מנהל האף-בי-איי: ירידה משמעותית במספר המגויסים לשורות דאעש בארה"ב

במפגש עם עיתונאים התקשה ג'יימס קומי להסביר את המגמה, שהחלה לדבריו בקיץ שעבר. "משישה-שמונה-עשרה אמריקאים שנוסעים למזרח התיכון בחודש, ירדנו לאחד"

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

מנהל הבולשת הפדראלית (אף-בי-איי), ג'יימס קומי, אמר אתמול (רביעי) כי שיעור ההתגייסות של אזרחים אמריקאים לארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) ומספר האמריקאים שנוסעים לשדות הקרב בסוריה ובעיראק ירד באופן משמעותי. במפגש עם עיתונאים בוושינגטון ציין קומי כי אין ספק שעוצמתו של הארגון נחלשה בארה"ב, אך הוא לא ידע לתת לכך הסבר מדויק.

"ב-2014 ובמחצית הראשונה של 2015 זיהתה הבולשת מדי חודש בשישה-שמונה-עשרה אמריקאים חדשים שנסעו למזרח התיכון או ניסו לנסוע לשם כדי להצטרף למדינה האיסלאמית. בקיץ שעבר התייצב הנתון הזה על ממוצע חדש של אחד בלבד", אמר קומי. "אין ספק שמשהו קרה ומשפיע לאורך זמן במונחים של משיכה לרעיון המסויט שמציע הארגון הזה לאמריקאים".

מנהל האף-בי-איי, ג'יימס קומי, בפברוארצילום: Manuel Balce Ceneta/אי־פי

אחת ההערכות שהציג קומי ביחס להיווצרות המגמה החדשה היא שהמדינה האיסלאמית מעודדת את נאמניה לבצע פיגועים בארצותיהם. לדבריו, יכולתו של הארגון להשפיע על אנשים במצוקה היתה ונותרה אחת הדאגות הגדולות של הבולשת. "יש לנו יותר מאלף תיקים שבהם אנו מנסים לקבוע את רמת ההקצנה הדתית והסכנה הנשקפת. בכל הקשור לביטויי ההקצנה הדתית באינטרנט אנו לא רואים את הירידה שאנו רואים בנסיעות למזה"ת".

קומי הוסיף כי אחרי בתום איסוף הראיות מהפיגוע בסן ברנרדינו, שהתרחש בדצמבר שעבר ונרצחו בו 14 בני אדם, קבעה הבולשת בוודאות כי מדובר בהתקפה שבוצעה בהשראת המדינה האיסלאמית. קומי ציין כי העתירה שהגיש אף-בי-אי בדרישה לחייב את אפל לסייע לה בפריצת הטלפון הנייד של אחד המפגעים, סייד פארוק, בוטלה "בסיוע צד שלישי". קומי לא הוסיף פרטים בעניין, אך ציין כי הוא שבע רצון מהעובדה שהבולשת הצליחה לבסוף להוציא מידע מהטלפון.

בחודש שעבר הודיעה הבולשת כי "אין בידה די מידע בנוגע לכלי שבו נפרץ הטלפון". קומי רמז כי הבולשת שילמה יותר ממיליון דולר, ייתכן עבור האקרים פרטיים, כדי שיפרצו את המכשיר. הוא ציין כי הבולשת קנתה רק רכיבים מכלי הפריצה ולא את הקוד או התוכנה שמפעילה אותו. 

"לפעמים אתה קונה כלי שיסייע לך להשיג משהו, לפעמים אתה קונה רכיבים של אותו כלי", אמר, "המטרה בתיק סן ברנרדינו היתה לפרוץ לטלפון הזה - אז קנינו את מה שצריך כדי לעשות זאת. השתדלנו שלא להוציא יותר כסף ממנה מכפי שהיינו חייבים". קומי הוסיף כי אינו מכיר תיק נוסף שבו השתמשה הבולשת באותו כלי אך הדגיש כי אף-בי-איי "מנסה להבין את המנגנון שיאפשר שימוש בכלי גם בחקירות אחרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ