המיליארדר שהוצא מהארון סוגר חשבון עם התקשורת דרך צד שלישי

פיטר תיל מימן תביעת ענק של ידוען נגד "גוקר מדיה" כדי למוטט אותה כלכלית. הידוען ניצח ותיל קיבל את נקמתו. העובדה שתיל מימן בחשאי את התביעה מעלה שאלות של אתיקה משפטית

אנדרו רוס סורקין, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנדרו רוס סורקין, ניו יורק טיימס

יזם מיליארדר מעמק הסיליקון שהוצג ב–2007 בגוף חדשות אינטרנטי כהומו, סייע בחשאי כעשור לאחר מכן לממן תביעה נגד אותו גוף תקשורת בניסיון למוטט אותו כלכלית. זה הסיפור שמסתתר מאחורי ההליך המשפטי שניהל המתאבק המפורסם האלק הוגן נגד חברת "גוקר מדיה" (Gawker) בגין פגיעה בפרטיותו.

בית משפט בפלורידה חייב השבוע את גוקר לפצות את הוגן (ששמו האמיתי הוא טרי ג'ין בוליאה) ב–140 מיליון דולר על כך שפרסם סרטון מין בהשתתפותו ובו הוא נשמע מביע דעות גזעניות. הקלטת הביאה לביטול חוזה ההעסקה של הוגן בן ה–62 ב–WWE (חברת מופעי היאבקות). מה שהמושבעים והציבור הרחב לא ידעו עד לא מכבר, הוא שהוצאות התביעה, על סך כעשרה מיליון דולר, מומנו בידי תורם עלום: פיטר תיל, ממייסדי PayPal ואחד מראשוני המשקיעים בפייסבוק.

פיטר תיל בניו יורק ב-2006צילום: JOHN MARSHALL MANTEL / NYT

לפני תשע שנים פרסם הבלוג Valleywag, השייך לגוקר, כתבה שכותרתה "פיטר תיל הוא הומו לחלוטין". לדברי תיל, הכתבה, ושורה של מאמרים על חבריו ומקורביו, "הרסו את חייהם בלי סיבה" ודחפו אותו לצאת למלחמה חשאית. הוא שכר עורכי דין והטיל עליהם לאתר ולעזור ל"קורבנות" הסיקור התקשורתי של גוקר במטרה להגיש נגדו תביעה משפטית.

"זה פחות עניין של נקמה ויותר עניין של הרתעה", אמר השבוע תיל בראיון ראשון מאז חשיפת מעורבותו בתביעה של הוגן. "ראיתי שבשביל למשוך תשומת לב, גוקר מתחיל ללכת בדרך בריונית חריגה ומזיקה, אף שאין בכך כל עניין לציבור הרחב. גוקר פרסם כתבות כואבות ששיתקו את האנשים שעמדו במרכזן. הרגשתי ששווה להשיב מלחמה".

בראיון ציין תיל כי בעוד שהוא יכול להגן על עצמו, רוב המותקפים על ידי גופי תקשורת אינם במצבו. "בדרך כלל הם תוקפים אנשים הרבה פחות אמידים ובולטים שפשוט לא מסוגלים להתגונן", אמר, "אפילו למיליונר ידוע כהאלק הוגן לא היו המשאבים לעשות זאת לבדו". את התהליך התניע תיל לפני שנים. "תחילה לא ממש רציתי לעשות משהו בעניין, חשבתי שזה יביא לי יותר נזק מתועלת, אבל אחד מחבריי שיכנע אותי שאם אני לא אעשה משהו – אף אחד לא יעשה".

תיל תרם בעבר כספים ל"ועד להגנה על עיתונאים" והרבה לדבר על חשיבות חופש הביטוי. הוא אינו חושב שפעילותו נגד גוקר עומדת בסתירה לכך. "אני מסרב להאמין שעבודה עיתונאית פירושה הפרה מאסיבית של הפרטיות. לעיתונאים יש מעמד חשוב ביותר בעיניי ודווקא משום שאני מכבד אותם – אני לא חושב שהשבת מלחמה מסכנת אותם. גוקר נהגה בבריונות חריגה. לולא חשבתי כך כלל לא הייתי נכנס לזה. אם כל התקשורת היתה כזאת, פחות או יותר, המעשה שלי היה כטיפה בים", הוסיף והדגיש כי לא פעל נגד גופי תקשורת אחרים.

המתאבק האלק הוגןצילום: POOL/רויטרס

חשיפת העובדה שתיל, בן 48, מימן בחשאי את התביעה של הוגן, מציבה סימני שאלה בנוגע לתיקון הראשון לחוקה ולהשפעת בעלי הון גדולים על מערכת בתי המשפט. רוי סיימון, מרצה לשעבר לאתיקה משפטית באוניברסיטת הופסטרה, סבור כי על אף שמדובר בסיטואציה שאפשרה להגיש תביעה נגד גוף גדול, דבר שלא ניתן לעשות בתנאים אחרים, פרשת תיל מטרידה אותו. "כשמדובר באדם אחד עם אג'נדה, יש סיכוי גדול יותר שהוא יפעל מתוך נקמנות, סלידה אישית, או מתוך רצון להוכיח משהו", הוא אומר.

משפטנים אחרים סבורים שעצם מעורבותו של תיל לא השפיעה על ההליך המשפטי. לדבריהם, גם אם אין כורח חוקי שמממנים כתיל יגלו לחבר המושבעים או לצד האחר את מעורבותם בתיק, אין מניעה שעורכי דין יציגו שאלות הנוגעות לסיוע כספי – כפי שנציגי גוקר עשו השבוע בניסיון להפוך על פיה את הפסיקה בתיק הוגן. "חשיפת זהות המממן לא בהכרח עוזרת. צריך להוכיח שיש פגם מהותי בפסיקה", אומרת מרי אן פרנקס, מרצה בבית הספר למשפטים של אוניברסיטת מיאמי.

תיל, שנולד בגרמניה וגדל בקליפורניה, קנה לו שם של יזם מבריק, בעיקר הודות לחלקו ב–PayPal ובפייסבוק. אבל בניגוד לרוב המילירדרים בעמק הסיליקון, תיל תומך בגלוי בשורה ארוכה של יוזמות פילנתרופיות וחברתיות אקצנטריות, שמטרתן לשנות את החיים כפי שהם מוכרים לנו. הוא נותן מלגות לצעירים בגיל תיכון וקולג' בשביל שינשרו מהלימודים ויקימו חברות הזנק, תורם לגופים המבקשים להאריך את תוחלת החיים ונמנה עם מייסדי מכון Seasteading, החותר להקים ערים צפות על הים, הרחק מהישג ידן של ממשלות. בנוסף, הוא גם יהיה ציר נאמן לדונלד טראמפ בוועידה הארצית של המפלגה הרפובליקאית שתתקיים הקיץ בקליבלנד.

תיל אומר שלפני כמה שנים ביקש מצוות משפטי לבחון לאילו תיקים משפטיים הוא יכול לסייע. "בלי להיכנס לפרטים, אנחנו יוצרים קשר עם תובעים, שבתנאים אחרים היו מוכנים לקבל הסדר פשרה עלוב", הוא מציין. תיל מסרב לגלות אם תרם לתיקים נוספים, אבל נכון לעכשיו מתנהלות לפחות עוד שתי תביעות נגד חברת גוקר מדיה. לדבריו, תמיכתו הכלכלית בתביעה נגד גוקר היא אחת היוזמות הפילנתרופיות החשובות שלו. "אפשר בהחלט לומר שזו לא התביעה היחידה", הוא אומר, "אני לא האיש שיקבע מה יקרה עם גוקר. אם ארצות הברית תתלכד סביב גוקר ותחליט שאנחנו רוצים להוציא עוד אנשים מהארון ולהעלות עוד סרטוני מין בלי הסכמה, תימצא מן הסתם דרך להציל את גוקר, ואני לא יכול לעצור את זה".

אואן תומאס, עורך Valleywag לשעבר, ומי שכתב את הידיעה על תיל לפני תשע שנים, אמר בתגובה: "לא הוצאתי את תיל מהארון. דיברתי על המיניות שלו, אבל היא כבר היתה ידועה לחוג רחב של אנשים שחשבו שלא יאה לדון בזה מחוצה לו. חשבתי שזו גישה מיושנת והומופובית. אני חושב שהוא לא היה בתוך הארון, אלא בחוץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ