הסנאט אישר את השלב הראשון בדרך לביטול רפורמת הבריאות של אובמה

הסנאטורים הרפובליקאים העבירו החלטה שתאפשר להם לבטל את רפורמת הבריאות השנויה במחלוקת של הנשיא היוצא, מבלי להעמיד הצעה אלטרנטיבית כפי שדרשו הדמוקרטים

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

הסנאטורים הרפובליקאים בארה"ב העבירו היום (חמישי) הצעת החלטה שמקרבת אותם לביטול רפורמת הבריאות של הנשיא אובמה, הידועה בשם אובמה-קר. הצעת ההחלטה שאושרה מאפשרת לסנאטורים לבטל את הרפורמה של הנשיא מבלי שיידרשו לאשר קודם אלטרנטיבה לרפורמה – צעד שיזמו המחוקקים הדמוקרטים כדי למנוע את המהלך מלכתחילה.

בהצבעה על ההחלטה, שאושרה ברוב של 51 מול 48, מחו הדמוקרטים בסנאט נגד המהלך שייקח ממיליוני אמריקאים את ביטוחי הבריאות שלהם. ההחלטה אושרה לפני השבעת הנשיא הנבחר דונלד טראמפ בשבוע הבא, מה שממחיש את הדחיפות של המנהיגים הרפובליקאים לממש את הבטחתם, ואת הבטחת טראמפ למחוק את אחד מהישגיו השנויים במחלוקת של הנשיא אובמה, שהותיר חותם על המורשת שלו בבית הלבן.

מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט, צ'רלס שומר, מתראיין נגד ביטול הרפורמה, בגבעת הקפיטול, השבועצילום: Evan Vucci/אי־פי

ההחלטה שהועברה מפנה את הדרך לחוק מיוחד שנקרא "חוק ההשלמה". חוק כזה יאפשר למחוק חלקים נכבדים מחוק הבריאות של אובמה, והוא חסין מפני צעדים של מחוקקים דמוקרטים שינסו בכל דרך למנוע מזה לקרות. החוק מקצר את דרכם של הרפובליקאים להעביר חוק שיאפשר את ביטול הרפורמה. מנהיגים רפובליקאים אמרו כי הם יעבדו יחד עם הנשיא הנבחר טראמפ כדי לקדם את החוק לביטול והחלפת הרפורמה, אולם עדיין לא ברור כיצד הוא ישתלב במאמצים.

אתמול אמר הנשיא הנבחר טראמפ במסיבת העיתונאים הראשונה שערך מאז הבחירות כי "הרפורמה של אובמה היא אסון מוחלט, הם יכולים לומר מה שהם... הרפורמה תתבטל ותוחלף. אובמה-קר היא הבעיה של הדמוקרטים, אנחנו נעיף אותה מהשולחן בשבילם ואנחנו עושים להם בכך טובה גדולה מאוד".

הצעת ההחלטה שהועברה היום בסנאט מחייבת את המחוקקים והסנאטורים להציג חוק לביטול הרפורמה עד ה-27 בינואר. "התאריך הזה לא חקוק בסלע. למעשה, זה רק התאריך המוקדם ביותר שאנחנו יכולים לעשות את זה, אבל זה יכול לקחת יותר וזמן ואנחנו סבורים שזה אכן ייקח", אמר הסנאטור הרפובליקאי רוב פורטמן מאוהיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ