אובמה בנאום ביטחוני אחרון: הטרור לא יובס עם עוד ועוד פצצות

בנאום הדף נשיא ארה"ב את הביקורת של טראמפ על מאבק הממשל הטרור ותקף את עמדותיו על עינויים. טראמפ הציג את האסטרטגיה הצבאית שלו: נפסיק להפיל משטרים כדי להשקיע מאמץ בהבסת דאעש"

לוגו רויטרס
רויטרס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אובמה במהלך הנאום, הלילה
אובמה במהלך הנאום, הלילהצילום: Chris O'Meara/אי־פי
לוגו רויטרס
רויטרס

נשיא ארה"ב ברק אובמה נשא אמש (שלישי) את נאומו האחרון כנשיא בענייני טרור וביטחון לאומי. בנאום, שנשא בבסיס של חיל האוויר האמריקאי בפלורידה, התריע כי הטרור ימשיך להיות איום על ארה"ב ומנה את הישגי ממשלו בהתמודדות עמו. אובמה אמר כי ארגון אל-קאעידה הוא כיום "צל של מה שהיה פעם" וארגון המדינה האסלאמית (דאעש) מאבד מכוחו.

"ההבטחות שאנו יכולים לחסל את הטרור על ידי הטלת כמות גדולה יותר של פצצות, הצבת יותר כוחות או לחצוץ בינינו לבין העולם הן שקריות", אמר אובמה, שיפנה ב-20 בינואר את הבית הלבן לטובת דונלד טראמפ - מבקר חריף של מדיניותו נגד הטרור. "אנחנו חייבים לזנוח אותן לטובת מבט רחב על איום הטרור ואנו חייבים לחפש אסטרטגיה חכמה ארוכת טווח".

"לצד הפעילות הצבאית יוצאת הדופן, עלינו להסתמך על עוצמת הדיפלומטיה שלנו. הטרוריסטים היו שמחים לראות אותנו מתרחקים מהמאמץ לגבש שיתוף פעולה בינלאומי, לבלום סכסוכים ולמנוע הפצת נשק קטלני", אמר אובמה.

"הסגנו לאחור את תכנית הגרעין האיראנית. זוהי לא רק הערכה שלי' אלא גם של גופי המודיעין בישראל", אמר הנשיא היוצא והוסיף כי "מאמצים דיפלומטיים, לא משנה עד כמה הם נראים מתסכלים או קשים, יישארו הכרחיים לפתרון הסכסוכים במזרח התיכון".

בהמשך נאומו הביע התנגדות להחזרת שיטת העינויים המדמה הטבעה או סלקציה של מהגרים בהתאם לדתם, עמדות בהן טראמפ תומך. "כל המטרה של הטרוריסטים היא להפחיד אותנו כדי לשנות אותנו ואת הדמוקרטיה", אמר.

עוד אמר אובמה כי גישת ממשלו לתמוך בגורמים מקומיים ולא לשלוח כוחות קרקע היתה אפיקטיבית והיא מניבה תוצאות בקרב לשחרור העיר העיראקית מוסול מכוחות דאעש. גישה זו היתה נתונה לביקורת רבה, ומומחים רבים לטרור טענו כי היא "מכתימה את מורשתו" ותרמה רבות לעלייתו והתפשטותו של ארגון דאעש בעולם.

כמה שעות אחרי נאומו של אובמה, פרסם הנשיא הנבחר דונלד טראמפ את מדיניותו הצבאית שלדבריו, תימנע מהתערבות בסכסוכים בינלאומיים ובמקום זאת תתמקד במאבק בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). "אנחנו נפסיק לקחת חלק בתחרות להפלת משטרים זרים שאנחנו לא יודעים שום דבר עליהם ושאנחנו לא צריכים להיות מעורבים בה", אמר אתמול הנשיא הנבחר סמוך לבסיס צבא בצפון קרוליינה. "במקום זאת הפוקוס שלנו צריך להיות בהכנעת הטרור ובהריסת דאעש. וכך נעשה", הוסיף.

במהלך מסע הבחירות שלך הבטיח טראמפ "להפציץ לדאעש את הצורה", אך סירב להגיד מהי האסטרטגיה שלו נגד הטרור בטענה כי אם יעשה כן הוא יחשוף את תוכניות המדינה לפני האויב. הוא גם טען כי טרוריסטים עוברים דרך הגבול לארה"ב כשהם מחופשים בתוך פליטים והציג מדיניות אגרסיבית לפיה ימנע מכל המוסלמים להיכנס לארה"ב.

במהלך נאומו אתמול הציג טראמפ את שר ההגנה החדש שלו, הגנרל ג'יימס מאטיס. הוא הבטיח לבנות מחדש את הצבא האמריקאי ולחזק אותו, אחרי שלדבריו הוא הצטמצם יתר על המידה. במקום להשקיע במלחמות, הוא אמר, הוא יוציא את הכסף על שיקום כבישים, גשרים ונמלי תעופה בארה"ב.

אולם הנשיא הנבחר הבהיר כי הוא מעוניין להגדיל את תקציב הצבא ולשם כך הוא יבקש את אישור הקונגרס. "אנחנו לא רוצים שיהיה לנו צבא מרוקן כי אנחנו נמצאים בכל העולם נלחמים באזורים שאנחנו לא אמורים להילחם בהם. הוא לא ימשיך להיות כזה עוד הרבה זמן", אמר טראמפ.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ