רויטרס, ניו יורק טיימס ואי-פי

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חתם אמש (רביעי) על שני צווים, המורים על בניית חומה בגבול מקסיקו ועל צעדים נגד מהגרים - בהם קיצוץ תקציבים מערים הנותנות מקלט למהגרים חסרי אשרות. על פי הדיווחים, בהמשך הוא צפוי לחתום על צו נוסף המגביל כניסת מהגרים ממדינות מוסלמיות. 

לדברי בכיר בממשלה במקסיקו, הנשיא אנריקה פנה נייטו שוקל לבטל את ביקורו המתכונן בוושינגטון בשבוע הבא בעקבות החלטתו של טראמפ. הבכיר אמר אמש לסוכנות הידיעות אי-פי כי נייטו "שוקל" את ביטול הביקור, המתוכנן להיערך ב-31 בינואר. "זה מה שאני יכול לומר", כך לדבריו. כמה שעות לאחר מכן הודיע שר החוץ של מקסיקו כי הפגישה בין נייטו וטראמפ תיערך כמתוכנן.

טראמם חותם על הצו, הערבצילום: Pablo Martinez Monsivais/אי־

נייטו עצמו אמר הלילה כי הוא דוחה את החלטתו של טראמפ וכי ארצו לא תממן את הבנייה. "אני מביע צער ומתנגד להחלטה של ארה"ב לבנות את החומה", אמר נייטו בנאום מוקלט ששודר בכלי התקשורת במדינה. ואולם, נייטו לא התייחס לדיווחים על כך שהוא שוקל לבטל את בואו לוושינגטון.

במסיבת עיתונאים לאחר החתימה אמר אמש טראמפ כי בניית החומה תחל מיד. "אומה ללא גבולות היא לא אומה", אמר והסביר כי החומה תרתיע מהגרים ממרכז אמריקה, וסוחרי סמים. "נעבוד במשותף עם מקסיקו כדי להבטיח ביטחון ואפשרויות כלכליות בשני הצדדים", הבטיח.

טראמפ הוסיף כי מדיניות ההגירה בארה"ב עומדת להשתנות ללא היכר, והוא יביא להפסקת מדיניות "המעצר והשחרור" (עצירת מהגרים חסרי אשרות ושחרורם לפני המשפט). "זה שנים לאנשי משרד לביטחון המולדת לא נותנים לעשות את עבודתם", אמר. כמו כן אישר טראמפ כי הצו עליו חתם כולל העסקת עוד 5,000 עובדים בגבולות ארה"ב. 

לדברי יו"ר בית הנבחרים האמריקאי, פול ראיין, ארה"ב תממן את בניית החומה בגבול מקסיקו. זאת, בניגוד להצהרות של טראמפ ולפיהן מקסיקו תישא בעלויות. לאחר שנשאל בריאיון ששודר הלילה ברשת MSNBC מי יממן את בניית החומה, השיב ראיין: "אנחנו נשלם על זה ונקצה לכך את הכסף מראש". הוא הוסיף כי "יש הרבה דרכים שבהן אפשר לגרום למקסיקו לתרום לכך".

"בניית החומה היא יותר מהבטחת בחירות. זה צעד ראשון הגיוני לאבטח את הגבול הפרוץ ביותר שלנו", אמר אמש  דובר הבית הלבן, שון ספייסר. לדבריו, "זה "יעצור את זרימת הסמים הפשע והמהגרים הלא חוקיים לארה"ב". 

עוד נמסר במסיבת עיתונאים בבית הלבן כי ממשל טראמפ ישים בראש סדר עדיפויותיו את אכיפת חוקי ההגירה, ויקצץ תקציבים של "ערי המקלט" - ערים בארה"ב שאימצו מדיניות המגנה על מהגרים שחיים לא מסמכי זיהוי במדינה, בניגוד לחוק, ולא נוקטות הליכים משפטיים נגדם. במסיבת העיתונאים הוסיף על כך טראמפ ואמר: "ננקוט באמצעים חמורים נגד ערי המקלט".

ספייסר הוסיף כי משרד החוץ יבטל אשרות כניסה לארה"ב וינקוט בצעדים נוספים כדי לוודא שמהגרים שנמצאים במדינה באופן לא חוקי יתקבלו במדינותיהם. 

סוכנות ידיעות רויטרס דיווחה כי בנוסף לצו זה, טראמפ יורה על איסור כניסה לפליטים ממדינות מוסלמיות, שיהיה תקף כמה חודשים, למעט מיעוטיים דתיים נרדפים. האיסור יוסר רק לאחר בדיקה מעמיקה של הנושא. הצו גם יבטל אשרות כניסה שהוענקו לאזרחי סוריה, עיראק, איראן, לוב, סומליה, סודן ותימן. על פי הדיווחים טראמפ יצמצם את מספר המהגרים שיכולים להכנס למדינה מ-110 אלף ל-50 אלף ב-2017. 

מומחי משפט מבהירים כי הן הצווים שנחתמו והן הצווים שעתידים להיחתם - חוקיים - וכי יש לנשיא סמכויות להגביל הגירה ולדחות אשרות כניסה כל עוד זה תחת האינטרס הציבורי. "מנקודת מבט משפטית, זה לגמרי במסגרת זכויותיו", הסביר סטפן לגומסקי, שהיה יועץ לאזרחות והגירה בממשל אובמה. לדבריו, ברמת המדיניות מדובר ב"רעיון גרוע" בגלל המשברים ההומניטאריים הדחופים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ