רופאים ביצעו השתלת פין ראשונה בארה"ב

המושתל, תומס מאנינג בן 64, שאברו נקטע בגלל סרטן, סיפר מדוע מעוניין להיחשף: "גברים שנפגעו לא צריכים להסתיר את הבעיה שלהם"

דניס גריידי ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניס גריידי ניו יורק טיימס

בניתוח ראשון מסוגו על אדמת ארה"ב, הושתל אבר מין בגופו של גבר שאברו נקטע בגלל סרטן. בניתוח, שארך 15 שעות והתבצע בבית החולים מסצ'וסטס ג'נרל בבוסטון בשבוע שעבר, הושתל בגופו של תומס מאנינג, בן 64, פין של תורם שהלך לעולמו. "אני רוצה לחזור למה שהייתי", אמר מאנינג בחדרו בבית החולים ביום שישי.

מאנינג העיד שהוא מרגיש טוב לאחר הניתוח, אך סובל מעט מכאבים. "אנחנו נוקטים אופטימיות זהירה", אמר ראש צוות המנתחים, ד"ר קרטיס סטרולו — מנתח פלסטי המתמחה בשיקום אברים. הניתוח הוא סופו של הליך הכנה ארוך, שנמשך שלוש שנים. בניתוח עצמו השתתפו תריסר מנתחים, ו–30 אנשי צוות רפואי.

תומאס מאנינג, לאחר הניתוח בשבוע שעבר. אמרתי את האמת למי ששאל.

הניתוח הניסויי הוא חלק מתוכנית מחקר שמטרתה לעזור לפצועי מלחמה, לחולי סרטן ולפצועי תאונות. אם ההחלמה תתנהל כמצופה, יוכל מאנינג להשתין כרגיל בתוך שבועות ספורות. "יחסי מין יוכל מאנינג לקיים בתוך כמה חודשים", הוסיף סטרולו. מאנינג ענה לשאלות בנושא בחפץ לב, והוסיף שהוא רוצה להיחשף ולהתבטא — כדי לסייע להפיג את הבושה ואת הסטיגמה הקשורה בסרטן ובפציעות של אברי המין.

לדבריו, הוא רוצה להראות לגברים שניתן לשקם את האברים הפגועים. "אל תסתירו את הבעיה שלכם", אמר. עם זאת, הוסיף מאנינג שהוא עדיין לא מוכן להביט בשתל מקרוב. מאנינג העיד שקרוביו ייעצו לו לשמור את דבר הניתוח בסוד, אבל הוא סירב ואמר שאין בדעתו לשקר מפני שהוא לא מתבייש בדבר. "לא פרסמתי את העובדה, אבל אמרתי את האמת למי ששאל", הצהיר, אך הודה שנאלץ לשמוע לא מעט בדיחות בנוגע למצבו.

ד"ר סטרולו סיפר שהניתוח שעבר מאנינג תקדימי, ואמור להיות פתח לניתוחים נוספים מסוג זה, גם בעתיד הקרוב. לדבריו, מטופל נוסף שאבר מינו הושחת לאחר שנכווה בתאונת דרכים מחכה להשתלה, כשיימצא תורם מתאים.

ד"ר קרטיס סטרולו (מימין) וד"ר דיקן קו, היום בבוסטון

בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ג'ון הופקינס במרילנד ערוכים מנתחים נוספים לביצוע השתלה כזו. זה כמה חודשים ממתין שם פצוע, שנפגע בשדה הקרב באפגניסטאן, להשתלה דומה. להערכת הרופאים, עלות ניתוח כזה היא בין 50 ל–75 אלף דולר. הן בבית החולים של ג'ון הופקינס והן במסצ'וסטס ג'נרל מממנים בתי החולים את ההליך הנדיר, והרופאים מבצעים את עבודתם בהתנדבות.

ההשתלה בגופו של תומס מאנינג היא אמנם הראשונה בארצות הברית, אך בעבר נעשו שני ניתוחים דומים: ב–2014 בוצע ניתוח מוצלח ראשון מסוג זה בדרום אפריקה, והמושתל אף היה בהמשך לאב לילד. ב–2006 נעשה ניסיון לבצע ניתוח כזה בסין, אך הוא נכשל.

בארצות הברית מתמקדות תוכניות ההשתלה בפצועי מלחמה, בשל השכיחות הגבוהה של חיילים שהתאבדו לאחר שנפגעו באבר מינם. ד"ר סטרולו סיפר שיש כ–20 חיילים שנפצעו בשדה הקרב ו"איבדו כל תקווה לקיים יחסים אינטימיים, יחסי מין או אפילו להשתין בעמידה". לדבריו: "בהתחשב בפגיעה הנפשית הכרוכה בפציעות אלה, השתלת פין יכולה להציל חיים".

לפי נתוני משרד ההגנה האמריקאי, בשנים 2013–2001 ספגו 1,357 חיילים פגיעות באברי המין ובמערכת השתן. כמעט כולם היו בני פחות מ–35, וספגו את הפגיעות ממטעני חבלה מאולתרים. מנהל המחלקה האורולוגית בבית החולים בוסטון ג'נרל הדגיש כי לפחות בשלב הראשון, יושתלו אברי המין רק בגופם של פצועים וחולי סרטן — ולא יוצעו לטרנסג'נדרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ