ג'ונו בצדק: אחרי 5 שנים בחלל הגיעה הגשושית לכוכב הלכת הגדול במערכת השמש

לגשושית ג'ונו של סוכנות החלל של ארה"ב יש כלים שיאפשרו לחקור את צדק כפי שלא ניתן היה בעבר. מדענים חושבים שכוכב הלכת הענק מחזיק במפתח להבנת היווצרות מערכת השמש

קנת צ'אנג, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בהדמייה ניתן לראות גוף חללי בעל שלוש כנפיים על רקע כוכב לכת
קנת צ'אנג, ניו יורק טיימס

לאחר שחלפה דרך חגורות של קרינה חזקה, בעודה משייטת מעל ענניו של צדק (יופיטר) במהירות 210 אלף קמ"ש, הגשושית "ג'ונו" (Juno) של סוכנות החלל של ארה"ב (נאס"א) הגיעה אתמול (שני) ליעדה במסלולו של כוכב הלכת הגדול ביותר במערכת השמש.

לג'ונו נדרשו חמש שנים כדי לעבור את המרחק מכדור הארץ לצדק, כ-2.7 מיליארד קילומטרים. מדענים בנאס"א וחובבי חלל מרחבי העולם צפו בהתרגשות ברגע השלמת המסע, במשימה שעלותה 1.1 מיליארד דולר. בשעה 11:53 (ET) סימן אות שהגיע מהגשושית את תומן של 35 דקות של הפעלת מנועים, שהביאו את ג'ונו למסלול סביב צדק. באותו רגע פרצו קריאות שמחה בחדר המשימה של נאס"א בפסדינה, קליפורניה.

קרדיט: ניו יורק טיימס

ג'ונו היא החללית השנייה הנכנסת למסלולו של צדק. "גלילאו" של נאס"א סקרה במשך שמונה שנים את צדק ואת ירחיו הרבים. אך בניגוד לג'ונו, חוץ מגשוש ששלחה אל האטמוספירה של כוכב הלכת לגלילאו לא היו כלים לחקור את הנעשה מתחת לענניו של צדק. "עם ג'ונו יש לנו הזדמנות לחקור את הפלנטה עצמה", אמר ג'יימס קרין, מנהל המחקר הפלנטרי בנאס"א במסיבת עיתונאים.

מדענים חושבים שצדק, ככל הנראה כוכב הלכת הראשון שנוצר אחרי השמש, מחזיק במפתח להבנת תהליך היווצרות מערכת השמש. תשובות לשאלות כמה מים מכיל צדק ואם יש לו ליבה סלעית עשויות לספק רמזים בנוגע לימים הראשונים של כוכבי לכת אחרים.

הכלים של ג'ונו תוכננו בדיוק כדי למדוד את השדות המגנטיים והכבידתיים של צדק, וכן לאסוף מידע על גלי מיקרו המגיעים מתוכו. נתונים אלו, לדוגמה, יספקו רמזים בנוגע לטבען של סופות הענק על צדק, כמו "הכתם האדום הגדול" (Great Red Spot). "ג'ונו  מחפשת רמזים בנוגע להתחלה שלנו, כיצד הכל התחיל", אמר סקוט בולטון, המוביל את משימת המחקר של ג'ונו. "אך צדק שומר היטב על הסודות האלו", הוסיף.

במסיבת העיתונאים תיאר בולטון את צדק כ"פלנטה על סטרואידים", ופירט מה הסכנות שנשקפו לג'ונו בדרכה אל כוכב הלכת. לאחר שנלכדה בשדה הכבידה שלו, ג'ונו האיצה במהירות אל נקודת המפגש שלה עם כוכב הלכת, כשהיא חולפת ביום ראשון דרך המסלולים של שניים מירחיו המרכזיים – קליסטו (Callisto) וגנימד (Ganymede). אתמול היא חלפה במהירות דרך המסלולים של שני ירחים נוספים, אירופה (Europa) ואיו (Io). 

כחלק המשימה שלה תחלוף ג'ונו עשרות פעמים על פני צדק, הסביר בולטון. בכל אחת מהפעמים שג'ונו תחלוף על פני כוכב הלכת תפגע קרינה במכשור האלקטרוני שלה, וככל שהמשימה תתקדם, כך תחלוף ג'ונו דרך שדות קרינה חזקים יותר. 

לאחר שתחלוף 36 פעמים על פניו של כוכב הלכת תצא ג'ונו ב–20 בפברואר 2018 להקפת התאבדות באטמוספירה של צדק, וכך תסתיים משימתה, באותו אופן שבו הגיעה לסופה משימתה של גלילאו בשנת 2003. צעד זה נועד להבטיח שג'ונו לא תתרסק על הירח אירופה, שמדענים מחשיבים לאחד המקומות הסבירים יותר להתפתחות חיים במערכת השמש, ותזהם אותו עם חומרים ביולוגיים מכדור הארץ.

אל הידיעה בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ