בפעם השנייה החודש: 28 מרכזים יהודיים ברחבי ארה"ב פונו מחשש לפצצות

מרכזים קהילתיים יהודיים פונו ב-17 מדינות בעקבות איומים. לא נמצאו חפצים חשודים. בשל האיומים פרסמה הליגה נגד השמצה הנחיות בטיחות למוסדות היהודיים ונפתחה חקירת FBI

טלי קרופקין
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גברים יהודים בדרכם חזרה מבית הכנסת בניו יורק, ב-2015
טלי קרופקין
ניו יורק

28 מרכזים קהילתיים יהודיים ב-17 מדינות בארה"ב פונו היום (רביעי) אחרי שקיבלו כמעט סימולטנית איומים על פצצות. דיווחים אלה מגיעים תשעה ימים אחרי שאירעה תקרית דומה בה היו מעורבים 16 מוסדות יהודיים ברחבי מזרח ארה"ב. האיומים היום הגיעו למרכזים במדינות פלורידה, אלבמה, קונטיקט, מסצ'וסטס, ניו ג'רזי, ניו יורק, מישיגן, קליפורניה, אוהיו, טנסי, מרילנד, מינסוטה, טקסס, מיין, דרום קרוליינה, דלאוור ומיזורי.

בקונטיקט פונו שני מרכזים קהילתיים, אך לא נמצא אף חפץ חשוד. במקביל, פונה לזמן קצר המרכז הקהילתי היהודי במיאמי ביץ' . לדברי המשטרה, האיום במיאמי נמסר בשיחת טלפון. לצד פינוי הבניין, סגרה משטרת מיאמי גם את הרחוב הסמוך, אך זמן קצר לאחר מכן היא הסירה את החשש מפצצה והמקום חזר לשגרה. באותה שעה פונו גם מרכזים יהודיים בבירמינגהאם שבאלבמה ובנאשוויל, טנסי. בהמשך פונה מרכז נוסף באלבני, בניו יורק.

בעקבות האיומים הודיעה הבולשת הפדרלית האמריקאית (ה-FBI) כי נפתחה חקירה. הליגה נגד השמצה הודיעה כי היא פרסמה הנחיות בטיחות למוסדות יהודיים ברחבי ארה"ב בעקבות האיומים נגד מרכזים יהודיים בלפחות 16 מדינות. לפי ההודעה, "הארגון עוקב מקרוב אחר המצב ונמצא בקשר עם סוכנויות אכיפת החוק הפדרליות והמקומיות".

"למרות שהאיומים לא נמצאו אמינים, הליגה קוראת לכל המרכזים הקהילתיים לקחת את האיומים האלה ברצינות גדולה. אנחנו ממליצים למוסדות לבחון מחדש את הסדרי הביטחון שלהם ולהישאר בקשר עם גורמי אכיפת החוק", מסר בהודעה מנכ"ל הליגה, ג'ונתן גרינבלאט.

סנדה קנוף, מנהלת שיווק במרכז הקהילתי-יהודי בניו ג'רזי שגם כן קיבל איום על פצצה, אמרה כי המרכז נמצא בקשר עם מרכזים יהודיים אחרים. "קיבלנו איום קצת אחרי תשע בבוקר. אחרי שנסרוק את השטח ונראה שהוא בטוח נשיב את הפעילות לסדרה", אמרה.

ליה רוסי, בת 16, ממארין שבקליפורניה, היתה בבית הספר הסמוך למרכז הקהילתי היהודי באזור כששמעה שהתקבל עליו איום. גם היא וגם אחותה חגגו במקום בת מצווה. "זה גורם לי להרגיש מתוחה במיוחד כשזה קורה כל כך קרוב לבית ובבועה הקטנה שלנו במארין".

בשבוע שעבר התקבלו איומים על הנחת מטעני חומר נפץ ב-16 מרכזים יהודיים בתשע ממדינות ארה"ב. האיומים כוונו נגד מוסדות יהודיים בפלורידה, ניו ג'רזי, דלאוור, מרילנד, טנסי, ג'ורג'יה, פנסילבניה, דרום וצפון קרוליינה. האיומים הגיעו משיחות טלפון, חלקן מוקלטות וחלקן חיות, וככל הנראה מאותו מספר. בכולן השתמש הדובר באמצעים טכנולוגיים לטשטוש הקול.

"לצערנו, איומים כאלה אינם חדשים בקהילה היהודית", אמר אז נשיא הליגה נגד השמצה, ג'ונתן גרינבלט. "בעוד יש לקחת כל אחד מהאיומים האלה ברצינות, איומי פצצה לרוב אינם אמינים, ומשתמשים בהם כדי להפריע לפעילות ולזרוע פחד ופאניקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ