טראמפ הכחיש דיווחים שרוסיה מחזיקה מידע מפליל אודותיו: חדשות כוזבות

במסיבת עיתונאים ראשונה מאז יולי טראמפ תקף את סוכנויות המודיעין ורמז כי הן הדליפו את המידע, לפיו שכר נערות ליווי. "באזפיד" שפרסם את המידע וכלי תקשורת נוספים לא הצליחו לאמת המידע

אמיר תיבון, וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ במסיבת העיתונאים
טראמפ במסיבת העיתונאים צילום: Evan Vucci/אי־פי

הנשיא הנבחר של ארה"ב, דונלד טראמפ, כינס אתמול (רביעי) מסיבת עיתונאים ראשונה מאז בחירתו, בה הכחיש את הדיווחים לפיהם רוסיה מחזיקה מידע מפליל בעניינו שיכול לשמש אותה כדי לסחוט אותו. טראמפ הפנה אצבע מאשימה לעבר סוכנויות המודיעין האמריקאיות, ואמר כי אם הן אחראיות להדלפת המידע שבבסיס הדיווחים, יהיה זה "כתם אדיר" עליהן. הנשיא הנבחר התייחס למסמך שפורסם באתר "באזפיד", לפיו המודיעין הרוסי תיעד אותו מקיים יחסי מין עם נערות ליווי בבית מלון במוסקבה, ושבכירים בקמפיין שלו תיאמו עם שלטונות רוסיה את הפריצה למחשבי המפלגה הדמוקרטית.

השערוריה שעמדה במוקד מסיבת העיתונאים של טראמפ נחשפה לראשונה ביום שלישי בערב, כאשר רשת סי־אן־אן פרסמה כי סוכנויות המודיעין של ארה"ב תידרכו את טראמפ ואת הנשיא המכהן ברק אובמה לגבי מסמכים בלתי מאומתים, מהם עולה כי רוסיה מחזיקה במידע נפיץ על טראמפ, כזה העשוי להפוך את הנשיא הנבחר לקורבן סחיטה פוטנציאלי. בדיווח נמסר כי המידע מתבסס על דו"ח של חברת מודיעין אזרחית שבראשה עומד סוכן בכיר לשעבר בארגון הביון הבריטי. הדו"ח הוזמן במקור על ידי יריביו הפוליטיים של טראמפ בתוך המפלגה הרפובליקאית, אך הגיע לידיהם של כמה מראשי סוכנויות המודיעין בארה"ב, שהורו על בדיקת תוכנו ועדכנו את טראמפ ואובמה בנושא.

זמן קצר לאחר הדיווח בסי־אן־אן, פרסם אתר החדשות "באזפיד" מסמך באורך 35 עמודים, שמהווה את סיכום ממצאי הדו"ח. לאחר מכן טענו עיתונאים אמריקאים רבים כי המסמך היה בידיהם בחודשים האחרונים, והם בחרו לא לפרסם אותו מכיוון שלא הצליחו לאמת את תכניו. לאחר הפרסום עורכי באזפיד הודו כי גם הם לא הצליחו לאמת חלק גדול מהטענות במסמך. בהמשך התברר כי חלק מהטענות המופיעות בו שגויות לחלוטין, ואתר החדשות הפופולארי ספג ביקורת על פרסום המידע.

דוברו של טראמפ שון ספייסר תקף את באזפיד וסי־אן־אן בבוטות בפתח מסיבת העיתונאים. הוא כינה את הפרסומים בנושא "חדשות מזויפות" ואמר כי מדובר בהתנהלות "שערורייתית ובלתי אחראית". ספייסר התייחס באותו אופן גם לפרסום המקורי של סי־אן־אן, שהתבסס על תדרוכים של בכירים בקהיליית המודיעין האמריקאית, וגם לבחירה של עורכי באזפיד לפרסם במלואו מסמך בלתי מאומת. בהמשך הערב, סי־אן־אן פרסמה הודעה חריגה בה הרחיקה את עצמה מבאזפיד, אך הודיעה כי הרשת דבקה בסיפור המקורי שלה — לפיו טראמפ ואובמה תודרכו לגבי חלק מתכני המסמך.

טראמפ, מצדו, הפנה אצבע מאשימה כלפי סוכנויות המודיעין. הוא צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "סוכנויות המודיעין לא היו צריכות לאפשר לחדשות המזויפות הללו 'לדלוף' לציבור. זה ניסיון אחרון לפגוע בי — האם אנחנו בגרמניה הנאצית?". כאשר נשאל אמש במסיבת העיתונאים על הציוץ הזה, טראמפ לא חזר בו מהדברים, ואמר כי "זו חרפה שסוכנויות המודיעין אפשרו שייצא כזה מידע מוטעה". בנוסף, הוא חזר על ההשוואה ואמר כי "זה משהו שגרמניה הנאצית היתה עושה". טראמפ לא האשים את המודיעין ישירות בהדלפה, אך אמר בפתח דבריו כי "אולי המידע הזה הודלף על ידי סוכנויות המודיעין", משפט עליו חזר פעמיים, בהדגשה ברורה.

זו לא ההתנגשות הראשונה בין הנשיא המיועד לבין המודיעין האמריקאי. לפני חודש, לאחר פרסומים קודמים לפיהם סוכנויות המודיעין הגיעו למסקנה שרוסיה סייעה לטראמפ במערכת הבחירות לנשיאות, פורסמה הודעה חריגה בחריפותה בשם צוותו של טראמפ. בהודעה נכתב כי בכירי המודיעין שטענו כי רוסיה פעלה לטובתו הם "אותם אנשים שטענו שיש בעיראק נשק גרעיני". בהזדמנויות אחרות, טראמפ פיקפק בפומבי בממצאי המודיעין לגבי מאמצי הריגול וההתערבות של רוסיה בבחירות.

במסיבת העיתונאים אמש, טראמפ הודה לראשונה בקולו כי הוא "סבור" שרוסיה היתה אחראית לפריצה למחשבי המפלגה הדמוקרטית. זוהי מסקנה שסוכנויות המודיעין האמריקאיות תדרכו אותו לגביה כבר לפני שבועות כחלק מדו"ח שהוכן על הבחירות לנשיאות. אלא ששניות ספורות לאחר שאמר כי המסקנה הזו מקובלת עליו כעת, טראמפ מיהר להדגיש כי הוא אינו רואה בעיה בכך שנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, מעוניין בטובתו. "יש לי חדשות עבורכם, חברים — אם ולדימיר פוטין אוהב את טראמפ, אני רואה בזה נכס, לא עול", הצהיר הנשיא הנכנס. טראמפ יושבע לתפקידו בעוד שמונה ימים, ב-20 בינואר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ