מחוקקים דמוקרטים התיישבו על רצפת הקונגרס במחאה במשך 14 שעות

המהומה בבית הנבחרים האמריקאי פרצה לאחר שיו"ר הבית הרפובליקאי, פול ראיין, ביטל הצבעה על חוק להגברת הפיקוח על רוכשי נשק וכפה הצבעה על חוק אחר

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המחוקקים הדמוקרטים על רצפת בית הנבחרים, הלילה
המחוקקים הדמוקרטים על רצפת בית הנבחרים, הלילהצילום: HANDOUT/רויטרס

כמעט שבועיים אחרי פיגוע הירי הקשה ביותר בתולדות המדינה, במועדון הקהילה הגאה באורלנדו, ועל רקע הביקורת סביב הקלות בה ניתן לרכוש כלי נשק רצחניים בארה"ב, המולה פרצה בבית הנבחרים בוושינגטון. עשרות מחוקקים דמוקרטים פתחו במפתיע בשביתת שבת והתיישבו על הרצפה במשך יותר מ-14 שעות במחאה על סירוב הרפובליקאים להביא להצבעה חוק להגדלת הפיקוח על רוכשי נשק.

שביתת השבת נמשכה גם לאחר שההנהגה הרפובליקאית הורתה להפסיק לשדר את הדיון בטלוויזיה ולכבות את המיקרופונים, שעה שהיא ניסתה שוב ושוב ללא הצלחה לקרוא את המחוקקים לסדר.

הדמוקרטים הבטיחו להמשיך את המחאה עד שמנהיגי הרפובליקאים יאשרו את ההצבעה על החוק. אולם לדברי המפלגה הרפובליקאית, מעשה המחוקקים הדמוקרטים הוא תעלול יחצ"ני. "כבוד היו"ר, זהו לא תעלול יחצ"ני, זוהי קריאת השכמה", ענה המחוקק הדמוקרטי מקליפורניה מארק טקאנו, תוך שהוא יושב על רצפת האולם.

המניע למחאה היה סירוב יו"ר בית הנבחרים, הרפובליקאי פול ראיין, להיענות לדרישות הדמוקרטים ולקיים הצבעה על הגדלת הבקרה על קניית כלי נשק. במקום זאת, הוא כפה הצבעה על חוק אחר לא קשור לנושא, למורת רוחם של הדמוקרטים. במהלך ההפגנה המפתיעה של המחוקקים הדמוקרטים, התקרבו אליהם כמה מחברי הפרלמנט הרפובליקאים וצעקו עליהם, מה שיצר חשש מפני עימות פיזי בין הנצים. ראיין התעקש כי הוא לא יאפשר הצבעה על אף חוק שישלול מבעלי נשק אמריקאים את זכויותיהם החוקתיות.

"זהו לא רגע טוב לבית הנבחרים האמריקאי", אמר בראד שרמן, מחוקק דמוקרטי נוסף מקליפורניה, "הפרנו את הסדר בגלל שיו"ר הבית לא נותן לנו להצביע", הוסיף. הדמוקרטים שהפגינו המשיכו לצעוק תוך כדי ישיבה והבהירו כי בלי חוק הם לא ישברו את המחאה שלהם. "אנחנו נישאר כאן", אמרה מנהיגת הדמוקרטים בבית הנבחרים ננסי פלוסי על רצפת האולם.

מחאת הדמוקרטים בבית הנבחרים פרצה גם על רקע החלטת הסנאט השבוע להכשיל ארבע הצעות להגביל מכירת כלי נשק, במה שתואר כדוגמה נוספת לחוסר יכולתו של הקונגרס לפעול לאחר אירועי ירי המוני.  ההצעות בסנאט ובבית הנבחרים נועדו להטיל איסורים על מכירת כלי נשק לבני אדם המופיעים ברשימת המעקב של הממשל הפדראלי אחר חשודים בטרור ולסגור פרצות בחוקים העוסקים בבדיקות רקע לרוכשי נשק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ