150 מדענים מובילים קראו לדחות את האולימפיאדה בברזיל בגלל הנגיף זיקה

ארגון הבריאות העולמי דחה את הקריאה לדחות את המשחקים או להעבירם למדינה אחרת נוכח העובדה שהנגיף כבר התפשט למדינות רבות ברחבי העולם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ארגון הבריאות העולמי (WHO) דחה היום (שבת) את הקריאה של כ-150 מדענים מובילים לדחות את המשחקים האולימפיים בברזיל, או להעביר אותם למדינה אחרת, בגלל התפשטות הנגיף זיקה במדינה.

לדברי כ-150 מדענים ומומחים לבריאות הציבור, בהם ביו-אתיקאים העוסקים בהיבטים האתיים של הרפואה, יהיה זה לא מוסרי להמשיך במשחקים כמתוכנן נוכח התפשטות הנגיף. עם זאת, ארגון הבריאות העולמי הבהיר כי קיום המשחקים בריו דה ז'ניירו לא ישפיע באופן משמעותי על התפשטות הנגיף, המועבר באמצעות עקיצות יתוש מסוג אדס מצרי, ונקשר להופעת מומים קשים אצל תינוקות.

ריסוס מפני יתושים העלולים להעביר את הנגיף זיקה בריו דה ז'ניירו, בינוארצילום: Leo Correa/אי־פי

"בהתבסס על ההערכות בנוגע להתפשטות הזיקה כמעט ב-60 מדינות בעולם, בהן 39 באמריקה, אין שום הצדקה הנוגעת לבריאות הציבור כדי לדחות או לבטל את המשחקים", נמסר בהודעת הארגון. במכתב שפרסמו המדענים אתמול נכתב כי סכנת ההידבקות בנגיף גבוהה מכדי לאפשר למשחקים להתקיים באופן בטוח.

"זהו סיכון מיותר בשעה ש-500 אלף תיירים מכל המדינות הצפויים להגיע למשחקים, עלולים להידבק בנגיף ולחזור לבתיהם ולגרום למגפה", נכתב במכתב המדענים שנמסר למרגרט צ'אן, מנכ"לית ארגון WHO.

לדברי WHO, ברזיל היא רק אחת מבין כמעט 60 מדינות וטריטוריות שבהן אותר הנגיף, אולם אנשים ממשיכים לנסוע בין המדינות האלה מסיבות שונות ללא חשש. "הדרך הטובה ביותר להקטין את הסיכון היא להישמע להמלצות הרפואיות שניתנות לנוסעים", נכתב בהודעת הארגון. הארגון המליץ לנשים בהריון לא להיכנס לאזורים נגועים באופן חמור בנגיף, בין השאר ריו דה ז'ניירו. בנוסף הומלץ להישמר מפני עקיצות יתושים בדרכים המקובלות ולקיים יחסי מין מוגנים נוכח החשש, שטרם אומת, כי הנגיף מועבר דרך נוזלי גוף.

הנגיף חשוד כגורם למיקרוצפליה – קטנות גולגולת – תסמונת בה נולדים תינוקות עם ראש קטן. התסמונת גורמת במקרים רבים להפרעה בתפקוד המוח, שתוצאותיה הן פיגור התפתחותי, לקות קוגניטיבית ולפעמים גם מוות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ