הסנאט בברזיל החליט להעמיד לדין את הנשיאה רוסף ולפתוח בהליך להדחתה

פסק הדין נגד הנשיאה המושעית, שמואשמת בשימוש לא תקין בכספי בנקים ממשלתיים, צפוי להתקבל בסוף החודש. לאחר מכן יצטרכו חברי הסנאט לאשרו

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס

הסנאט בברזיל הצביע הלילה (רביעי) ברוב גדול בעד העמדת הנשיאה המושעית דילמה רוסף לדין ופתיחה בהליך להדחתה, בגין שימוש לא תקין בכספי בנקים ממשלתיים כדי לכסות גירעונות בתקציב המדינה. בתום ישיבה שארכה 20 שעות בסנאט בברזיליה הצביעו 59 סנאטורים בעד העמדת רוסף לדין, לעומת 21 שהתנגדו. אם רוסף תורשע ותודח מהנשיאות יחליף אותה סגנה מישל טמר, וכך יבואו לסיומן 13 שנות שלטון של מפלגת הפועלים שבראשה עומדת רוסף.

בית המשפט העליון בברזיל צפוי לתת את פסק דינו בפרשה בסוף החודש. כדי שרוסף תורשע יצטרכו לאחר מכן לאשר את פסק הדין שני שלישים מחברי הסנאט, כלומר חמישה סנאטורים פחות מאשר המספר הצביע בעד להעמידה לדין.

ההצבעה בסנאט הלילה הראתה כי התומכים בהדחת הנשיאה המושעית צברו כוח מאז חודש מאי, אז 55 מהם תמכו בהשעיית רוסף ובפתיחה בהליך להדחתה. רבים מהתומכים בהדחתה האשימו את רוסף באחריות למיתון שפוקד את המדינה, החמור ביותר מאז שנות ה-30 של המאה הקודמת. המתנגדים להדחה גורסים כי ההליך הוא מקביל להפיכה, וכי מדובר בפעולת נקם.

ההחלטה להעמיד לדין את רוסף צפויה לחזק את מעמדו של מחליפה, סגנה מישל טמר, הניצב גם הוא בפני הליכי הדחה בשל אותן האשמות המיוחסות לרוסף. טמר השמרן, שהחליף בפועל את רוסף לאחר שהושעתה במאי, ביקש מהסנאט לפעול במהירות בעניין משפטה של רוסף, כדי שיוכל להוציא לפועל את תוכניתו לשקם את אמון הציבור בממשלה, כדבריו.   

נשיאת ברזיל דילמה רוסףצילום: AP PHOTO

רוסף מכחישה את ההאשמות נגדה וטענה כי מדובר בקונספירציה של הימין בברזיל כדי לעלות לשלטון. מקורבה של רוסף וחבר מפלגתה, חורחה ויאנה, אמר בנאום שנשא הלילה בסנאט כי "הקלפים במשחק הזה מסומנים. אין פה משפט, רק גזר דין שכבר נכתב". הוא הוסיף כי ההליך להדחת הנשיאה מונע בידי האליטות בברזיל, שמתנגדות לדרכה של רוסף. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ