20 שנות מאסר נגזרו על מנהיג החונטה לשעבר בארגנטינה שהעלים עשרות ממתנגדיו

על ריינלדו ביניונה בן ה-88 ועל 14 בכירי חונטה נוספים נגזרו בין שמונה ל-25 שנות מאסר על חלקם במבצע קונדור. ביניונה כבר מרצה מאסר עולם על פשעים שביצע במסגרת "המלחמה המלוכלכת"

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

הרודן האחרון של ארגנטינה ועוד 14 בכירי צבא לשעבר במדינה נידונו אתמול (שישי) לתקופות מאסר ממושכות בגין הפרת זכויות אדם שבוצעה במהלך מבצע קונדור בשנות ה-70 וה-80. מבצע זה היה משותף לשישה מנהיגי חונטות באמריקה הלטינית, שהשתמשו במשטרה החשאית כדי לרדוף אחר מתנגדי משטר בדרום אמריקה ולהתנקש בהם.

בית משפט בארגנטינה גזר אתמול על מנהיג החונטה האחרון במדינה, ריינלדו ביניונה, בן 88, 20 שנות מאסר בגין השתתפותו במבצע, חטיפה וניצול לרעה של סמכויותיו לצורך העלמת יותר ממאה בני אדם. הרודן לשעבר ששלט בארגנטינה בין 1983-1982 כבר מרצה מאסר עולם בגין כמה פשעים אחרים נגד זכויות אדם שביצע בשנים 1983-1976, בתקופת "המלחמה המלוכלכת".

ביניונה בבית משפט בארגנטינה ב-2013צילום: ENRIQUE MARCARIAN/רויטרס

14 בכירי צבא לשעבר נידונו לשמונה עד 25 שנות מאסר בגין פשעים פליליים, חטיפה ועינויים. בין אותם בכירים נמצא גם קולונל לשעבר בצבא אורוגוואי, מנואל קורדרו פיאסנטיני, שעינה אסירים, בעיקר פעילי שמאל קומוניסטים.

העונשים נחשבים לאבן דרך במדינה משום שזאת הפעם הראשונה שבית המשפט מכיר בעובדה כי מבצע קונדור בוצע על ידי משטרים שנתמכו בידי ארה"ב בצ'ילה, ארגנטינה, בוליביה, ברזיל, פרגוואי ואורוגוואי. "מבצע קונדור השפיע על חיי ועל משפחתי", אמרה לאורה אלגטה מצ'ילה שאחיה, לואיס, נעלם בבואנוס איירס ב-1976 לאחר שנמלט מארצו מאימת משטרו של רודן צ'ילה לשעבר אוגוסטו פינושה. "המשפט הזה משמעותי מאוד משום שזאת הפעם הראשונה שבית המשפט פוסק נגד מתכנני המבצע הזה", הוסיפה.

במהלך המשפט טענו התובעים כי גם היום נמשך טיוח מקרי המוות של מאות בני אדם שבמקרים רבים גופותיהם מעולם לא נמצאו. "זוהי החלטה גדולה של בית המשפט עם עונשים קשים", אמרה לוס סלדואה, עורכת דינם של חלק ממשפחות הקורבנות. "הפסיקה מכריזה שקונדור היה פשע פלילי רב לאומי וזה חשוב, לא רק למדינה שלנו אלא לכל המדינות שהיו חלק מזה", הוסיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ