומעלה החלודה שבנו הוריה בשטח שהיה שייך לסבה בלואיזינה. בורג אינה שקטה: היא חוששת שהגשר המקשר בין החלק המרכזי של מדינת לואיזיאנה לרצועת האדמה עליה היא גרה, המוקפת מים, יוצף פעם נוספת ושוב היא תחמיץ יום עבודה. בורג, העובדת בחנות למוצרי ספורט, גרה עם אמה בת ה–82, שתי אחיותיה, בנה ואחייניתה על האי ז'אן שארל, היכן שלאורך הדורות חיו אבותיה, בני השבטים הילידים של צפון־מזרח לואיזיאנה. אך כעת האי גוסס, שוקע בים, ובורג מוכנה לעזוב אותו. "זו היתה אדמתו של סבא שלנו", הסבירה, "אבל היא שוקעת".

הממשל הפדראלי בארה"ב מוכן לסייע לבורג ולאנשים כמוה בעזרת מענק "התאוששות מפגעי אקלים", שיוקדש ליישוב מחדש של תושבי האי. בינואר השנה הודיע המשרד לבנייה ולפיתוח עירוני על מענקים בסך כולל של מיליארד דולר, שיוענקו לקהילות ב–13 מדינות בארה"ב, כדי לסייע לתושביהן להתמודד עם שינויי אקלים בעזרת סכרים חזקים ומערכות ניקוז.

המענק המוקדש לתושבי האי ז'אן שארל, 48 מיליון דולר, הוא חידוש. זו הפעם הראשונה שהממשל מקצה כספים פדראליים ליישוב מחדש של קהילה שלמה המתמודדות עם השפעת שינויי האקלים. המחלוקות שהתוכנית הזאת חשפה והבעיות הלוגיסטיות והמוסריות שהיא מייצגת, מציגות את הבעיות האדירות שעמן עלול העולם להתמודד בשנים הבאות, כשיעמוד בפני סוג חדש של עקורים, המכונים "פליטי אקלים". צ'יף אלברט נקווין משבט בילוקסי־צ'יטימאצ'ה־צ'וקטאו, שאליו שייכים רוב תושבי האי ז'אן שארל, אמר: "אנחנו עומדים לאבד את התרבות שלנו – הכל יהפוך להיסטוריה".

בכל רחבי העולם נאלצות ממשלות להתמודד עם העובדה ששינויי האקלים, שנגרמו בידי האדם, גורמים לעליית גובה מי הים, לסופות חזקות יותר, לשיטפונות תדירים ועזים יותר, לבצורות קשות יותר מאשר בעבר ולהתמעטות אספקת מי השתיה. שינויים אלה עלולים גם לגרום לעקירת האוכלוסיות הפגיעות ביותר בעולם מבתיהן. בין 50 מיליון ל–200 מיליון אנשים, רובם איכרים ודייגים, עלולים להיעקר מבתיהם עד שנת 2050 בשל שינויי האקלים, בהתאם להערכות האו"ם וארגון ההגירה הבינלאומי.

"השינויים מתחוללים בימים אלה ממש והם מהירים מאוד", הזהירה שרת הפנים של ארה"ב בשבוע שעבר. "יהיו לנו פליטי אקלים". אך הבעיה הזאת מורכבת, הוסיף וולטר קיילין, מנהל "יוזמת ננסן", ארגון מחקר העובד עם האו"ם בטיפול בעקורי מזג אוויר קיצוני. "לא צריך להמתין עד שאנשים יאבדו את בתיהם, עד שיימלטו ויהפכו לפליטים. הרעיון הוא לתכנן מראש ולספק לאנשים מידה מסוימת של בחירה".

התוכנית ליישב מחדש את תושבי האי ז'אן שארל היא אחת התוכניות הראשונות מסוגה בעולם, ותשמש מקרה מבחן בשאלה כיצד להגיב לשינויי אקלים בנסיבות הקשות ביותר בלי לקרוע קהילות לגזרים. בהתאם לתנאי המענק הפדרלי, תושבי האי יועברו לאזור יבש יותר כקהילה. אך אפילו תוכנית כזאת, שנועדה להעביר ממקומם רק כ–60 בני אדם, היתה קשה לביצוע. שלושת המאמצים הקודמים, שהחלו ב–2002, נכשלו אחרי ששקעו בסיבוכים לוגיסטיים ופוליטיים. התוכנית הנוכחית לקחה בחשבון את כל האתגרים האלה, המדגישים את קשיי היישוב מחדש בקנה מידה גדול. בתי התושבים באי כבר טחובים וחלודים ונושאים את צלקות השיטפונות. עצי הפרי נבלו ברובם בגלל מי המלח שנספגו באדמה וכמעט שלא נותרו בעלי חיים שאותם אפשר לצוד.

ויולט הנדון פַּרְפֶה החיה על האי צופה עתיד עגום. היא ומשפחתה גרים בקרון מגורים מאחורי הריסות ביתם, שנחרב על ידי הוריקן ב–2008. היא מקווה לעתיד ורוד לילדיה. "אני רק רוצה לצאת מכאן", היא מסבירה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ