סיימון רומרו ואנה ז'אן קייזר
ניו יורק טיימס
סיימון רומרו ואנה ז'אן קייזר
ניו יורק טיימס

באחד הרגעים הסוערים של הדיון בהדחת נשיאת ברזיל, דילמה רוסף, סנטור בכיר שלחץ לסילוקה החליט שכמה מעמיתותיה הבולטות ביותר בפרלמנט ראויות לנזיפה. "תירגעו בנות", אמר הסנאטור קאסיו קוניה לימה לחברות הבית ונסה גרזיוטין וגלייסי הופמן, הנמנות עם תומכי רוסף. דבריו עוררו את זעמן של השתיים. "גברים חושבים שהם הבעלים של המקום הזה, כאילו נקלענו אליו במקרה", אמרה גרוזיוטין, סנטורית בת 55 מהשמאל, המייצגת את מדינת אמזונאס.

בעיני חברות פרלמנט כמוה, הפרשה מעידה על התחזקות הקולות השמרניים בבית המחוקקים אחרי הדחת רוסף, הטוענת שהיתה יעד של יריבים פוליטים מיזוגנים. כעת, בשולי ההדחה, מנהלות פוליטיקאיות ברחבי ברזיל דיון במשמעותה בזירה פוליטית הנשלטת בידי גברים.

נשים בוונצואלה מפגינות למען רוסף, השבוע. על השלט עם דמותה כתוב בספרדית: אשה למען רוסף
נשים בוונצואלה מפגינות למען רוסף, השבוע. על השלט עם דמותה כתוב בספרדית: אשה למען רוסףצילום: Ariana Cubillos/אי־פי

למרות פריצות הדרך של רוסף ושל פוליטיקאיות אחרות, ייצוג הנשים בפוליטיקה של ברזיל הוא מהנמוכים בעולם. מתוך 513 חברי קונגרס, רק 51 הן נשים, עובדה המציבה את המדינה במקום ה–155 בעולם ברשימת שיעור הנשים בפרלמנט, אחרי סעודיה וטורקמניסטן.

ממשלתו של מחליפה, מישל טמר, מקורב לשעבר של רוסף שניצח במאבק להדחתה, לא טורחת להרגיע את חששות הנשים שהן יידחקו לשוליים. עם כניסתו לתפקיד, לפני כשלושה חודשים, הרכיב טמר קבינט על טהרת הגברים, במדינה שבה 52% מ–206 מיליון תושביה הן נשים.

במשך כל תהליך ההדחה, טענו בעלות בריתה של רוסף בבית הנבחרים שהאופן שבו הודחה משקף ממסד פוליטי המצפה מנשים לשמש כקישוט פוליטי. גל חדש של דברי בלע נגד פוליטיקאיות ליבה חששות אלה.

בעת שימוע ההדחה, למשל, ז'אופרן סיקיירה, פוליטיקאי שמרני מהעיר נטאל בצפון מזרח המדינה, ראה בסוגייה דרך חדשה לעשות הון פוליטי. "זה מה שיקרה לפמיניסטיות אם ז'אופרן ייבחר", כתב הפוליטיקאי בן 25 בדף הפייסבוק שלו, על רקע תמונה של בית עולה בלהבות. בהמשך נאלץ להסביר את עצמו: "אני לא יכול להכחיש שאני מתנגד לתנועה הפמיניסטית", אמר סיקיירה, סוכן נדל"ן שמשך אליו בכך את אור הזרקורים, "אבל אבסורד לטעון שאעלה נשים באש".

על אף שברמה המקומית מצבן של נשים מעט טוב יותר מאשר בפרלמנט הארצי — למשל, ב–51 ערים נשים בלבד מתמודדות לראשות העיר — בהפגנות שמתעוררות נגד ממשלתו של טמר, במיוחד בסאו פאולו, גוברים הקולות המלינים על הסקסיזם הגלום בפוליטיקה. "טמר הפיל את רוסף כי גברים לא אוהבים שנשים אומרות להם מה לעשות", אמרה ריינה, מפגינה צעירה בת 14.

אבל למרות המתיחות הגוברת, הנשים בממשלת ברזיל אינן תמימות דעים בשאלה אם רוסף הודחה בגלל מגדרה. מרינה סילווה, עוזרת בית לשעבר הנחשבת למועמדת מובילה בבחירות 2018 לנשיאות, אמרה בראיון שההדחה נעוצה בחוסר מקצועיותה של רוסף ובמדיניות קבלת החלטות פגומה מאוד — רמז לטענה שרוסף בחשה בסעיפי התקציב הפדרלי כדי להסתיר בעיות כספיות. "לדעתי, תמרוני התקציב שלה לא היו חוקיים", אומרת סילווה בת ה–58, שהתעמתה עם רוסף שכששתיהן היו שרות בממשלתו של איניאסיו לולה דה סילווה, ממפלגת הפועלים המזוהה עם השמאל. "השמרנים נעשו קולניים יותר, אבל זה לא אומר שלנשים לא יהיה עוד חלק מכריע בפוליטיקה של ברזיל אחרי הדחת רוסף; יהיה לנו ועוד איך, התנופה שלנו רבה מכדי שאפשר יהיה לעצור אותנו".

גם במפלגת הפועלים של רוסף, בעבר אחת המפלגות החזקות ביותר באמריקה הלטינית, מתנהל דיון פנימי ער על סקסיזם. השנה מיקדו ראשי המפלגה את תשומת הלב הציבורית, אחרי פרסום הקלטות חשאיות שבהן הם נשמעו מספרים הלצות סקסיסטיות על חברות מפלגה בכירות — כולל בדיחות גסות מפי הנשיא לשעבר דה סילווה.

מרים לייטאו, היסטוריונית לכלכלה ואחת מבעלות הטורים המשפיעים בברזיל, סבורה שמפלגת הפועלים מנצלת את הדיון על מעמד הנשים בפוליטיקה כדי להציג את הליך ההדחה כבלתי לגיטימי. "דילמה לא הודחה משום שהיא אשה", כתבה בטור שלה בעיתון או גלובו, "היא הביאה לעלייה באינפלציה ולמיתון בעל ממדים היסטוריים, ואיבדה את משרתה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ