בית המשפט בארה"ב ביטל את הרשעתו של אחד הנאשמים מהסדרה "עשייתו של רוצח"

ברנדן דסי הורשע בסיוע לדודו באונס ורצח צלמת ב-2005, והשניים נשלחו למאסר עולם. בעקבות הסדרה התיעודית, שחשפה את הכשלים במערכת המשפט, חתמו מאות אלפים על עצומה לשחרורם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברנדן דסיי מחוץ לבית המשפט בוויסקונסין ב-2006
ברנדן דסיי מחוץ לבית המשפט בוויסקונסין ב-2006צילום: MORRY GASH/אי־פי

בית משפט פדרלי בוויסקונסין זיכה הלילה (שבת) את ברנדן דסי, שהורשע בסיוע לרצח בתיק שתועד בסדרה הפופולרית "עשייתו של רוצח" (Making A Murderer) ועורר סערה ציבורית בארה"ב. בעקבות הסדרה חתמו 500 אלף צופים על עצומות הקוראות לנשיא ארה"ב ברק אובמה להעניק חנינה לדסי ולדודו, סטיבן אייברי.

בית המשפט במילווקי הפך את הרשעתו של דסי, בן 26, והורה לשחררו בתוך 90 ימים, אלא אם יחליט התובע להעמידו למשפט חוזר. דובר מטעם משרד המשפטים של ארה"ב, שטיפל בתיק, טרם מסר תגובה. השופט וויליאם דאפין כתב בהחלטתו שהחוקרים השלו את דסי בהבטחות כוזבות כשאמרו לו ש"אין לו סיבה לדאוג". "ההבטחות החוזרות השקריות הללו, כשנלקחו בחשבון ביחד עם כל הגורמים הרלוונטיים - הגיל של דסי, מוגבלותו השכלית והיעדר מבוגר תומך בחייו - הובילו לווידויו הלא רצוני", כתב דאפין. 

קדימון הסדרה "עשייתו של רוצח"

דיסיי הודה בחקירה כי סייע לאייברי לאנוס ולרצוח את הצלמת תרזה הלבק ב-2005, אבל סנגוריו טענו שזכויותיו החוקתיות נפגעו בחקירה. בסדרה ניתן לראות כי דסי, שהיה בן 16 כשהלבק נרצחה, נחקר ללא עורך דין או הורה בחדר. אייברי נשפט והורשע באופן נפרד ושניהם מרצים מאסר עולם.

עורך דינו לשעבר אמר למגזין הרולינג סטון כי "הסדרה התיעודית ללא ספק השפיעה (על אנשים שמסרו מידע חדש אודות הפרשה) - אם העובדות הללו יהיו קבילות ואמינות מספיק כדי לשנות את פסק הדין, אני לא יודע". הוא הוסיף כי "בלי הסדרה התיעודית, אנשים לא היו פונים עם מידע חדש".

סטיבן אייברי, מתוך הסדרה "עשייתו של רוצח"צילום: רויטרס

"היום חלה התפתחות משמעותית לגיבורי הסיפור שלנו והחדשות הללו מראים את מערכת המשפט בעבודה", אמרו יוצרות הסדרה לורה ריקרדי ומוירה דמוס. "כפי שעשינו בעשר השנים האחרונות, נמשיך לתעד את הסיפור ולעקוב אחריו לכל מקום שייקח אותנו". 

הסדרה שייכת לז'אנר הפשע האמיתי, שבמסגרתו נבחנים מחדש פרטי חקירה שהתבצעה במציאות. היא עלתה לאוויר בנטפליקס בדצמבר 2015. עשרת פרקי העונה הראשונה של הסדרה גוללו את סיפורו של אייברי, שהורשע באונס בשנת 1985 ונכלא במשך 18 שנה. לאחר שהתקדמות טכנולוגית אפשרה בדיקת ד־נ־א נוספת של ראיות שנמצאו בזירה, נחשף כי הפושע האמיתי הוא אנס שהיה מוכר למשטרה. שחרורו של אייברי סוקר בהרחבה בתקשורת, וכן החלטתו לתבוע פיצויים בסך 36 מליון דולר ממשרד השריף וממחוז מניטווק על העוול שנגרם לו. כשנתיים בלבד לאחר ששוחרר מהכלא, ובתזמון חשוד עם מועד תשאול החוקרים והתובעים שהרשיעו אותו על לא עוול בכפו, אייברי נעצר בשנית, הפעם בפרשת רצח הלבק. הוא הוחזר לבית הכלא, ונמצא מאחורי הסורגים עד היום.

יוצרות הסדרה ערכו תחקיר בן עשר שנים וחשפו את הכשלים במנגנון הפנימי של מערכת המשפט של ארה"ב, המאפשרת לאדם חף מפשע, נטול אמצעים והשפעה להיאסר בעוון פשע שלא ביצע במשך כמעט שני עשורים. באמצעות תיעוד של אינספור מסמכים, צילומים מבתי המשפט, ראיונות ושיחות עם חוקרים ומומחים, השתיים בחנו מחדש את פרטי הפרשה בניסיון להבין אם אייברי הופלל על ידי הרשות התובעת בניסיון להימנע מלהודות בקלונם ולשלם את הפיצויים. בעקבות הצפייה בסדרה, השתכנעו מאות אלפי צופים בחפותו של אייברי ושל אחיינו דסי. טוויטר הוצף בתגובות של צופים זועמים, שהביעו את תדהמתם מהשחיתות ומחוסר הצדק במערכת המשפט. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ