טראמפ יורה על בניית החומה עם מקסיקו ואיסור כניסת פליטים ממדינות מוסלמיות

הנשיא צפוי השבוע להודיע על קיצוץ דרסטי במספר הפליטים שיוכלו להתיישב השנה בארה"ב ועל איסור מוחלט ממהגרים ממדינות בהן יש טרור להיכנס למדינה באופן זמני

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ ויועציו בבית הלבן, אתמול
ניו יורק טיימס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צפוי להורות היום (רביעי) על בניית חומה בגבול עם מקסיקו – הצעד המשמעותי הראשון שלו בבית הלבן נגד מהגרים בארה"ב. בנוסף טראמפ צפוי להודיע על קיצוץ במספר המהגרים שיכולים להתיישב בארה"ב, ועל איסור מוחלט על סורים ומהגרים אחרים ממדינות "הנוטות לטרור" להיכנס לשטח המדינה, לפחות באופן זמני.

היום יגיע טראמפ למשרד לביטחון המולדת שם הוא מתכנן לחתום על צו נשיאותי שמורה על העברת מימון פדרלי לבניית חומה בגבולה הדרומי של המדינה – החלטה שהוא הבטיח, במהלך קמפיין הבחירות שלו, ליישם עם כניסתו לבית הלבן. לדבריו, צעד זה חיוני למען השגת שליטה על כניסה לא חוקית של מהגרים לתוך ארה"ב.

"יום גדול לביטחון הלאומי מתוכנן מחר", כתב הנשיא בטוויטר, "בין הרבה דברים אחרים, אנחנו נבנה את החומה". הצו הנשיאותי צפוי להיחתם ביום שבו שר החוץ של מקסיקו, לואיס וידאגריי, מגיע לוושינגטון כדי להכין את הקרקע לקראת ביקורו של נשיא המדינה, אנריקה פנה נייטו, שיפגוש את הנשיא בסוף החודש. הוא יהיה בין המנהיגים הזרים הראשונים שפוגשים את טראמפ כנשיא ארה"ב.

לדברי בכירים בבית הלבן, כבר השבוע יפעל טראמפ לעצור את התוכנית בת העשור שמעניקה מקלט לאנשים מהאזורים הפגועים ביותר בעולם ולקצץ באופן דרסטי במספר הזוכים למקלט זה. עוד נמסר כי הנשיא שוקל מדיניות שתקפיא באופן זמני את כניסתם של פליטים מסוריה וממדינות אחרות בעלות רוב מוסלמי, ולהוריד בחצי את מספר העקורים שיתיישבו על אדמת ארה"ב.

מדיניות זאת תאסור למעשה על כניסת אנשים ממדינות מוסלמיות, בהן אפגניסטאן, עיראק, סומליה וסוריה, ותעדיף קבלת אזרחים מקרב מיעוטים נוצריים במדינות אלה. התוכנית מתיישרת עם עמדת טראמפ במהלך קמפיין הבחירות שלו, אז הודיע כי יעצור כניסה של מהגרים מוסלמים למדינה. לדבריו, צעד כזה מוצדק נוכח החשש מטרור.

בהמשך הוא גם אמר כי הוא רוצה לבצע "בדיקות מקיפות" לפליטים מסוריה וממדינות אחרות בהן משתולל הטרור, זאת למרות שממשל אובמה כבר הכין נהלים לשיקוף קפדני של פליטים סורים במטרה לנפות החוצה כל מי שמשקף סכנה למדינה. על פי בכירים בבית הלבן, הנשיא טראמפ מתכנן לקצץ  את מספר הפליטים שיכולים להתיישב השנה בארה"ב מ-110 אלף ל-50 אלף.

גורמים בקונגרס אמרו לרויטרס כי הנשיא טראמפ צפוי לשים היום קץ למדיניות "ערי המקלט" ולדרוש מסוכנויות אכיפת החוק לשתף פעולה עם רשויות ההגירה הפדרליות. ערי המקלט הינן ערים בקנדה ובארה"ב שאימצו מדיניות המגנה על מהגרים שחיים לא מסמכי זיהוי במדינה, בניגוד לחוק, ולא נוקטות הליכים משפטיים נגדם. לדברי הגורמים, טראמפ יקצץ בחצי את מכסת המהגרים שייכנסו למדינה ב-2017 – ל-50 אלף בסך הכל. בנוסף, הוא יגדיל את מספר הסוכנים העובדים במשמר הגבולות והמכס האמריקאיים ב-5,000.

בנוסף, ממשל טראמפ שוקל צו נשיאותי נוסף בו תיבחן האפשרות שהסי-איי-אי תפתח מחדש את בתי המעצר והעינויים החשאיים שלה מחוץ לארה"ב, שקיבלו את השם "אתרים שחורים". הנשיא אובמה הורה לסגור את בתי המעצר האלה בשבוע הראשון שלו בבית הלבן ב-2009. בתי המעצר השחורים היו חלק מתוכנית מסווגת מאוד, ולכן אזכורם בצו נשיאותי ייחשב לצעד לא שגרתי. עוד דווח כי לפי טיוטה של צו נשיאותי נוסף, יורה טראמפ לשקול אם להחזיר כמה שיטות עינויים למתקני מעצר אלו.

עוד פורסם כי צו נשיאותי אחר ישקול להורות לשר החוץ לקבוע אם להתייחס לתנועת האחים המוסלמים כארגון טרור. הצעד הזה נתמך ומקודם על ידי מצרים ועל ידי איחוד הנסיכויות. שלשום שוחח טראמפ בטלפון לראשונה מאז נכנס לבית הלבן עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי.

בהמשך היום צייץ הנשיא טראמפ בטוויטר כי הוא ידרוש חקירה בהיקף נרחב שתבדוק את הטענות להונאת בחירות ולזיופים בהצבעה, בין השאר דרך  אנשים שנרשמו להצבעה בשתי מדינות, מהגרים לא חוקיים ואזרחים שמתו אך עדיין רשומים במערכת ההצבעה הלאומית.  

בנושא אחר, הנשיא טראמפ איים אתמול לשלוח את אנשי הבולשת הפדרלית לשיקגו אם העיר לא תצליח להשתלט על הפשע והאלימות בשטחה. "אם שיקגו לא תפתור את 'שפיכות הדמים' הנוראית, 228 תקריות ירי ב-2017 עם 42 מתים (24% יותר מ-2016), אני אשלח את הסוכנים הפדרלים!", כתב בטוויטר. דבריו של הנשיא מגיעים על רקע מאמר שפורסם בשיקגו טריביון שלשום, לפיו עד השבוע, היו יותר תקריות ירי ומעשי רצח בעיר ב-2017 מאשר בתקופה המקבילה בשנה שעברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ