הבחירות לנשיאות פרו: כלכלן ממוצא יהודי מוביל בפער קטן על בתו של הנשיא לשעבר

בסיבוב הבחירות השני הצליח פדרו קוצ'ינסקי, בן למהגרים יהודים מפולין, למחוק את היתרון ששמרה קייקו פוג'ימורי אשר ניצחה בסיבוב הראשון

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

מספירה ראשונית של הקולות בסיבוב השני בבחירות לנשיאות פרו שנערך אתמול (ראשון) מוביל כלכלן הבנק העולמי לשעבר פדרו פבלו קוצ'ינסקי בהפרש קטן על קייקו פוג'ימורי, בתו של נשיא פרו לשעבר אלברטו פוג'ימורי ששלט בקשיחות במדינה בשנות ה-90. עם זאת דווח כי התוצאות צמודות מאוד ועדיין לא ניתן להכריז על מנצח.

לפי אחד המדגמים שנערכו במדינה זכה קוצ'ינסקי ב-50.5% מהקולות לעומת 49.5% לפוג'ימורי. במדגם אחר הפער לטובת קוצ'ינסקי גדול עוד יותר. בסיבוב הראשון שנערך באפריל היתה זו דווקא פוג'ימורי שגברה על קוצ'ינסקי בכמעט 20%. הבחירות עצמן הפכו להיות מעין משאל עם למורשת שהותיר אחריו אביה הנשיא לשעבר. אם קוצ'ינסקי, בן ה-77 יזכה, הוא יהיה הנשיא המכהן המבוגר ביותר בתולדות פרו.

קייקו פוג'ימורי בעצרת בלימה, בשבוע שעברצילום: Martin Mejia/אי־פי

פוג'ימורי קראה אמש לתומכיה לחכות בסבלנות לתוצאות המלאות. "אנחנו הולכים לחכות בזהירות משום שבמהלך הלילה ימשיכו להגיע הצבעות האזרחים משאר המחוזות ומחו"ל. אין ספק זהו מרוץ צמוד", אמרה.

בסקרים אחרונים שפורסמו במדינה לפני הבחירות הצליח קוצ'ינסקי למחוק את היתרון שהיה ליריבתו הפוליטית. בסקר שערך מכון הסקרים הבינלאומי Gfk בלימה, זכה קוצ'ינסקי ב-51% מקולות הנשאלים לעומת 49% לפוג'ימורי. מדובר בתפנית משמעותית במעמדו של קוצ'ינסקי שבשבוע שעבר הובילה עליו פוג'ימורי בארבעה אחוזים.את המרוץ הצמוד בין שני המועמדים השמרנים יכריעו ככל הנראה 885 אלף אזרחי פרו שהצביעו מחוץ למדינה – כ-3.8% מסך הקולות.

קוצ'ינסקי, שתמך בקייקו בבחירות ב-2011, בהן היא נוצחה על ידי הנשיא הנוכחי אוינטה אומאלה, הצליח לצמצם את הפער לאחר ששינה את הטקטיקה שלו, שקודם לכן במסגרתה נמנע מעימותים ישירים עם יריביו, והחל לתקוף בעוצמה את בעלת בריתו לשעבר. "פרו נמצאת על סף של הפיכה למעצמת סמים", הוא אמר לתומכיו בעצרת בבירה לימה. יש לציין כי כיום נחשבת פרו כיצרנית הקוקאין הגדולה בעולם.

פדרו פבלו קוצ'ינסקי, בעצרת בלימה, בשבוע שעברצילום: Martin Mejia/אי־פי

בדבריו רמז קוצ'ינסקי לא רק לקשריו של אביה של פוג'ימורי לפרשיות שחיתות ולארגוני פשע, שבגינם הוא מרצה 25 שנות מאסר בכלא, אלא גם לדיווחים על שערוריות הקשורות לפוג'ימורי עצמה, בהן דיווח כי אחד מתורמיה הגדולים במערכת הבחירות הנוכחית ומזכ"ל המפלגה שלה נמצאים ברשימת המטרות של המנהל האמריקאי לאכיפת חוקי סמים (DEA).

קוצ'ינסקי גם זוכה לתמיכה של מי שהגיעה למקום השלישי בסיבוב הראשון, חברת הקונגרס מהשמאל ורוניקה מנדוסה, שארגנה הפגנות המוניות נגד פוג'ימורי בשבוע שעבר, שכמותן לא נראו במדינה מאז ירד הנשיא לשעבר פוג'ימורי מהשלטון לפני 16 שנה.

במקביל מנסה פוג'ימורי להציג את קוצ'ינסקי, בן לאב מהגר יהודי מפולין, שנשוי לאמריקאית והתגורר במשך עשרות שנים מחוץ לפרו, כמי ששייך לאליטה הממסדית הלבנה שבאופן מסורתי התעלמה מצרכיהם של העניים במדינה. אגב, לא משנה מי מהשניים ייבחר לנשיאות, מה שבטוח הוא שהגברת הראשונה הבאה או האדון הבא של פרו יהיו אמריקאים. גם בעלה של פוג'ימורי הוא אמריקאי, אותו פגשה במהלך לימודיה בארה"ב.

פוג'ימורי, שכיהנה כגברת הראשונה של פרו במהלך שלטונו של אביה לאחר שהוריה התגרשו, ניסתה להתעלם במהלך המרוץ מפשעיו של אביה, ואפילו חתמה על עצומה בה הבטיחה לא להעניק לו חנינה אם תיבחר לנשיאות. "אני המועמדת, לא אבא שלי", אמרה שוב ושוב.

עם זאת במקביל היא הבטיחה להחזיר לממשלה את "יד הברזל" שמיוחס לשלטון של אביה, אשר לצד פשעיו זכור כנשיא שנלחם בהצלחה בארגון הגרילה המאואיסטית "הנתיב הזוהר" בשנות ה-90. היא הבטיחה לעשות זאת באמצעות "אגרוף ברזל" נגד הפשע, הנמצא בראש הדאגות של הציבור במדינה. בין הצעותיה: בניית בתי כלא מאובטחים בהרי האנדים במטרה להעניש ולבודד עבריינים מסוכנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ