וושינגטון פוסט: כל הסגל הניהולי הבכיר של משרד החוץ של ארה"ב התפטר מתפקידו

העיתון דיווח שכל הדיפלומטים האמריקאים בדרג הניהולי הבכיר ביותר העדיפו לא להישאר בתפקידם תחת שר החוץ המיועד טילרסון והנשיא טראמפ ■ ראש משמר הגבול האמריקאי התפטר אף הוא

"הארץ", רויטרס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר החוץ המיועד של ארה"ב, רקס טילרסון, בוושינגטון החודש
"הארץ", רויטרס ואי-פי

כל הסגל הבכיר של משרד החוץ של ארה"ב התפטר על רקע השבעתו של דונלד טראמפ לנשיא, כך דיווח היום (חמישי) העיתון וושינגטון פוסט. כתב הוושינגטון פוסט ג'וש רוגין תיאר את ההתפטרות כ"כחלק מהסתלקות המונית של בכירים במשרד במשרד החוץ, שאינם מעוניינים להישאר בסביבה בעידן טראמפ". בנוסף, היום דווח כי ראש משמר הגבול של ארה"ב, מארק מורגן, עזב את תפקידו.

מועמדו של טראמפ לתפקיד שר החוץ, רקס טילרסון, ביקר אתמול במשרד החוץ בעוד הממשל החדש ממשיך בחיפושים אחר מחליף לסגן השר המוקדש לתפקידים ניהוליים, פטריק קנדי. על פי הדיווח בוושינגטון פוסט, קנדי ושלושה מעוזריו הבכירים התפטרו אתמול במפתיע. כל ארבעת אנשי ההנהלה הבכירה הם עובדי מדינה ששירתו תחת ממשלים רפובליקאים ודמוקרטים, דיווח רוגין וציין כי במשרד החוץ הופתעו מההתפטרות. 

בשבוע שעבר פרשו מתפקידם שני בכירים נוספים: היועץ לשר החוץ בנושא ביטחון דיפלומטי, גרגורי סטאר, ומנהלת הסוכנות האחראית על מבני השגרירויות האמריקאיות ברחבי העולם, לידיה מוניז.

במשרד החוץ עדיין ישנם חילוקי דעות אם קנדי, הבכיר מבין השישה, עזב מרצונו או אולץ להתפטר על ידי צוות הממשל של טראמפ. כמה ימים לפני שהוא התפטר, קיבל קנדי סמכויות נוספות במשרד ואף עבד קרוב מאוד עם צוות המעבר של הנשיא החדש. התפטרותו היתה בגדר הפתעה בעיני בכירים רבים במשרד החוץ שעבדו עמו.

לדברי משרד החוץ, מכתבי ההתפטרות של הבכירים הוגשו לדרישת הממשל היוצא, לפיה "כל המינויים הפוליטיים הבכירים יגישו מכתבי התפטרות", וכי היא היתה מתואמת עם הממשל הנכנס. "מתוך הבכירים שהתפטרותם התקבלה, כמה ימשיכו בשירות משרד החוץ בתפקידים אחרים, אחרים יפרשו מרצון", נאמר בהודעת המשרד.

בכיר במשרד החוץ ששוחח עם הוושינגטון פוסט אמר כי כל הבכירים הגישו מכתב התפטרות כפי שנדרש מכל בעלי התפקידים שממונים על ידי הנשיא ושמינוים טעון אישור הסנאט. "אף אחד מהבכירים לא מקבל את התפקידים האלה במחשבה שזה לא מוגבל. כולם מבינים שהנשיא יכול לבחור להחליף אותם בכל רגע", אמר הבכיר. "הבכירים האלה שירתו את המדינה באופן מעורר הערצה וטוב".

שגריר ארה"ב לישראל לשעבר, דן שפירו, צייץ בטוויטר כי זה "מעורר דאגה לראות כל כך הרבה כישרון וניסיון במשרד החוץ עוזבים בבת אחת. הדבר יעשה את עבודתו של טילרסון הרבה יותר קשה". השגריר לשעבר הוסיף כי "עזיבות אלו יעכבו הכל – מיוזמות גדול בתחום המדיניות, דרך ניהול ולאתגרים תקציביים ועד לשדרוגים ביטחוניים".

בכתבה בוושינגטון פוסט צוטט דייוויד ווייד, שעבד כראש הסגל במשרד החוץ תחת השר ג'ון קרי, כי "זוהי הנטישה הגדולה ביותר אי פעם של זיכרון ארגוני שמישהו זוכר". ווייד הוסיף כי קשה מאוד למצוא במגזר הפרטי עובדים בעלי ניסיון הולם בביטחון וניהול, היכולים למלא תפקידים אלו במשרד החוץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ