כלכלן ממוצא יהודי הכריז על ניצחונו בבחירות לנשיאות פרו

פדרו פבלו קוצ'ינסקי, לשעבר כלכלן בבנק העולמי ובן למהגרים יהודים מפולין, ניצח בפער של פחות מרבע אחוז את יריבתו קייקו פוג'ימורי, בתו של רודן פרו לשעבר

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומכים של קוצ'ינסקי חוגגים בלימה
תומכים של קוצ'ינסקי חוגגים בלימהצילום: MARIANA BAZO/רויטרס

כלכלן הבנק העולמי לשעבר פדרו פבלו קוצ'ינסקי צפוי לנצח בבחירות לנשיאות בפרו, שהיו הצמודות ביותר במדינה זה חמישה עשורים. מספירה כמעט מלאה של הקולות עולה כי קוצ'ינסקי מוביל בפער קטן של פחות מרבע אחוז על יריבתו קייקו פוג'ימורי. הנשיא היוצא אוינטה אומאלה ומנהיגי קולומביה, צ'ילה, ארגנטינה ומקסיקו בירכו את קוצ'ינסקי לאחר שהתפרסמו הלילה (שישי) התוצאות העדכניות, לפיהן הוא מוביל על יריבתו בפער של 40 אלף קולות בלבד, עם 50.1% מול 49.9%.

קוצ'ינסקי, מועמד המרכז, אמר כי ימתין לספירת הקולות המלאה לפני שיכריז על ניצחונו. הוא הבטיח לאחד את פרו לאחר הבחירות המפלגות, שרבים ראו בהן משאל עם על מורשתו השנויה במחלוקת של אביה של פוג'ימורי, הרודן לשעבר אלברטו פוג'ימורי, המרצה 25 שנות מאסר על פשעי מלחמה. "אנו הולכים לעבוד בשביל כל הפרואנים", אמר קוצ'ינסקי, בן 77, במסיבת עיתונאים בעוד תומכיו יצאו להריע לו ברחובות. "אנו מקבלים את ההכרעה בצניעות רבה", הוסיף. פוג'ימורי הודתה בתבוסתה, ואמרה כי תוביל אופוזיציה אחראית לנשיא. היא גם האשימה את התקשורת בקידום של מה שהגדירה כקמפיין של שנאה נגד מועמדותה.

קוצ'ינסקי לאחר היוודע התוצאות מחוץ למטה הבחירות שלו בלימה, פרוצילום: MARIANA BAZO/רויטרס

התוצאות הצמודות התקבלו בהפתעה לאחר שעל פי הסקרים פוג'ימורי הובילה על פני קוצ'ינסקי בסיבוב השני של הבחירות. פרשנים אומרים כי פרשיות שחיתות במפלגת הכוח הפופולארי של פוג'ימורי פגעה בסיכוייה מאז אפריל, אז זכתה בסיבוב הראשון של הבחירות ברוב של כמעט 20% על פני יריבה. כ-50 אלף מהקולות טרם נספרו, משום שהיו לא ברורים או שנויים במחלוקת. חברי מפלגת הכוח הפופולארי המרכז-ימנית דורשים מהרשויות לפסול מספר רב של פתקי הצבעה, משום שאיתרו לטענתם אי-סדרים בקלפיות.

פער הניצחון הקטן והיעדר בני ברית בקונגרס עלולים להותיר את קוצ'ינסקי עם אחת הממשלות החלשות בפרו בשנים האחרונות. קוצ'ינסקי, לשעבר כלכלן בוול סטריט ובן לאב יהודי שהיגר מפולין, אמר כי ישתמש בניסיונו על מנת לקדם צמיחה כלכלית. קוצ'ינסקי זוכה לתמיכת דמויות מרכזיות, בהן הסופר זוכה פרס נובל מריו ורגס יוסה ומועמדת השמאל ורוניקה מנדוסה, שסיימה במקום השלישי בסבב ההצבעה הראשון, אך במקביל סופג גם ביקורת בשל קרבתו לאליטה העסקית של פרו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ