הקונגרס בקולומביה אישר סופית את הסכם השלום עם המורדים

בהסכם השלום עם ארגון FARC, שנדחה במשאל עם באוקטובר, הוכנסו 50 שינויים. הנשיא סנטוס אמר שלא יהיה משאל עם נוסף

אי־פי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אי־פי

אחרי חמישה עשורים של מלחמה, יותר מארבע שנים של משא ומתן ושני טקסי חתימה, הקונגרס בקולומביה אישר אתמול (רביעי) סופית את הסכם השלום עם "הכוחות המהפכניים המזוינים של קולומביה" (FARC). ההסכם בן 310 העמודים אושר פה אחד בבית התחתון של הפרלמנט. שלשום אישר הסנאט את ההסכם לאחר שנציגי האופוזיציה בהובלת הנשיא לשעבר אלברו אוריבה יצאו במחאה מהדיון. 

בהסכם מפורטים 50 שינויים שהוכנסו בעקבות הביקורת שנמתחה על הנוסח המקורי, שנדחה במשאל העם בחודש שעבר. נשיא קולומביה חואן מנואל סנטוס אמר שלא יהיה משאל עם נוסף. השינויים בנוסח החדש נעים בין איסור על שופטים בינלאומיים לשפוט פשעים לכאורה שביצעו כוחות של הממשלה או לוחמי FARC, ועד מחויבות של המורדים לוותר על נכסיהם - שחלקם נצברו בעקבות שנים ארוכות של סחר בסמים - כדי לסייע לפצות את קורבנותיהם. 

הפרלמנט בבוגוטה, אתמול
הפרלמנט בבוגוטה, אתמולצילום: אי-פי

עם זאת, FARC לא הסכימו לדרישה המרכזית של האופוזיציה — עונשי מאסר למנהיגי המורדים והחמרת ההגבלות על האפשרות שיצטרפו לפוליטיקה. "צריך להיות איזון בין שלום לצדק, אבל בהסכם הזה יש פטור מוחלט מעונש", אמר אוריבה, שמכהן היום כסנאטור. סנאטורים אחרים האשימו אותו שהוא עומד בדרכו של הסכם שלום שהוא עצמו ניסה להשיג כשכיהן כנשיא עד שנת 2010. 

לדברי סנטוס, השלב הבא הוא הליך של חצי שנה שבמהלכו 8,000 לוחמי הגרילה של FARC יתרכזו בכ–20 אזורים כפריים ויחזירו את נשקם לפקחי האו"ם. "מחר יחל עידן חדש", אמר סנטוס אתמול, אחרי שהסנאט אישר את ההסכם. עם זאת, המורדים איימו שלוחמיהם לא יוותרו על נשקם עד שהמחוקקים יחננו את 2,000 לוחמי FARC שנמצאים במאסר. 

דחיית ההסכם באוקטובר, ברוב דחוק של 50.2% לעומת 49.8% לתומכים, באה בניגוד לתחזיות מוקדמות ועשויה להוביל לחזרה אל מלחמת האזרחים בת 52 השנים, שנהרגו בה יותר מ-220 אלף בני אדם. הסכם הפיוס ההיסטורי נחתם בידי סנטוס ומנהיג FARC טימושנקו בסוף אוגוסט במעמד שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, ומזכ"ל האו"ם, באן קי-מון. זאת, לאחר שבחודש אוגוסט הכריזו עליו ממשלת קולומביה וארגון FARC המרקסיסטי.

הסכסוך המתמשך נחשב לאחד מהארוכים ביותר בעולם. הוא הפך את קולומביה למדינה שבה ישנה אוכלוסיית העקורים הגדולה בעולם - שישה מיליון בני אדם - והביא את המדינה עתירת המשאבים לסף חורבן. ארגון FARC, שהוגדר כארגון טרור על ידי ארה"ב והאיחוד האירופי, מונה לפי הערכות שונות כ-7,000 לוחמים.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ