לראשונה אובחנו אמריקאים שנדבקו בנגיף זיקה מיתושים על אדמת ארה"ב

ארבעה אנשים באזור מיאמי נדבקו בנגיף מבלי שביקרו באחת המדינות הנגועות. מקורות במשרד הבריאות אמרו כי אזור ההידבקות הישירה קטן מאוד וכי לא נמצאו בו יתושים הנושאים את הנגיף

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

משרד הבריאות של ארה"ב הודיע הערב (שישי) כי ארבעת מקרי ההידבקות בנגיף זיקה שאותרו בפלורידה נגרמו בסבירות גבוהה מאוד על ידי יתושים נגועים מקומיים. זו הפעם הראשונה המתועדת של הידבקות בנגיף על אדמת ארה"ב, בשונה ממקרים שבהם נדבקו אנשים בנגיף בעת שביקרו באחת ממדינות אמריקה הלטינית. 

להערכת מקורות רשמיים במשרד הבריאות, אזור ההידבקות הישירה מוגבל ומסתכם בכמה קמ"ר מצפון לעיר מיאמי שבפלורידה. אף בדיקה שבוצעה באזור לא גילתה יתושים הנושאים את הנגיף, החשוד כגורם לעלייה במיקרוצפליה (קטנות ראש) בתינוקות. אנשי משרד הבריאות עוברים מדלת לדלת בשכונה הנמצאת בסמוך לאזור ואוספים דגימות שתן של התושבים.

בדיקת זיקה בפלורידה, לפני חודשצילום: Lynne Sladky/אי־פי

מהבית הלבן נמסר הערב כי הנשיא ברק אובמה תודרך לגבי הגילוי, וכי הוא הנחה את ממשלו לסייע לממשל בפלורידה בכל הדרוש בהתמודדות עם הבעיה. דובר הבית הלבן, אריק שולץ, אמר כי מדובר ב"קריאת השכמה" לקונגרס, וכי עליו לאשר בהקדם תקציבים להתמודדות עם הנגיף. 

במחוז דייד, שבו התרחשו ככל הנראה מקרי ההידבקות, נמצא אחד הנמלים הימיים הגדולים ביותר של ארה"ב לכניסת סחורות ממדינות שבהן הזיקה נפוץ. מומחים בתחום כינו בעבר את מחוז דייד כמסוכן ביותר בארה"ב להתפשטות הנגיף. 

מושל פלורידה, ריק סקוט, הודיע כי שלושה ממקרי ההידבקות הם של גברים ובמקרה נוסף נדבקה אשה. לא נמסר אם האשה הרה; הידבקות של נשים הרות בזיקה מגדילה את הסיכון להיווצרות מיקרוצפליה אצל העובר. "על אף שלא מצאנו יתושים נגועים בזיקה, רשויות הבריאות בודקות בקפדנות אנשים במחוז כדי לוודא שאין מקרי הידבקות נוספים", אמר סקוט. "כל מי שחי באזור ורוצה להיבדק - אני מאיץ בו לעשות זאת". בנוגע לארבעת הנדבקים אמר סקוט, כי איש מהם לא הראה תסמינים המחייבים בדיקה בבית חולים.

הנגיף זיקה מועבר בעקיצת יתושים מסוג אדס או במגע מיני עם אדם שנדבק בנגיף על ידי יתוש. נשים בהריון שנדבקו בנגיף עלולות ללדת תינוק הלוקה במיקרוצפליה, אשר עלולה לגרום במקרים קשים לנזק מוחי ולבעיות התפתחותיות. הנגיף התגלה כבר בעשרות מדינות, רובן באמריקה הלטינית, וכתוצאה ממנו נולדו מאות תינוקות הסובלים ממומים.

בארה"ב התגלו עד כה 1,300 מקרי הידבקות בזיקה, אולם עד כה, כולם התגלו בתושבים ששבו מביקור באזורים נגועים או קיימו יחסי מין עם אדם שביקר באזור נגוע בזיקה. ארבעת המקרים בפלורידה הם הפעם הראשונה שבה מאותרים אנשים שנדבקו על אדמת ארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ