רויטרס
"הארץ"

עומר סאדיקי מאטין, שרצח לפחות 50 בני אדם בירי במועדון להט"ב באורלנדו, עבד כמאבטח והחזיק בנשק ברישיון - כך דיווחו הערב (שבת) כלי תקשורת בארה"ב. בעוד שהמניע למעשה טרם התברר, סיפר אביו של מאטין כי הוא ביטא שנאה כלפי הומואים. נבדקת האפשרות שלמאטין היו קשרים עם קבוצות טרור איסלאמי. 

עומר מאטיןצילום: cbs

מאטין, בן 29, נולד בניו יורק להורים שנולדו באפגניסטאן. הוא זוהה כתושב פורט פירס שמדרום לאורלנדו. הוא נישא בשנת 2009, התגרש ב-2011 וקרוב משפחתו אמר לרשת אן-בי-סי כי הוא אב לילד בן שלוש. רעייתו לשעבר אמרה ל"וושינגטון פוסט" כי נהג להכותה באופן תדיר במשך החודשים הספורים שבהם היו נשואים והגדירה אותו כ"אדם לא יציב". לדבריה, בתקופה זו הוא לא הראה כל נטייה להקצנה דתית.

למאטין לא היה עבר פלילי אך מקורות משטרתיים אמרו שהוא היה מוכר זה חמש שנים לאף-בי-איי מאז 2013 - ככל הנראה כאחד ממאות בני אדם שהביעו הזדהות עם המדינה האיסלאמית (דאעש) - וכי נפתחה נגדו חקירה שהסתיימה תוך זמן קצר, לאחר שתושאל. עוד אמר איש בולשת כי מאטין שוחח על קשרים אפשריים לטרור עם חברים לעבודה. חבר הקונגרס פיטר קינג, החבר בוועדה לביטחון פנים בבית הנבחרים, אמר שהוא אף עבר אימונים בנשק. 

אנשי יחידה לסילוק פצצות בדירה שבה ככל הנראה התגורר עומר מאטין, בפורט פירס שבפלורידהצילום: JOE RAEDLE/אי־אף־פי

אביו של מאטין, סדיק, התראיין לרשת אן-בי-סי וסיפר שבנו הגיב בכעס למראה גברים מתנשקים במיאמי וכי הוא סבור שעשוי להיות לכך קשר למעשה. "אין לכך כל קשר לדת", אמר האב והדגיש כי בני המשפחה לא ידעו על כוונותיו של עומאר. מקורות ברשויות האכיפה מסרו לסי-אן-אן כי היורה שכר רכב לצורך הנסיעה לפלורידה וביצוע הירי וסוכני אף-בי איי הוסיפו כי הוא היה "מצויד וערוך כהלכה". 

ה"וושינגטון פוסט" ציין כי סדיק מאטין פרסם ביוטיוב סרטונים שבהם התייחס מארה"ב לסוגיות פוליטיות במולדתו, בשפת הדארי המדוברת בה. באחד הסרטונים שיבח את אנשי הטליבאן ובאחרונים שבהם, במאי אשתקד, הצהיר שיתמודד על נשיאות אפגניסטאן. האב אף רשם בפלורידה ארגון שלא למטרות רווח בשם "דוראנד ג'ירגה", בהתייחסו לגבול בין אפגניסטאן ופקיסטאן ("קו דוראנד"), שלגביו קיים סכסוך בין שתי המדינות. 

סדיק מאטין בסרטון יוטיוב שפרסם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ