תוכנית יירוט הטילים של ארה"ב במזרח אירופה עוברת שלב: מערכת תופעל ברומניה

רוסיה חוששת כי הצבת מערכות יירוט סמוך לגבולותיה תשחק את יכולת ההרתעה שלה. לדבריה, הפעלת המערכת ברומניה היא הפרה של הסכם בקרת נשק

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניסוי במערכת היירוט Aegis בהוואי, ב-2013
לוגו אי-פי
אי-פי

רומניה תצטרף היום (חמישי) באופן פעיל לתכנית האמריקאית ליירוט טילים במזרח אירופה, עם השקת מערכת בשטחה. רוסיה הודיעה אתמול כי הרחבת התוכנית לשטח רומניה היא הפרה של ההסכם לפירוק הנשק הגרעיני לטווח בינוני (INF) משנת 1987. במקביל, תציין היום ארה"ב סיומו של שלב נוסף בהצבת מערכת דומה גם בפולין, תהליך שצפוי להסתיים ב-2018.

"זו החלטה מזיקה ושגויה מכיוון שהיא עלולה לערער את היציבות האסטרטגית. האינטרסים של רוסיה מושפעים באופן ישיר", אמר הממונה על המחלקה לבקרת נשק במשרד החוץ במוסקבה, מיכאיל אוליאנוב. לדבריו, המערכת מסוגלת גם לשגר טילי שיוט ולא רק טילי יירוט. "מנקודת המבט שלנו – זו הפרה ברורה".

נאט"ו וארה"ב טוענות מצדן כי מערכת היירוט (Aegis) פותחה כדי לעקוב וליירט טילים בליסטיים "ממדינות סוררות" במזרח התיכון, כמו איראן, או לחילופין צפון קוריאה. לטענתן, המערכת מוצבת כחלק מתוכנית ההגנה מפני טילים לטווח ארוך ובכל מקרה איננה מאיימת על רוסיה, שלה ארסנל הנשק הגרעיני והטילים הבין יבשתיים מהגדולים בעולם.

המערכת תאפשר לארה"ב ולנאט"ו ליירט טילים בעודם בחלל, לפני שהם נכנסים שוב אל האטמוספירה בדרכם אל המטרה. בשנים האחרונות בוחנת ארה"ב הצבת מיירטים גם על משחתות. "איום ההפצה של טילים בליסטיים גובר והולך. עוד ועוד מדינות מנסות לפתח טילים כאלה והטכנולוגיה שלהם הופכת מתוחכמת, קטלנית ומדויקת ויותר", אמרה דוברת מטעם נאט"ו.

רוסיה חוששת מאוד כי הצבת המערכת סמוך לגבולותיה תשחק את יכולת ההרתעה שלה. בעבר איים הקרמלין להגיב לתוכנית להציב משגרי יירוט בפולין לפרוש טילים מסוג "איסקנדר" בקלינינגראד, המובלעת הרוסית סמוך לחופי הים הבלטי. מדובר בטילים המסוגלים לשאת מטען גרעיני למרחק של עד 500 קילומטרים. על פי הערכות בוורשה, באזור קלינינגראד כבר מוצבות מספר מערכות שיגור רוסיות.

למעט מערכות השיגור ברומניה ובפולין, כוללת תוכנית Aegis גם מכ"מ גילוי רב עוצמה המוצב בטורקיה וארבע משחתות המוצבות בספרד. יכולותיה של המערכת מוגבלות לפי שעה וכשהיא תופעל באופן מלא – תועבר השליטה בה לידי נאט"ו. את התוכנית יזם נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' וו. בוש, והיא שונתה בתקופת ממשל אובמה. בין היתר בוטלה מעורבותה של צ'כיה בפרויקט בגלל הידרדרות מערכת היחסים שלה עם רוסיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ