ראשת ממשלת בריטניה נחושה להתקרב לטראמפ: "הפכים נמשכים"

כשברקע תקווה ליחסים כלכליים לאחר הברקזיט, מיי תפגוש היום את טראמפ. למרות הביקורת הגוברת במדינתה על הנשיא, היא בירכה: זה שחר של עידן חדש

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיי בפילדלפיה, אתמול
מיי בפילדלפיה, אתמולצילום: REUTERS/Mark Makela

ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, אמרה כי היא סבורה שתוכל לכונן מערכת יחסים קרובה עם נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בטענה ש"לפעמים, הפכים נמשכים". לקראת הפגישה בין השניים שתערך היום (שישי), ועל רקע הברקזיט, הסבירה מיי כי על שתי המדינות "יש אחריות להוביל", אבל לא כפי שעשו בעבר.

למרות ביקורת הגוברת והולכת במדינתה על טראמפ, הן על הצהרותיו בעד עינויים, והן על מדיניות החוץ שלו לרבות בניית חומה בגבול מקסיקו, מיי אמרה שהיא נחושה בדעתה להעמיק את הקשר בין המדינות. "זה האינטרס שלנו, של בריטניה ושל ארה"ב, לעמוד יחד כדי להגן על ערכינו והרעיונות שבהם אנו מאמינים", אמרה מיי לכתבים בפילדלפיה. עם זאת היא סייגה ואמרה כי היחסים בין השניים יהיו שונים מיחסי ראש הממשלה לשעבר טוני בלייר והנשיא ג'ורג' בוש הבן שפעלו יחד בעיראק ובאפגניסטאן. "הימים שבהם בריטניה וארה"ב התערבו במדינות ריבוניות כדי שהעולם יפעל לפי רעיונותינו נגמרו בהחלט", הסבירה.

כשנשאלה על הניגודים בינה, בתו של כומר, לבין טראמפ המיליארדר ענתה "נו, לא שמת לב שהפכים נמשכים?". אולם, היא רמזה שתהיה מוכנה להעביר מסרים חריפים לנשיא ארה"ב, במקרים שבהם גישותיהם שונות, למשל על עינויים. "יש לנו עמדה ברורה מאוד: אנחנו מתנגדים לשימוש בעינויים. עמדתי בנושא לא תשתנה, בין אם אני מדברת איתך או עם הנשיא טראמפ".

מיי נאמה בפני מנהיגים רפובליקאים בפילדלפיה כדי להדגיש את חשיבות ברית נאט"ו, וטראמפ הביע ספקנות לגביה. "כשזה מגיע לרוסיה, כדאי לראות את הנשיא רייגן כדוגמה. במהלך המשא ומתן מול גורבצוב הוא הונחה על ידי 'סמוך, אך וודא'. עם הנשיא פוטין אני ממליצה על התערב אך הזהר'", הזהירה. זה מסר עבור טראמפ, שהואשם בקרבה גדולה מדיי לנשיא רוסיה, וסוכנויות המודיעין אף מזהירות שהוא התערב בבחירות לטובתו.

אך היו לראשת ממשלת בריטניה גם מלים חמות עבור טראמפ ותומכיו, "זה שחר של עידן התחדשות אמריקאית". היא פנתה אליהם "לא רק כראש ממשלת בריטניה אלא כשמרנית שמאמינה באותם ערכים כמו מפלגתכם".

ביקור מיי בארה"ב מגיע בזמן ביקורת מבית, כשהמחוקקים בלונדון קוראים לה להביע ביקורת רבה יותר נגד טראמפ, בעיקר סביב תמיכתו בעינויים. "איך יכולה בריטניה לטעון ליחסים מיוחדים, כשיתכן שמעורבים כאן עינויים", שאל מנהיג המפלגה הסקוטית הלאומית (SNP), אנגוס רוברטסון. אמירות דומות נשמעו גם ממפלגת הלייבור.

טראמפ הצהיר שהוא מצפה לעבוד עם בריטניה על הסכם סחר לאחר הברקזיט, זאת בניגוד לקודמו, ברק אובמה שהזהיר לפני משאל העם כי בריטניה "תעבור לסוף התור". אולם, נאום ההשבעה של טראמפ שבו הצהיר כי "אמריקה קודמת לכל" והעובדה שחתם על צו המוציא את ארה"ב מהסכם הסחר הגדול בהיסטוריה, גורמת לרבים להיות סקפטים בנוגע לסיכויי בריטניה. מכה נוספת לתקוותיה של מיי הגיעה דווקא מהודעת הבית הלבן לקראת הפגישה – שבה שגו באיות שמה פעמים רבות.

במקביל נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, וקאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ערכו מסיבת עיתונאים משותפת ובה הצהירו על חשיבות האחדות באירופה נוכח האיומים על היבשת, גם מוושינגטון.

הולנד אמר כי ממשל טראמפ מציב אתגרים לאירופה "בוא נדבר בכנות, הממשל מציב אתגרים לחוקי הסחר שלנו, וגם ליכולת שלנו לפתור עימותים ברחבי עולם", צוטט הולנד בסוכנות הידיעות הצרפתית אי-אף-פי. לדבריו, האיומים על אירופה מגיעים גם מתוכה, וקיצוניים ביבשת מנצלים את הגורמים החיצוניים ויוצרים פילוג.

מרקל הוסיפה כי "ארופה עומדת בפני אתגרים חיצוניים ופניימים, שניתן יהיה להתגבר עליהם רק אם נעבוד יחד. אנחנו צריכים מחוייבות רצינית וברורה לאיחוד האירופי כדי להשיג את מה שעומד לפנינו, ולמען הערכים של הדמוקרטיות הליברליות שלנו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ