אובמה ספד לאלי ויזל: "במובנים רבים הוא היה המצפון של עולמנו"

נשיא ארצות הברית ספד לחתן פרס נובל לשלום. "הוא פעל לא רק נגד אנטישמיות, אלא נגד שנאה, גזענות, וחוסר סובלנות בכל צורה שהיא". גם הזוג קלינטון נפרד מויזל: "בנה מצבה לזיכרון כדי ללמד את דורות ההמשך על הסכנות שבאדישות האנושית"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

נשיא ארצות הברית, , ספד לפנות בוקר (ראשון) ל שהלך לעולמו אמש. אובמה כינה את ויזל, חתן פרס נובל לשלום, "אחד הקולות המוסריים הגדולים של זמננו, ובמובנים רבים הוא היה המצפון של עולמנו".

"כמו מיליוני מעריצים, הכרתי את אלי לראשונה בצל הזוועות שחווה בשואה רק בשל היותו יהודי", סיפר אובמה. "אבל היה לי הכבוד והזכות לקרוא לו חבר יקר. אני אסיר תודה במיוחד על כל הרגעים שחלקנו ועל השיחות המשותפות שלנו במגוון נושאים, ממשמעות הידידות, ועד המחויבות המשותפת שלנו למדינת ישראל".

הנשיא אובמה ואלי ויזל בעת ביקורם בבוכנוולד, ב-2009
הנשיא אובמה ואלי ויזל בעת ביקורם בבוכנוולד, ב-2009צילום: אי־פי

אובמה נזכר בשיחה שערכו השניים "סמוך לגדר התיל ומגדלי השמירה , שם הוחזק כנער, במקום בו אביו נספה. אלי דיבר במילים שלעולם לא אשכח – 'הזיכרון הפך לחובה קדושה עבור כל אדם בעל רצון טוב'. שמירת החובה הקדושה הזו היתה מטרת חייו של אלי. יחד עם אישתו האהובה מריון והקרן שנושאת את שמו, הוא פעל לא רק נגד אנטישמיות, אלא נגד שנאה, גזענות, וחוסר סובלנות בכל צורה שהיא. הוא הפציר בכל אחד מאיתנו, אומות ובני אדם, לעשות כן, ולראות את עצמנו בנעלי הזולת, ולהפוך את הביטוי 'לעולם לא עוד' למציאותי".

"חייו, והכוח בדוגמה האישית שנתן, דוחקים בנו להיות טובים יותר מול פרצופו של הרוע", המשיך אובמה. "לנוכח השנאה, אנחנו חייבים לאהוב. לנוכח האכזריות, עלינו לחיות עם אמפתיה וחמלה. אסור לנו לעמוד מנגד עוולות או להיות אדישים מול סבל".

נשיא ארצות הברית לשעבר, ביל קלינטון, ורעייתו , המועמדת הדמוקרטית לנשיאות, פרסמו הספד משותף לויזל. "הילרי ואני מתאבלים ומצטערים על פטירתו של אלי ויזל", כתב ביל. "אנו מצטרפים לכל אלה ברחבי העולם המבכים את האובדן, ומודים לו על חייו".

"אלי נשא על כתפיו את הברכה ואת הנטל שבהישרדות. במלים ובמעשים, הוא העיד, ובנה מצבה לזיכרון כדי ללמד את החיים ואת דורות ההמשך על הסכנות שבאדישות האנושית", המשיך ביל.

"אדם אחד בעל יושרה יכול לעשות את ההבדל, אמר אלי עצמו", נזכר קלינטון. "עבור כל כך הרבה, הוא האיש שעשה את ההבדל – כולל בחנוכת מוזיאון השואה ב-1993, בה הוא דחק בי לעצור את הטיהור האתני בבוסניה. או במהלך הרצאתו בבית הלבן שהתקיימה לבקשת הילרי, ובכל הספרים הנפלאים שלו ובהרצאותיו. אנו אסירי תודה על האדיבות והחברות שאלי העניק לנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ