גם כשהסקנדלים נערמים, למצביעיו של טראמפ לא אכפת

ימים לפני השבעתו ממשיכים להתפרסם פרטים מביכים על הנשיא הנבחר, אבל ב"פרלמנט" השכונתי המתכנס מדי יום בדיינר באיווה מודאגים בעיקר מכך שהממשל מדליף חומרים על טראמפ לתקשורת

טריפ גבריאל, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברי "הפרלמנט" בעיר מונטיצ'לו באיווה
חברי "הפרלמנט" בעיר מונטיצ'לו באיווהצילום: BEN BREWER / NYT

חברי "שולחן הידע" דנו בתוכניתו של דונלד טראמפ לערוך שינויים עמוקים בממשלה והתפעלו מהאופן שבו הכריח את עמיתיו הרפובליקאים לסגת בתחילת החודש מתוכנית לפרק את ועדת האתיקה של הקונגרס. "הוא מקבל תגובות. דברים קורים", אמר הגמלאי ג'רי רצלאף על הנשיא הנבחר, "בעזרת ציוץ אחד הוא הכריח את הקונגרס לחזור בו". השיחה התקיימה באחד המפגשים האחרונים של שמונת חברי "הפרלמנט" השכונתי בעיר מוניצ'לו באיווה, המתכנסים מדי יום סביב שולחן ארוך בדיינר של דארל. באותו יום הסביר רצלאף כי "אין זה סוד שהעיתונות לא סובלת את טראמפ וכך גם רבים בהנהגה. זה משום שהוא מתכנן להכניס הרבה שינויים בממשל".

ימים לפני השבעתו לנשיא, וושינגטון מסתחררת משפע הסקנדלים הנקשרים בשמו של טראמפ. אלו כוללים דיווחים (שלא אומתו) על פרטים מביכים עליו המצויים בידי רוסיה, טענות לניגוד עניינים בין נשיאותו לעסקיו הפרטיים, ביקורת על התורמים ועל המיליארדרים בקבינט שלו, ועל העובדה שהתייחס בביטול לממצאי קהילת המודיעין אודות תקיפות סייבר רוסיות בתקופת הבחירות. אף על פי כן, דומה שבוחריו של טראמפ באיווה, בהם כמה דמוקרטים ומצביעים שאינם משויכים לאף מפלגה, כלל אינם נבהלים.

העיר מונטיצ'לו שוכנת באזור הכפרי של מזרח איווה. כאן חיה אחת מהקהילות המצויות בלבה של רעידת האדמה הפוליטית שהביאה להיבחרו של טראמפ לנשיא. מדינת זו ידועה כמבשרת תוצאות של מערכות בחירות לנשיאות, ובחודש נובמבר האחרון היא העניקה לטראמפ את הניצחון הגדול ביותר לו זכה מבין המדינות המתנדנדות – יתרון של 15%, לעומת ניצחונו הדחוק של הנשיא ברק אובמה במדינה בשנת 2012.

אל אמלינג, אנליסט הגר בעיר מרבל רוק הסמוכה, מייצג את השינוי הדמוגרפי העמוק בקרב מצביעים לבנים במערב התיכון, שסייע לחולל את המהפך המדהים. ב–2008 הצביע אמלינג לאובמה, ב–2012 לא הצביע כלל וב–2016 תמך בהתלהבות בטראמפ. הפרסומים על טראמפ בתקשורת מאז הבחירות לא ערערו את תמיכתו, וכך גם לא הדיווחים על חקירה שעורך המודיעין בארה"ב בדבר פגישות שהתקיימו לכאורה בין עוזרי הנשיא הנבחר לבכירים ברוסיה, ועל סרטונים בעלי תוכן מיני שבהם הוא צולם לכאורה במוסקבה. טראמפ עצמו הכחיש את ההאשמות מכל וכל.

"ככה זה מתנהל בימינו", אמר אמלינג בשיחה בשבוע שעבר, "עד שלא אראה ראיות חותכות אתייחס לידיעות האלה כשקרים מוחלטים". אמלינג מודאג יותר, כך ציין, מהאפשרות שגורמים בממשלה הדליפו את החומרים לתקשורת. "אני לא יודע אם זה מידע מסווג, אבל אם כך הדבר יש לשלוח את המדליפים לבית הסוהר", קבע, "צריך להשיב את החוק והסדר למדינה שלנו".

בדיינר של דארל יש שני "פרלמנטים" – אחד המועדף על רפובליקאים ואחד על דמוקרטים. חברים בהם אופטומטריסט, חקלאים ועובדים לשעבר בחברת תשתיות. כשהם נשאלים אם יש בהם תומכי אובמה לשעבר שהצביעו הפעם למען טראמפ, רצלאף עונה ש"בטוח, אבל הם לא יודו בזה". מל מנטרנך, חקלאי בגמלאות, מציין שרבים מהחקלאים שהצביעו בעבר לאובמה החליטו הפעם, לתמהונו, לתמוך במועמד הרפובליקאי. "טראמפ מתנגד להסכם השותפות הטרנס־פסיפית (TPP) שיסייע לייצא תוצרת חקלאית", אמר, "הם הצביעו נגד האינטרסים של עצמם".

רוב תושבי איווה שרואיינו לכתבה מנהלים את חייהם ללא התייחסות יתרה לסערות הפוליטיות ברשתות החברתיות. הם אינם עוקבים בזמן אמיתי אחר ההתפתחויות הקשורות להעברת הנשיאות. בשיחה שהתקיימה בשבוע שעבר התברר כי חלקם לא שמעו את הדיווחים על כך שרוסיה מחזיקה במידע רגיש הקשור לנשיא הנבחר. כמו כן, רבים מהם לא התמצאו בפרטים הקשורים למדיניותו, כמו למשל לשינויים מרחיקי לכת ברפורמת הבריאות של אובמה אותם מקדמים חברי בית הקונגרס הרפובליקאים. הם ציינו כי הם חוששים יותר מגל של פיגועי טרור אותם יבצעו מוסלמים בארה"ב. יותר מכל, תומכי טראמפ אינם רוצים שהכסף שלמענו עבדו קשה יחולק מחדש ויועבר לאנשים שלא ראויים לו, לדעתם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ