אחרי 52 שנות מלחמה: ממשלת קולומביה וארגון המורדים FARC חתמו על הסכם שלום

כעת יחלו הצדדים בשיווקו של ההסכם בקרב האזרחים הקולומביאנים לקראת אישרורו במשאל עם בתחילת אוקטובר. נשיא ארה"ב אובמה התקשר לברך על תום יובל של מלחמת גרילה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אזרחי קולומביה חוגגים את חתימת ההסכם בבוגוטה, הלילה

ממשלת קולומביה וארגון המורדים "הכוחות המזוינים המהפכניים של קולומביה (FARC) "הודיעו הלילה (חמישי) על חתימת הסכם שלום כולל בין הצדדים. ההסכם ההיסטורי יביא לסיום מלחמה בת 52 שנים בה נהרגו יותר מ-220 אלף בני אדם ושישה מיליון תושבים נעקרו מבתיהם.

הסכסוך המתמשך, מהארוכים ביותר בעולם, הביא את המדינה מלאת המשאבים לסף חורבן. לאחר ארבע שנים של משא ומתן לשלום, הצדדים חתמו הלילה על הנוסח הסופי של ההסכם בהוואנה בירת קובה, שם החלו השיחות בשנת 2012.

הצדדים חתמו על ההסכם על מנת לקדם את סוף הלחימה ולהביא לבניית שלום יציב, כך קראו בהצהרה משותפת נציגי קובה ונורווגיה המתווכים בשיחות. "הגענו להסכם סופי", אמר נציג קובה, "לסוף המלחמה ובניית שלום יציב ומתמשך בקולומביה".

נשיא ארה"ב ברק אובמה התקשר לברך את נשיא קולומביה חואן מנואל סנטוס על הסכם השלום ותום יובל של מלחמת גרילה, כך אמר דובר הבית הלבן. בהודעה נמסר כי "הנשיא אובמה רואה ביום ההיסטורי הזה נקודה קריטית שלימים תהפוך לתהליך ארוך של הטמעת שלום צודק ובר קיימא שיעניק ביטחון ושגשוג לעם הקולומביאני".

חיילות של ארגון המורדים FARC, השבוע. יפסיק להיות ארגון גרילה ויהפוך לתנועה פוליטיתצילום: Fernando Vergara/אי־פי
נציגי הצדדים לוחצים ידיים במעמד חתימת ההסכם, הלילה. חמישה עשורים של התקפותצילום: YAMIL LAGE/אי־אף־פי

מעמד החתימה הוא נקודת התחלה לקמפיין הסברתי של הממשלה בבוגוטה על מנת לשווק את ההסכם בציבור הקולומביאני לקראת משאל עם לאישרורו בשני באוקטובר.

FARC, שכוחותיו מונים לפי הערכות שונות כ-7,000 לוחמים, צפוי לקיים ועידה מיוחדת משלו לאישור נוסח ההסכם וכדי להכריז באופן פורמלי על סיום פעילותו כארגון גרילה והפיכתו לתנועה פוליטית. בהסכם השלום הסכים FARC לרכז את אנשיו ב-23 מתחמים ברחבי המדינה ושם ימסרו את כלי הנשק שלהם למשקיפים מטעם האו"ם. התהליך צפוי להימשך שישה חודשים.

ההסכם גם קובע מנגנון משפטי לטיפול בפשעים שבוצעו בתקופת הלחימה ומאפשר לאנשי FARC שיתוודו על פשעיהם להימנע ממאסר בפועל. סעיף זה קשה מאוד לעיכול עבור קולומביאנים רבים אחרי יותר מחמישה עשורים של חטיפות, התקפות ללא אבחנה על כפרים ועיירות ועקירה המונית של תושבים מבתיהם.

מי שמנצל את התחושות הקשות בקרב רבים הוא הסנאטור אלברו אוריבה, נשיא קולומביה בשנים 2002-2010 שבתקופתו הצליח לחליש מאוד את כוחו של FARC. אוריבה מנהל בימים אלה קמפיין שמתנגד להסכם השלום וטוען כי יש לנהל מחדש את המשא ומתן בגין פשעים נגד האנושות ולמנוע מאלה שביצעו פשעים אלה מלאחוז בעתיד במשרות ציבוריות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ