כך ניסה פוטין לקדם את בחירת טראמפ

הפעלת האקרים, העברת מידע גנוב לויקיליקס ושימוש בערוץ טלוויזיה באנגלית, דו"ח סוכנויות המודיעין בארה"ב מפרט קמפיין נרחב שמטרתו להשמיץ את קלינטון ולערער על ההליך הדמוקרטי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פוטין וטראמפ
פוטין וטראמפצילום: DON EMMERT NATALIA KOLESNIKOVA/אי־אף־פי

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ניהל מתקפת סייבר נרחבה שמטרתה היתה למנוע מהילרי קלינטון לזכות בנשיאות, ולהביא לניצחון דונלד טראמפ, כך על פי דו"ח סוכנויות המודיעין בארה"ב שפורסם אתמול (שישי), והוצג לנשיא הנבחר.

"אנו מעריכים שנשיא רוסיה הורה להתערב בבחירות בארה"ב. מטרותיו היו לערער את האמון הציבורי בהליך הדמוקרטי, להשמיץ את שרת החוץ קלינטון, ולפגוע ביכולת ההיבחרות שלה. עוד אנו מעריכים כי פוטין וממשלת רוסיה פיתחו אהדה ברורה לנשיא הנבחר טראמפ", נכתב בדו"ח משותף של סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב, (סי־אי־איי) הבולשת הפדראלית בארה״ב (אף-בי-איי) והסוכנות לביטחון לאומי(NSA).

הדו"ח נערך לאחר שהנשיא ברק אובמה הורה בתחילת חודש דצמבר לגופי המודיעין האמריקאיים לבדוק את הראיות למעורבות רוסית בבחירות, בעקבות לחץ מצד חברי קונגרס דמוקרטים. ליסה מונקו, מנהלת המחלקה ללוחמה בטרור בבית הלבן, הודיעה אז בתדרוך לעיתונאים על "בדיקה מלאה" בנושא.

בדו"ח הוערך "בביטחון רב" שהמודיעין הצבאי של רוסיה עומד מאחורי קבוצות ההאקרים DCLeaks.com ו- Guccifer 2.0, והעביר לויקיליקס את המידע הגנוב. "סביר שמוסקבה תבחר את ויקיליקס בגלל המוניטין שלה", נכתב. עם זאת מייסד ויקיליקס ג'וליאן אסאנג' הכחיש שקיבל מידע מרוסיה.

קלינטון ואובמה, ביוליצילום: SAUL LOEB/אי־אף־פי

על פי הערכת סוכנויות המודיעין ניסיון ההתערבות כלל גם שימוש בתקשורת הממלכתית ברוסיה. תפקיד הרשת הרוסית RT המשדרת באנגלית, שהמודיעין האמריקאי מכנה "תעמולת הקרמלין", מפורט בדו"ח יותר מכל פן אחר בקמפיין. עובדה זו מערערת על בחירתו של טראמפ לתפקיד היועץ לביטחון לאומי - מייקל פלין. זאת כיוון שפלין הופיע בערוץ באופן תדיר במהלך דצמבר 2015, וקיבל תשלום מהערוץ כדי לנאום במסיבת ציון שנה. עוד נכתב כי רוסיה אספה מידע על יעדים הקשורים למפלגה הרפובליקאית, אך לא נמסר פירוט. הדו"ח מתריע מהתערבות עתידית בכל העולם, כולל נגד בנות ברית של ארה"ב ומערכות הבחירות שלהן.

עוד מצויין בדו"ח כי תקיפות הסייבר החלו הרבה לפני שטראמפ, שנחשב תחילה למועמד לא סביר לנשיאות, ניצח בבחירות המקדימות במפלגה הרפובליקאית. על פי הדו"ח, רוסיה השיגה גישה לרשת הועדה הדמוקרטית כבר ביולי 2015, ושמרה על זו עד יוני 2016.

פלין במגדל טראמפ, השבועצילום: TIMOTHY A. CLARY/אי־אף־פי

בדו"ח חסר מידע שיוכיח את אשמתה של רוסיה, וסביר כי פרסומו לא ירגיע את מי שמעריכים כי המודיעין האמריקאי מפריז בהערכותיו. כמו כן, אין בו מידע שמציג כי מעורבות רוסיה הכריעה את תוצאות הבחירות. "לא ביצענו הערכה על השפעת הפעילות הרוסית על תוצאות הבחירות", נכתב בדו"ח, ונטען שמדובר בהערכה פוליטית או של דעת הקהל, ואין בידי הסוכנויות יכולת לעשות זאת. עוד תוארה השגת גישה לאלמנטים בועדת הבחירות בכמה מדינות בארה"ב, אולם נכתב בו שאין ראיות להטיית התוצאות ב-8 בנובמבר.

גורמים בסוכנות המודיעין אמרו לניו יורק טיימס כי פרטים שנותרו מסווגים כוללים מידע על המקורות והשיטות שבהן השתמשו לאיסוף המידע על פוטין, לרבות ציתות לשיחות. זו הפעם הראשונה שהמודיעין האמריקאי מאשים בפומבי מעצמה זרה בהתערבות בבחירות למען נשיא מיועד.

בכירים בסוכנויות הציגו לטראמפ את הדו"ח במשך שעתיים במגדלו בניו יורק, ונאלצו להתמודד עם המבקר החריף והקולני ביותר שלהם. הדו"ח שהרתיח את טראמפ זה שבועות מנוגד לעמדת צוות המעבר שלו לפיה רוסיה לא העדיפה אותו בבחירות, וזהות ההאקרים לא ידועה. לאחר הפגישה נראה כי טראמפ מיתן את עמדותיו ואמר: "רוסיה סין ומדינות נוספות מנסות באופן עקבי לפרוץ למוסדות ממשלתיים, עסקים וארגונים, לרבות הועדה הדמוקרטית".

פרשנים רבים מציינים כי אף שהדו"ח נראה כמכה פוליטית לטראמפ, הוא מסוכן גם לסוכנויות המודיעין שהתחזקו מאוד מאז אירועי 11 בספטמבר, אך מתמודדות עם האשמות שהן מגזימות בהערכותיהן, כפי שקרה לפני הפלישה לעיראק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ