בעקבות אישור בניית החומה, נשיא מקסיקו ביטל את פגישתו עם טראמפ

הודעתו של נייטו התקבלה שעות לאחר שטראמפ כתב בחשבון הטוויטר שלו כי הפגישה תבוטל אם מקסיקו לא תממן את בניית החומה בגבול בין המדינות. טראמפ עשוי להגדיל את המס על ייבוא ממקסיקו כדי לממן את החומה

אי-פי, ניו יורק טיימס ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמם מציג את הצו לבניית החומה, אתמול בוושינגטון
טראמם מציג את הצו לבניית החומה, אתמול בוושינגטוןצילום: NICHOLAS KAMM/אי־אף־פי

נשיא מקסיקו, אנריקה פנה נייטו, הודיע היום (חמישי) על ביטול פגישתו עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שהיתה אמורה להיערך ב-31 בינואר. הודעתו של נייטו התקבלה שעות לאחר שטראמפ כתב בחשבון הטוויטר שלו כי הפגישה תבוטל אם מקסיקו לא תממן את בניית החומה בגבול בין המדינות. זמן קצר אחרי הודעת נשיא מקסיקו, אמר טראמפ כי השניים הסכימו לבטל את פגישתם. לדבריו, הוא הבהיר לנייטו כי ארה"ב לא תשלם על החומה.

אתמול חתם טראמפ על שני צווים, המורים על בניית חומה בגבול מקסיקו ועל צעדים נגד מהגרים - בהם קיצוץ תקציבים מערים הנותנות מקלט למהגרים חסרי אשרות. בתגובה הודיע בכיר בממשלה במקסיקו, כי נייטו שוקל לבטל את ביקורו בשבוע הבא. ואולם כמה שעות לאחר מכן הודיע שר החוץ של מקסיקו כי הפגישה בין נייטו וטראמפ תיערך כמתוכנן.

נייטו עצמו אמר הלילה כי הוא דוחה את החלטתו של טראמפ וכי ארצו לא תממן את הבנייה. "אני מביע צער ומתנגד להחלטה של ארה"ב לבנות את החומה", אמר נייטו בנאום מוקלט ששודר בכלי התקשורת במדינה.

במסיבת עיתונאים לאחר החתימה אמר טראמפ כי בניית החומה תחל מיד. "אומה ללא גבולות היא לא אומה", אמר והסביר כי החומה תרתיע מהגרים ממרכז אמריקה, וסוחרי סמים. "נעבוד במשותף עם מקסיקו כדי להבטיח ביטחון ואפשרויות כלכליות בשני הצדדים", הבטיח.

טראמפ הוסיף כי מדיניות ההגירה בארה"ב עומדת להשתנות ללא היכר, והוא יביא להפסקת מדיניות "המעצר והשחרור" (עצירת מהגרים חסרי אשרות ושחרורם לפני המשפט). "זה שנים לאנשי משרד לביטחון המולדת לא נותנים לעשות את עבודתם", אמר. כמו כן אישר טראמפ כי הצו עליו חתם כולל העסקת עוד 5,000 עובדים בגבולות ארה"ב.

לדברי יו"ר בית הנבחרים האמריקאי, פול ראיין, ארה"ב תממן את בניית החומה בגבול מקסיקו. זאת, בניגוד להצהרות של טראמפ ולפיהן מקסיקו תישא בעלויות. לאחר שנשאל בריאיון ששודר הלילה ברשת MSNBC מי יממן את בניית החומה, השיב ראיין: "אנחנו נשלם על זה ונקצה לכך את הכסף מראש". הוא הוסיף כי "יש הרבה דרכים שבהן אפשר לגרום למקסיקו לתרום לכך".

התוכנית להגדלת מס מעוררת בלבול

היום הודיע דובר הבית הלבן שון ספייסר לכתבים כי טראמפ יגדיל את שיעור המס על סחורה מיובאת לארה"ב ממקסיקו ל-20% כדי לממן את בניית החומה בגבול המשותף, שעלותה מוערכת ב-20 מיליארד דולרים.

אולם, נראה כי הביקורת סביב ההצעה גרמה לספייסר לעדן את לשונו, והוא מסר שמדובר "רק ברעיון אחד" שעשוי לממן את החומה. הוא מסר כי אין זה תפקיד הבית הלבן "לשלול רעיונות" בנוגע למס. ראש הסגל של טראמפ, ריינס פריבוס הוסיף כי הממשל בוחן מגוון אפשרויות.

אם תוכנית המס אכן תאושר על ידי טראמפ, תהיה לה השפעה נרחבת על כלכלת ארה"ב: היא תעלה את מחירי המוצרים, ותקטין את הרווח של חברות. בניו יורק טיימס ציינו כי מדינות אחרות עשויות להגיב, ולעורר מלחמת סחר שתפגע בצרכנים ברחבי העולם.

התוכנית הוצהרה בתקופת שפל בין ממשל טראמפ למקסיקו, שמגיעה לאחר קמפיין הבחירות שבו הנשיא כינה מקסיקאים אנסים, והתעקש שהמדינה תשלם על החומה.

שר החוץ של מקסיקו, לואיס וידאגריי, אמר שהעלאת המס תגלגל את התשלום לאזרחי ארה"ב. "מס על ייבוא ממקסיקו אינה דרך לגרום למקסיקו לשלם עבור החומה, אלא לצפון אמריקה לשלם עליה דרך אבוקדו, מכוניות כביסה וטלויזיות יקרות יותר", אמר.

הסנאטור ג'ון מקיין אמר כי הוא "מוטרד מאוד" מהתוכנית. "כל מאמץ להציב מכשולים על היכולת שלנו לסחר עם מקסיקו וקנדה מסכנת את עתיד הסכם הסחר, ויהיו לה השלכות חמורות על אריזונה והמדינה כולה". הסנאטור לינזי גרהאם: "ביטחון גבולות - כן.מכס -לא. מקסיקו היא שותפת הסחר השלישית בחשיבותה שלנו ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ