עימות בפרלמנט הקנדי: ראש הממשלה טרודו דחף חברי אופוזיציה – והתנצל

חברי אופוזיציה ניסו לעכב הצבעה על המתות חסד במדינה ומנעו ממצליף האופוזיציה להתיישב במקומו. ראש הממשלה משך אותו בכוח ובטעות התנגש בחברת אופוזיציה אחרת

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

ראש ממשלת קנדה התנצל בפני בית הנבחרים הקנדי אחרי שמשך בכוח חבר קונגרס במהלך דיון בפרלמנט ודחף מחוקקת. הסיבה לעימות היתה ניסיון של חברי המפלגות השמרנית ו"הדמוקרטיה החדשה" שבאופוזיציה לעכב הצבעה על החקיקה בנושא המתת חסד. בית המשפט העליון של קנדה נתן לפרלמנט אולטימטום, עד ה–6 ביוני, להעביר חוק המתיר לרופאים לבצע המתות חסד למטופלים.

על פי תקנון הפרלמנט, ההצבעה לא יכולה להתחיל עד שמצליפי הממשלה ובכירי האופוזיציה, האחראים על המשמעת הסיעתית, מתיישבים במושביהם. אולם מצליף האופוזיציה, גורד בראון מהמפלגה השמרנית, הוקף על ידי חברים ממפלגת הדמוקרטיה החדשה, כך שהוא לא יכל לשבת במקומו וההצבעה התעכבה.

התקרית בפרלמנט הקנדי וההתנצלות

בראון, שלא ניסה למנוע את העיכוב או להזיז את חבריו שהקיפו אותו, הרגיז מאוד את ראש הממשלה שנדחף לתוך הקבוצה והוציא ממנה בכוח את המצליף. בשעה שהוא גורר אחריו את ידו של בראון, בניסיון להוביל אותו לכסאו, התנגש טרודו בחברת הקונגרס רות אלן ברוסאו, מהדמוקרטיה החדשה. במצלמות ניתן לראות אותה מניחה את ידה על החזה וצועקת מכאב. התקרית המשיכה עם חילופי דברים קשים בין טרודו לבין מנהיג המפלגה טום מולקייר.

"איזה מן גבר דוחף אשה? זה פתטי, אתה פתטי", צער אליו מולקייר. "אני מודה שאני נתקלתי באופן פיזי בכמה חברים", אמר טרודו לאחר מכן, "כולל במישהו שהיה מאחורי שלא ראיתי ושכמובן לא התכוונתי לפגוע בו". טרודו הוסיף כי "אני דאגתי מכך שלצערי הקונגרס נמנע מלעשות את עבודתו. אם מישהו מרגיש שהוא נפגע מהמעשים שלי, אני מתנצל לחלוטין, כוונתי לא היתה לפגוע באיש".

מנהיגת מפלגת הירוקים של קנדה, אליזבת מיי, אמרה כי ממושבה היא אכן ראתה את טרודו נדחף לתוך הקבוצה שהקיפה את בראון, מעשה אותו כינתה "מאוד לא חכם", אולם הבהירה כי דחיפתה של חברת הקונגרס ברוסאו לא היתה מכוונת.

אולם חברי אופוזיציה אחרים היו פחות סלחניים. "אני מתביישת שהייתי עדה לכך שהאדם שמחזיק בתפקיד הבכיר ביותר במדינה עשה מעשה כזה", אמרה ניקי אשטון מהמפלגה הדמוקרטית החדשה. "זה היה טראומטי מאוד. חשוב מאוד שנשים במקום הזה יחושו בטוחות להגיע לכאן ולעבוד פה", הוסיפה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ