ברוב של 61 לעומת 20 חברי סנאט: נשיאת ברזיל הודחה מתפקידה

ההצבעה מסמלת את שיאם של תשעה חודשי מאבק נגד דילמה רוסף בקונגרס בברזיל. רוסף הואשמה בכך שעברה על חוקי תקציב המדינה, אך להגנתה טוענת כי נעשית נגדה הפיכה

אי-פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיאת ברזיל דילמה רוסף בדיון הסופי בהליך הדחתה, אתמול
אי-פי ורויטרס

הסנאט בברזיל הצביע היום (רביעי) בעד הדחת הנשיאה המושעית דילמה רוסף - החלטה המסמנת את שיאם של תשעה חודשי מאבק נגדה בקונגרס. 61 סנאטורים מ-81 הצביעו נגד הנשיאה, שהואשמה בכך שעברה על חוקי תקציב המדינה הדרום אמריקאית. על פי החוק בברזיל, על נשיא מודח נאסר להחזיק בתפקיד ממשלתי. עם זאת, חברי הסנאט החליטו להתיר לרוסף להמשיך למלא משרות ציבוריות, במה שנראה כסימנים לספקות אם פעולותיה של רוסף אכן הצדיקו את הדחתה. לאחר פרסום החלטת הסנאט הושבע סגנה של רוסף, מישל טמר ממפלגת "התנועה הדמוקרטית הברזילאית" ׁ(PMDB), לנשיא ברזיל. הוא צפוי להחזיק בתפקיד זה עד סוף שנת 2018 – תום הקדנציה שנקבעה לרוסף.

לאחר ההכרזה על החלטת הסנאט הודיעה רוסף כי בכוונתה להמשיך להילחם במה שהיא מכנה הפיכה בפרלמנט, וקראה לתומכיה להיאבק באג'נדות השמרניות שהדחתה מחזקת. "אני לא אגיד לכם להתראות", אמרה רוסף העומדת בראש מפלגת הפועלים (PT) והוסיפה: אני בטוחה שאני יכולה לומר 'נתראה בקרוב'".

תומכיה של נשיאת ברזיל דילמה רוסף מפגינים במהלך משפט ההדחה שלה, אתמולצילום: NELSON ALMEIDA/אי־אף־פי

עורך דינה של רוסף מסר כי בכוונתה לערער על החלטת הסנאט בפני בית המשפט העליון. אך יריביה טוענים כי סילוקה מהצמרת מאפשר לברזיל סוף סוף להיחלץ מהמשבר הפוליטי ממנו היא סובלת. רוב מדינות העולם טרם הגיבו את להתפתחויות בברזיליה, אך מוונצואלה נמסר כי היא מקפיאה את קשריה עם ברזיל.

שלשום הופיעה רוסף, האשה הראשונה שכיהנה כנשיאה בברזיל, בפני חברי הסנאט בניסיון אחרון למנוע את הדחתה. "מצפוני נקי. לא פשעתי", אמרה אז רוסף, "ההיסטוריה תשפוט את ברזיל אם אודח מכסאי". כמו כן ציינה רוסף כי בשנת 2014 נבחרה לכהונה שנייה על ידי 54 מיליון בני אדם. "לכל אורך כהונתי פעלתי במסגרת החוקה ועשיתי את הדבר הטוב ביותר למדינה. אני לא יכולה שלא לטעום את הטעם המריר של חוסר הצדק", אמרה בהתייחס להליך המשפטי שניהל נגדה הסנאט.

רוסף הואשמה אשתקד בשימוש לא תקין בכספי בנקים ממשלתיים כדי לכסות גירעונות בתקציב המדינה. יריביה הפוליטיים טוענים כי בפעולותיה האיצה רוסף את המיתון ממנו סובלת הכלכלה הגדולה ביותר באמריקה הלטינית. הנשיאה המודחת הכחישה את ההאשמות נגדה וטענה כי מדובר בניסיון הפיכה של הימין שנועד להפיל את מפלגת הפועלים אחרי 13 שנה בשלטון.

בחודש מאי הצביע הסנאט ברוב של 55 תומכים לעומת 22 מתנגדים בעד השעייתה של רוסף לתקופה של 180 ימים. בתקופה זו ניהל הסנאט טריבונל מיוחד בשאלת הדחתה הסופית. בתקופת השעייתה של רוסף כיהן סגנה טמר כנשיא זמני. טמר מסובך בחקירה שבגללה הודחה הנשיאה, כמו גם בפרשת השחיתות "פטרובראס" שמטלטלת את הצמרת הפוליטית והכלכלית של ברזיל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ